Dziś Dzień Wszystkich Świętych. Zobacz, jak szybko i bezpiecznie dojechać na cmentarze

1 listopada jest dniem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym
1 listopada jest dniem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym
Źródło: Wikipedia
Dzisiaj miliony Polaków ruszą na cmentarze, by zapalić świece na grobach zmarłych. W całym kraju policjanci będą prowadzić akcję "Znicz". TVN24 i tvn24.pl podpowie, jak szybko i bezpiecznie dojechać na cmentarze.
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Miliony Polaków odwiedzą dzisiaj cmentarze, by zapalić świece i złożyć kwiaty na grobach bliskich. Miasta zachęcają wszystkich do wybrania komunikacji miejskiej zamiast samochodu.

ZOBACZ, JAK BEZPIECZNIE DOJECHAĆ Z TVN24.PL

W Warszawie ruchomione zostanie ponad 20 tymczasowych linii autobusowych.

Zamkniętych będzie wiele ulic.

Zmienia się także wrocławska komunikacja. Pierwsze zmiany weszły w życie już kilka dni wcześniej, a miasto zachęca, żeby przesiąść się z samochodów do tramwajów i autobusów.

W Trójmieście cały pakiet zmian i objazdów. Przygotowało je każde z miast. Warto zapoznać się z nimi wcześniej. Czytaj na temat dojazdu samochodem.

Tak zmieni się komunikacja w miastach.

W Poznaniu będą ograniczenia w ruchu w okolicy cmentarzy, a ZTM przygotowało specjalną mapkę, która ma ułatwić podróżowanie komunikacją.

SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA CZWARTEK

Zakorkowana Wisłostrada, ciasno przy cmentarzach

Zakorkowana Wisłostrada, ciasno przy cmentarzach

Akcja znicz

Jak co roku policja prowadzi na drogach akcję "Znicz". Kontrole na drogach rozpoczęły się w środę 31 października i potrwają do 4 listopada. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Apelują, by nie wsiadać za kierownicę po alkoholu.

Przypominają również o utrudnieniach w ruchu.

Wasze relacje z dróg można przesyłać na Kontakt24: SMS/MMS 516 444 424

SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY DLA KIEROWCÓW

Obchodziny od IX wieku

W Dniu Wszystkich Świętych wspominani są nie tylko oficjalnie uznani święci, czyli beatyfikowani i kanonizowani, ale także wszyscy zmarli, których życie nacechowane było świętością.

Głównym uroczystościom na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Odprawi on mszę św. w kościele św. Karola Boromeusza i poprowadzi procesję po cmentarzu. Na Wolskim Cmentarzu Prawosławnym w Warszawie odbędzie się wspólna ekumeniczna procesja prawosławnych i katolików.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV - w 837 roku. 1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych - najbliższych i przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Dzień Wszystkich Świętych jest wolny od pracy. Tak było także w czasach PRL, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.

ZaduszkiNastępnego dnia po Wszystkich Świętych obchodzony jest dzień wspominania zmarłych - Dzień Zaduszny. Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.Dzień Zaduszny zapoczątkował w chrześcijaństwie św. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. Dzień ten miał być przeciwwagą dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. W 998 roku Odilon zarządził modlitwy za dusze zmarłych, wyznaczając na to pierwszy dzień po Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada.

Autor: zś, jk/ ola / Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Czytaj także: