Na granicy wystarczy powiedzieć "azyl". Czekają na status uchodźcy w Polsce

Ośrodek na Targówku to jedna z kilkunastu placówek dla uchodźców w Polsce
Ośrodek na Targówku to jedna z kilkunastu placówek dla uchodźców w Polsce
tvnwarszawa
Uchodźcy z Syrii chcą przedostać się przede wszystkim do Niemiec i Szwecjitvnwarszawa

Rok 2015 zapisze się w historii jako ten, w którym ze swoich domów uciekać musiała największa liczba ludzi od zakończenia II wojny światowej. Wielu szuka schronienia w UE, z tego część w Polsce, która od lat przyjmuje uchodźców, głównie z Rosji.

Gdy nasz samochód podjeżdża pod ośrodek dla uchodźców na warszawskim Targówku, rozgrywa się filmowa scena. Bawiące się na podwórku dzieci zastygają. Sekunda wahania, obserwacja, szybka analiza sytuacji, zwolnione tempo. A potem przyspieszenie: biegną, otaczają auto, z ciekawością przyglądając się gościom, łapią za ręce, prowadzą do środka.

Ciekawskie dzieci

Trudno policzyć, ile ich jest - dziesięcioro? Dwadzieścioro? Dziewczynki się uśmiechają i zaczynają opowiadać - po polsku, rosyjsku, czeczeńsku - skąd przyjechały. Chwalą się, że za chwilę pójdą do polskiej szkoły.

Chłopcy są wycofani, patrzą trochę spode łba, interesuje ich przede wszystkim kamera. Oglądają mikrofon, a po chwili śmieją się, że mieszka na nim "kot" - osłona . Od razu pokazują prawdziwego, ośrodkowego kota. Tylko on nie okazuje emocji na widok gości.

Dzieci mają kolorowe zabawki w świetlicy, podręczniki do nauki języka polskiego, a między sobą porozumiewają się mieszanką języków i gestów, dzięki której błyskawicznie rozwiązują swoje problemy. Sprawiają wrażenie radosnych i ciekawych świata. Szybko przekonujemy się, że to one zdają się być wsparciem dla mam, które próbują ułożyć sobie życie w obcym kraju.

Ośrodki w Polsce

Targówek to jedyny w Polsce ośrodek wyłącznie dla samotnych kobiet i matek z dziećmi.

PRZECZYTAJ REPORTAŻ KATARZYNY ŚMIERCIAK

W całej Polsce jest 13 miejsc, w których mieszkają uchodźcy i osoby ubiegające się o nadanie takiego statusu. G1łównie Czeczeni, Rosjanie, Syryjczycy, Afgańczycy i obywatele Kazachstanu. Mogą przyjąć ok. 500 osób.

Zdaniem ekspertów, obecna fala imigracji w Europie może potrwać nawet 10 - 15 lat. Do już mieszkających w Polsce, wkrótce mogą dołączyć ci, którzy usiłują przedostać się do Europy z ogarniętej wojną Syrii i innych państw Bliskiego Wschodu.

Tysiące u bram Europy

W ciągu ośmiu miesięcy 2015 roku do Grecji, Włoch, Hiszpanii przypłynęło, pokonując Morze Śródziemne, 351 314 osób.

2 643 osoby - imigranci z Syrii, Erytrei, Afganistanu, Nigerii itd. - utonęły, czasem na oczach bezradnych marynarzy, którzy nie zdążyli wydobyć wszystkich z wody.

Łodzie, często sklecone naprędce przez przemytników, zazwyczaj toną z przeładowania. Zdarzają się ataki paniki, gdy sternik gubi szlak. Uciekający muszą zapłacić znaczne kwoty - od tysiąca do pięciu tys. euro - za miejsce w takiej prowizorycznej łodzi.

Woda bezpieczniejsza niż ląd

"Nikt nie wsadza swoich dzieci do łodzi, o ile woda nie jest bezpieczniejsza niż ląd" - słowa somalijskiej poetki Warsan Shire, która wraz z rodziną uciekła do Wielkiej Brytanii, dobrze tłumaczą różnicę między uchodźcą a imigrantem. A ta, jak podkreślają pracownicy Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców - jest zasadnicza.

Uchodźcy uciekają przed wojną lub prześladowaniami.

Jak podaje przedstawicielstwo komisarza w Polsce, pod koniec 2014 roku na świecie było ich ok. 19,5 mln. Oblicza się, że na cztery miesiące przed końcem 2015 roku jest ich już o ponad milion więcej. Niemal połowę całej liczby uchodźców stanowią dzieci i młodzież do 18 roku życia.

W raporcie Polskiej Akcji Humanitarnej - jednej z kilku organizacji zajmujących się pomocą uchodźcom - czytamy: "W 2014 r. każdego dnia 42,5 tys. osób stawało się uchodźcami, lub osobami przemieszczonymi wewnątrz swojego kraju. To czterokrotnie więcej niż cztery lata temu".

Imigrantami są z kolei wszystkie osoby, które postanowiły wyjechać ze swojego kraju z powodów ekonomicznych, by poprawić jakość swojego życia, rozpocząć naukę lub pracę. Mogą one w każdej chwili bezpiecznie wrócić do kraju.

Istotna różnica

"To rozróżnienie jest istotne" - czytamy w opracowaniu wysokiego komisarza. "Łączenie uchodźców i migrantów może mieć poważne w skutkach konsekwencje dla życia i bezpieczeństwa tych pierwszych.

Zamazywanie granicy między tymi pojęciami odciąga uwagę od istoty problemu, czyli od tego, że uchodźcy potrzebują ochrony" - podkreślają autorzy. "Może również negatywnie wpływać na społeczne poparcie dla uchodźców w czasie, gdy wymagają oni schronienia bardziej niż kiedykolwiek. Wszystkich ludzi należy traktować z szacunkiem. Prawa migrantów też muszą być przestrzegane. Ale jednocześnie musimy zapewnić uchodźcom odpowiednią ochronę prawną, bo ich sytuacja jest wyjątkowa" - czytamy.

Dlatego m.in. Ukraińcy, ubiegający się w Polsce o status uchodźcy, nie otrzymują go ze względu na to, że konfliktem objęty jest tylko Donbas, a na Ukrainie jest wiele ośrodków przyjmujących uciekinierów z tego regionu.

Biuro wysokiego komisarza stoi jednak na stanowisku, że status uchodźcy powinien być przyznawany indywidualnie. - Względne bezpieczeństwo osoby jest tylko jednym z wielu czynników, które należy brać pod uwagę - mówiła w kwietniu br. Anna-Carin Öst, szefowa UNHCR w Polsce.

Konwencja Genewska

Liczba osób opuszczających swoje domy z powodu wojny lub prześladowań rośnie bowiem w postępie geometrycznym z powodu m.in. wojny w Syrii i przejmowania kolejnych terenów na Bliskim Wschodzie przez członków Państwa Islamskiego.

Status uchodźcy otrzymują osoby, które musiały uciekać ze swojego kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, a powrót do kraju naraża je na niebezpieczeństwo. Takie osoby chroni art. 23. Konwencji Genewskiej z 28 lipca 1951 roku dotyczący statusu uchodźcy. Zobowiązuje on umawiające się państwa do przyznania uchodźcom legalnie przebywającym na ich terytorium takiego samego traktowania w zakresie opieki i pomocy społecznej, z jakiego korzystają ich obywatele.

Jedną z najważniejszych zasada zawartych w konwencji jest zapis o tym, że uchodźcy nie wolno wydalić czy zawrócić do miejsc, w których zagrożone byłoby ich życie lub wolność.

Polska ratyfikowała Konwencję Genewską w 1991 roku. Organem odpowiedzialnym za rozpatrzenie wniosków o nadanie statusu uchodźcy jest Urząd ds. Cudzoziemców.

Wystarczy słowo "azyl"

Gdy cudzoziemiec postanawia ubiegać się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce, wystarczy, że powie strażnikowi na przejściu granicznym lub podczas odprawy na lotnisku słowo "azyl". Będzie to oznaczało, że chce złożyć stosowny wniosek.

