Dzwony za głośno biją. Mieszkańcy i ratusz kontra proboszcz i posłanka

[object Object]
Toruń. Dzwony kościoła biją za głośnotvn24
wideo 2/35

Mieszkańcy osiedla Koniuchy w Toruniu skarżą się, że codziennie budzą ich kościele dzwony. Miasto już kazało proboszczowi je ściszyć. Ksiądz broni się, a do sprawy włącza się posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Materiał programu "Polska i Świat".

Dzwony kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny biją codziennie o siódmej rano. To utrapienie dla okolicznych mieszkańców.

- W domu nie idzie porozmawiać, jak dzwony biją - mówi jeden z mieszkańców. - Najbardziej mnie drażni sobota, niedziela, siódma rano, bo ja chce odpocząć, a okna są otwarte i to echo niesie - dodaje inna z mieszkanek osiedla.

Innym z kolei hałas nie przeszkadza. - Niech się wyniosą stąd, jak nie pasuje im. Powinny dzwonić i już - podkreśla rozmówczyni.

Przekroczone normy

Decybele zmierzyli inspektorzy ochrony środowiska. Norma to 55 decybeli, tymczasem okazało się, że dzwony toruńskiego kościoła emitują hałas o mocy 61,1 decybeli. Wojewódzki Inspektora Ochrony Środowiska w Toruniu, który wykonywał te pomiary, przekazał je do prezydenta miasta. - Naszym obowiązkiem jest wydanie decyzji w związku z przekroczeniem normy hałasu i taką decyzję prezydent miasta Torunia podjął, aby ten został ograniczony - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Michała Zaleskiego. Miasto kazało proboszczowi uciszyć dzwony. TVN24 nie udało się skontaktować z księdzem, gdyż ten jest na wyjeździe. Sprawę skomentował już wcześniej. "Informacja o budowie kościoła ukazała się w planie zagospodarowania miasta w latach 80. ubiegłego wieku. Potencjalny mieszkaniec osiedla powinien liczyć się z tą rzeczywistością. Oczywisty fakt nie podlega dyskusji" - pisał w oświadczeni ks. Prałat Stanisław Majewski.

Posłanka włącza się w sprawę

Sprawa dzwonów toruńskiej parafii trafiła już na ul. Wiejską do Warszawy. W Sejmie dzwonów broniła lokalna poseł Anna Sobecka. W tej sprawie kontaktowała się też z ministerstwem środowiska. W piśmie do resortu broni proboszcza. - Polska jest krajem katolickim i obecność wielu dzwonów i kościołów są integralną częścią naszej kultury i wielowiekowej tradycji naszego kraju - skomentowała w rozmowie z TVN24.

Głośność dzwonów będzie zmierzona ponownie przez inspektorów. Jeśli będzie przekroczona, proboszcz zostanie ukarany.

Autor: kło / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości