Dziś pożegnamy 11 kolejnych ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. We wczesnych godzinach wieczornych w krypcie grobowej w Świątyni Opatrzności Bożej w stołecznym Wilanowie odbędzie się ceremonia pogrzebowa ostatniego prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego.
Ostatni hołd prezydentowi będzie można jeszcze złożyć od godz. 9 do 13.45. W tych godzinach trumna z jego ciałem będzie wystawiona w Belwederze na widok publiczny. O 14.30 planowane jest jej wyprowadzenie, a 15 minut później wyruszy spod Belwederu do archikatedry św. Jana kondukt żałobny.
Tam o godz. 16 odbędzie się uroczysta pogrzebowa msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abpa Kazimierza Nycza. Po mszy zaplanowano uroczysty przejazd konduktu do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie o godz. 18.15 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Ciało ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie spocznie w krypcie grobowej świątyni.
Pożegnanie prezesa NBP
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach pochowany zostanie dziś prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Msza żałobna w kościele Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście rozpocznie się o godz. 14. PO nabożeństwie nastąpi wyprowadzenie trumny na cmentarz.
Funkcję prezesa NBP Skrzypek pełnił od 10 stycznia 2007 roku. W trakcie swojej kariery zawodowej pracował m.in. w: NIK, PZU Życie, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, PKO BP. W latach 2002-2005 był zastępcą prezydenta Warszawy - funkcję tę wówczas pełnił Lech Kaczyński - odpowiedzialnym m.in. za politykę finansową, inwestycje i nadzór właścicielski.
Kierowała prezydentem
Jolanta Szymanek-Deresz, wiceszefowa SLD i posłanka klubu Lewicy, zostanie pochowana w Warszawie o godz. 17 na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym. Szymanek-Deresz była współpracowniczką Aleksandra Kwaśniewskiego w czasie jego prezydentury. W Sejmie, w którym zasiadała już drugą kadencję, zajmowała się m.in. sprawami międzynarodowymi i problematyką konstytucyjną.
Sportowy prezes
Również w Warszawie zostanie pochowany prezes PKOl Piotr Nurowski. O godz. 11 rozpocznie się msza św. w Katedrze św. Michała i Floriana na warszawskiej Pradze. Po południu odbędzie się pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Nurowski, jedenasty w historii prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, urodził się 20 czerwca 1945 roku w Sandomierzu. W 1973 został prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Miał wtedy 28 lat i był wówczas najmłodszym prezesem narodowego związku sportowego na świecie. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje do 1980 r. Rok później został pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Był sekretarzem ambasady Polski w Moskwie, a następnie w latach 1986-1991 radcą ambasady w stolicy Maroka Rabacie. Funkcję prezesa PKOl pełnił od 2005 roku.
"Prawa ręka prezydentowej"
Rano na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie pochowana zostanie Izabela Tomaszewska - urzędniczka Kancelarii Prezydenta, nazywana w Pałacu Prezydenckim "prawą ręką" prezydentowej Marii Kaczyńskiej. O godz. 9.00 rozpocznie się msza św. w Kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim; złożenie do grobu zaplanowano na godz. 10.30.
Pożegnanie duchownych
Pogrzeb biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza ks. ppłk. Jana Osińskiego odbędzie się dzisiaj w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W południe w katedrze rozpocznie się msza żałobna, następnie ciała bp. Płoskiego i ks. Osińskiego zostaną złożone w krypcie Kaplicy Lotników.
Bp Płoski miał 54 lata. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie oraz prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; doktoryzował się w Akademii Teologii Katolickiej. Funkcję biskupa polowego WP pełnił od jesieni 2004 r. Ks. Osiński miał 35 lat. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, był wicekanclerzem Kurii Polowej Wojska Polskiego oraz sekretarzem biskupa Płoskiego.
Tam, gdzie chciał
W prawosławnej katedrze metropolitalnej w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Mirona Chodakowskiego, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00, pochówek - zgodnie z wolą zmarłego - będzie miał miejsce po południu w Supraślu k. Białegostoku, gdzie po uroczystości w stolicy zostanie przewieziona trumna z ciałem duchownego.
W Supraślu trumna zostanie złożona w krypcie soboru Zwiastowania NMP - największej i najważniejszej świątyni w tamtejszym monasterze, którego Miron Chodakowski przez wiele lat, zanim został podniesiony do godności biskupiej - był namiestnikiem (przełożonym). Bliscy hierarchy proszą udających się na uroczystości do Supraśla, by nie kupowali wieńców i kwiatów. Na placu monasteru będą ustawione skarbonki na datki, które mają zostać przekazane na rzecz klasztoru.
Oddać hołd pani prawnik
Pogrzeb prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Joanny Agackiej-Indeckiej odbędzie się w Łodzi. Trumna z ciałem prezes NRA zostanie wystawiona przed południem w bazylice archikatedralnej przy ul. Piotrkowskiej. W południe w archikatedrze rozpocznie się msza żałobna, której przewodniczyć będzie bp. Adam Lepa. Po nabożeństwie żałobnym kondukt pogrzebowy z członkami najbliższej rodziny przejedzie na Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej.
Joanna Agacka-Indecka ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a adwokatem była od 1996 r. Od 2003 r. uczestniczyła w pracach parlamentarnych - najpierw jako ekspert, później jako przedstawiciel samorządu. W 2004 r. Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał ją na wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, a trzy lata później została najmłodszym w historii prezesem NRA.
Przedstawiciele rodzin katyńskich
Dzisiaj odbędą się także pogrzeby dwóch przedstawicielek Rodzin Katyńskich. W Poroninie na miejscowym cmentarzu spocznie Bronisława Orawiec-Loeffler - bratanica Franciszka Orawca "Dewaja" z Poronina, polskiego oficera zamordowanego w Katyniu przez NKWD. Msza żałobna zostanie odprawiona o godz. 14 w kościele Św. Marii Magdaleny, po niej nastąpi odprowadzenie zmarłej na cmentarz.
W Kaliszu odbędzie się pogrzeb Gabrieli Zych. W Katyniu - przed 70 laty - został zamordowany jej teść, kapitan Stefan Zych. Msza żałobna rozpocznie się w południe w kościele św. Gotarda; po niej odbędzie się pogrzeb na cmentarzu przy ul. Częstochowskiej.
Pogrzeb funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu ppor. Pawła Krajewskiego odbędzie się dzisiaj na cmentarzu komunalnym w Przasnyszu. Msza święta rozpocznie się o godz. 14 w kościele parafialnym pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu.
Paweł Krajewski urodził się w lipcu 1975 r. w Szczytnie. Służył w BOR od 14 lat, w grupie chroniącej prezydenta był od 2005 r.
Źródło: PAP, tvn24.pl