Jeśli cudzoziemiec już przebywa - nawet nielegalnie - na terenie Polski, składa wniosek w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej w Warszawie. Jeśli został zatrzymany bez zezwolenia na pobyt w Polsce i osadzony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, może napisać podanie za pośrednictwem komendanta odpowiedniego oddziału Straży Granicznej. Na decyzję czeka się do sześciu miesięcy.

Uchodźcom łatwiej

Osoba, której przyznano status uchodźcy, otrzymuje prawo pobytu w Polsce i, poza wyjątkowymi okolicznościami, nie może być wydalona. Dzięki tzw. paszportowi genewskiemu otrzymuje możliwość podróżowania za granicę. Ma prawo do pracy na takich samych zasadach, jak obywatele Polski i na takich samych zasadach może prowadzić działalności gospodarczą. Ma prawo do świadczeń pomocy społecznej, otrzymywania zasiłków: rodzinnego, pielęgnacyjnego i wychowawczego. Otrzymuje również prawdo do nauki, ubezpieczenia zdrowotnego i pomocy integracyjnej (świadczenia pieniężne na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego, opłacanie składki na ubezpieczenie, poradnictwo socjalne).

Osobom o statusie uchodźcy łatwiej jest też ubiegać się o polskie obywatelstwo. Podobnie wygląda sytuacja tych, którzy otrzymali ochronę uzupełniającą.

Urząd podaje dane

Zgodnie z informacjami Urzędu ds. Cudzoziemców, w zeszłym roku o status uchodźcy ubiegało się 2253 Ukraińców, 1040 kobiety i 1213 mężczyzn.

Obywateli Ukrainy pod względem liczby składanych wniosków o status uchodźcy wyprzedzają jedynie Rosjanie - w 2014 r. na taki krok zdecydowały się 2772 osoby, 1493 kobiety i 1279 mężczyzn.

O status uchodźcy ubiegało się też m.in. 652 Gruzinów, 126 obywateli Armenii i 101 mieszkańców Kirgistanu.

W sumie taki wniosek złożyło w Polsce 6621 osób (3147 kobiet i 3474 mężczyzn). Pozytywnie rozpatrzono 262 z nich. Wśród osób, które otrzymały status uchodźcy, nie znalazł się żaden obywatel Ukrainy.

Kraje pochodzenia osób, które otrzymały decyzję pozytywną to m.n. Syria (115), Rosja (107), Afganistan (27) czy Kazachstan (22).

Najwięcej wniosków składają Rosjanie

Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, sześciu osobom przyznano ochronę uzupełniającą, a 11 zgodę na pobyt tolerowany, który pozwala na podejmowanie pracy bez zezwolenia na pracę, podejmowanie nauki, daje prawo do opieki medycznej i świadczeń społecznych.

Urząd ds. Cudzoziemców podał też dane dotyczące pierwszej połowy 2015 r. Najwięcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy składają Rosjanie - do końca czerwca złożyło je 1941 osób. Wniosek o status uchodźcy złożyło też 1284 obywateli Ukrainy. Żadnemu z nich go nie przyznano. W przypadku dwóch osób pozytywną decyzję wydała natomiast Rada ds. Uchodźców, która rozpatruje odwołania od decyzji i zażalenia na postanowienia wydawane przez Urzędu ds. Cudzoziemców.

Ramina czyta elementarz

W ośrodku dla uchodźców na Targówku 10-letnia Ramina, która wraz z mamą i siostrą uciekła z Czeczenii, płynnie czyta zdania z polskiego elementarza. Z dumą informuje, że lubi uczyć się języka polskiego i chodzić do polskiej szkoły. Choć jest w Polsce dopiero od kwietnia, mówi już prawie bez rosyjskiego akcentu. Pokazuje literki młodszej siostrze. Chętnie ogląda też bajki na telefonie mamy.

Przekonuje, że ją też nauczy języka. Wtedy będzie im łatwiej.

W pierwszym półroczu 2015 roku wnioski o status uchodźcy w Polsce złożyło 5 840 osóbFundacja Refugee.pl

Autor: asz,kg/r / Źródło: unhcr.pl, refugee.pl, pcpm.org, dawn.com, info-migrator.pl, "The New York Times", tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium