Miał pseudonim "Wszystko Mogę". Prezes strategicznej spółki, na którym ciążą zarzuty

Prezes z kontaktami i zarzutami
Prezes z kontaktami i zarzutami
tvn24
Wątpliwości w sprawie wyboru nowego prezesa Energi S.A.tvn24

Na czele strategicznej dla polskiego sektora energetycznego spółki Energa stanął właśnie Daniel Obajtek – członek Prawa i Sprawiedliwości, któremu prokuratura postawiła zarzut dopuszczenia się oszustwa na kwotę 700 tysięcy złotych. Prowadzone przeciwko Obajtkowi postępowanie może oznaczać, że jego wybór na prezesa Energi został dokonany z naruszeniem postępowania kwalifikacyjnego. Materiał magazynu "Polska i świat".

Daniela Obajtka cała Polska poznała podczas kampanii wyborczej w 2011 roku. Wtedy w PiS dostał pseudonim: Daniel "Wszystko Mogę". Jego pomoc poszkodowanym przez wichurę stała się dla PiS symbolem sprawności ich samorządowca - wówczas wójta Pcimia- i dowodem na niemoc ówczesnego rządu.

Od tego czasu Obajtek piął się coraz wyżej. W końcu 2 marca 2017 roku został prezesem zarządu Energi S.A. - państwowego potentata energetycznego, który dostarcza prąd do domów na jednej czwartej terytorium Polski.

Wybór obciążony wadą?

Jednak jego wybór na stanowisko prezesa tej ważnej spółki może być obciążony poważną wadą. Zgodnie z regulaminem konkursu, kandydaci na funkcję członków zarządu mieli złożyć oświadczenie o tym, że nie toczy się wobec nich postępowanie karne zarówno przygotowawcze, jak i sądowe, jak również jakiekolwiek postępowanie w przedmiocie ograniczenia lub zakazu zajmowania stanowisk w organach spółek prawa handlowego.

Tymczasem, kiedy ogłoszono konkurs, prokuratura już od czterech lat prowadziła sprawę, w której Obajtek jest osobą podejrzaną o oszustwo. Nie wiemy, jaka jest dokładna treść złożonego przez nowego prezesa oświadczenia, bo Energa odmówiła nam jego udostępnienia, twierdząc, że nie podlega ono przepisom o dostępie do informacji publicznej. - To sąd może, a może nawet powinien ocenić to, czy doszło do ważnego wyboru członka zarządu - podkreśla Krzysztof Rąpała, prawnik, ekspert ds. spółek prawa handlowego.

W 2013 roku prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim postawiła Danielowi Obajtkowi zarzut przyjęcia łapówki, a po paru miesiącach także zarzut oszustwa. W latach 2004-2005 Obajtek miał w porozumieniu z innymi osobami wyłudzać pieniądze z firmy Elektroplast, w której był dyrektorem. Sprawa trafiła do sądu, jednak środowisko polityczne Prawa i Sprawiedliwości nie dawało wiary oskarżeniom. Na dowód zaufania Beata Szydło fotografowała się z wójtem podczas ostatniej kampanii wyborczej.

Spółka rozumie wymóg inaczej

W 2015 roku Obajtek został prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Prokuratura - już po wprowadzonych przez Zbigniewa Ziobrę zmianach - postanowiła cofnąć wniesiony akt oskarżenia przeciwko Obajtkowi do uzupełnienia materiału dowodowego, a następnie przekazać sprawę do prowadzenia prokuraturze z Piotrkowa Trybunalskiego. Akt ten zawierał dwa zarzuty - oszustwa i przyjęcia łapówki. Działacz PiS nadal pozostał w sprawie podejrzanym.

10 lutego 2017 roku Obajtek wygrał konkurs na prezesa zarządu Energi - konkurs, którego wymogiem było między innymi złożenie oświadczenia o tym, że wobec kandydata nie toczy się postępowanie karne. Spółka informuje jednak, że wspomniany zapis Regulaminu rozumie inaczej. "Oświadczenie to dotyczyło wyłącznie postępowań (wymienionych w jego treści), których przedmiotem byłoby ograniczenie lub zakaz zajmowania stanowiska w organach spółek prawa handlowego", wyjaśnił Krzysztof Zauski, dyrektor Biura Prasowego Energa S.A.

Zdaniem eksperta Krzysztofa Rąpały prowadzone przez prokuraturę postępowanie, w przypadku prawomocnego skazania przez sąd, będzie skutkować właśnie utratą możliwości zajmowania stanowiska w organach spółek prawa handlowego.

Faktury były, towar nie

Postępowanie przeciwko Obajtkowi trwa. 2 marca, kiedy rozpoczął on pracę jako prezes Energi, Prokuratura Krajowa po raz kolejny przeniosła postępowanie. Tym razem do Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Krakowie. Reporter programu "Polska i świat" dotarł do treści aktu oskarżenia wniesionego do sądu w 2013 roku. Według ówczesnych ustaleń prokuratury Obajtek miał wyłudzić ponad 700 tysięcy złotych z firmy swojego wujka.

Roman Lis, syn właściciela firmy i kuzyn Daniela Obajtka, wspomina, że gdy Obajtek został wójtem i odszedł z firmy, odkryto nieścisłości w księgach rachunkowych, a jego rodzina zaczęła podejrzewać oszustwo. Obajtka obciążyły zeznania podejrzanych. - Do firmy trafiały faktury z surowców, które zamawiał. Natomiast surowiec nigdy nie trafiał. Firmy, w których zamawiał te surowce, były własnością innych osób objętych aktem oskarżenia - tłumaczy Roman Lis.

Ocenić, kto jest przestępcą

Daniel Obajtek został w 2013 roku w związku z tym zaproszony na posiedzenie specjalnej komisji sejmowej, gdzie odpierał zarzuty. - Osoba, która mnie pomawia, jest w jakiejś zorganizowanej grupie przestępczej. Proszę państwa, ja tych ludzi też widziałem, bo też pracowałem gdzie indziej, ale człowiek nie jest w stanie ocenić, kto jest przestępcą, a kto nie jest przestępcą - tłumaczył. Siedzący obok Jarosław Kaczyński, Beata Szydło czy Andrzej Duda pytali go o korupcyjne zarzuty i aresztowanie.

O zarzutach oszustwa na szkodę firmy nikt wtedy nie mówił. Reporter "Polski i świata" chciał porozmawiać z Prokuraturą Krajową, rzecznikiem rządu Beaty Szydło i samym prezesem Obajtkiem. Wszyscy odmówili. Daniel Obajtek podczas przesłuchania w prokuraturze zgodził się na podawanie jego pełnych danych osobowych.

Więcej materiałów na stronie magazynu "Polska i świat" TVN24.

Autor: mm/ja/jb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium