Kolejne ofiary mrozu w Polsce. Według służb, w ciągu ostatniej doby z powodu zbyt niskich temperatur zmarło dziewięć osób. W dziesięciu województwach wprowadzono alert pogodowy w związku z utrzymującym się mrozem. IMGW wydał ostrzeżenia, a policja apeluje, żeby zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne.
Z powodu ostrego mrozu tylko w ciągu ostatniej doby zmarło 9 osób. Według informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w wyniku wychłodzenia organizmu od 1 listopada zmarło 27 osób. W porównaniu z analogicznymi okresami z lat poprzednich to nieco mniej.
Policja apeluje o pomoc bezdomnym, którzy przed mrozem chronią się najczęściej w pustostanach, na ogródkach działkowych i dworcach. Jak podkreślają służby - nie są to dla nich miejsca bezpieczne. Synoptycy informują, że niska temperatura utrzyma się jeszcze kilka dni.
Sposobów na pomoc bezdomnym, którzy najbardziej narażeni są na zagrożenia wynikające z mrozu, jest kilka. Przede wszystkim w każdym większym mieście funkcjonują noclegownie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Osoby bezdomne, mogą tam w dobrych warunkach przespać noc i zjeść ciepły posiłek. Noclegownie przyjmują w tym momencie wszystkich, bez względu na to, czy miejsc jest mniej - rozkłada się dodatkowe materace.
Różne sposoby na pomoc
Pracownicy noclegowni podkreślają, że każdy kto potrzebuje pomocy i o nią poprosi, otrzyma ją. W Szczecinie np. działa sześć placówek, które pomieszczą około 500 osób. Jednak, tak jak w innych noclegowniach w Polsce, bezwzględnie nie tolerują one alkoholu. Dla wielu bezdomnych to warunek nie do spełnienia.
Można więc pomagać im doraźnie. W Łodzi w godzinach 00.00 - 03.00 jeździ autobus dla bezdomnych i potrzebujących, którego obsługa rozdaje ciepłe posiłki. Zatrzymuje się w okolicach dworców kolejowych i autobusowych. Władze miasta zatrudniły również street workerów, którzy przenikają w środowiska bezdomnych i namawiają ich do korzystania ze schronienia w noclegowniach i świetlicach.
Apel o informowanie funkcjonariuszy
Patrole policji i straży miejskiej sprawdzają miejsca, w których bezdomni mogą się chować przed mrozem. Funkcjonariusze uczulają mieszkańców, żeby informowali w momencie, gdy zobaczą osobę, której potencjalnie można uratować życie. W takich sytuacjach można również korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.
Przedstawiciele łódzkiej policji podkreślili, że „wszystkie osoby zamarznięte były nietrzeźwe i prawdopodobnie to zaważyło o ich życiu”. Spożywanie alkoholu jest pozornie bezpiecznie - następuje chwilowe rozgrzanie organizmu, po czym następuje szybkie wychłodzenie ciała, co jest bardzo niebezpieczne.
Autor: tmw//plw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Darek Delmanowicz