Dziennikarze przegrali wojnę o inwigilację

Aktualizacja:
 
Dziennikarzy podsłuchiwano zgodnie z prawemsxc.hu

Warszawski sąd stwierdził, że podsłuchiwanie przez służby i zbieranie bilingów dziennikarzy w latach 2005-2007 było zgodne z prawem. W środę sędzia odrzucił dwa zażalenia - Wojciecha Czuchnowskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej", na umorzenie śledztwa w sprawie inwigilacji i Macieja Dudy z tvn24.pl na nieuznanie go za pokrzywdzonego w tej sprawie. - Uzasadnienia tych orzeczeń są niejawne - stwierdza sędzia Wojciech Małek, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sędzia prowadząca sprawę z Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia potwierdziła wprawdzie w czasie posiedzeń, że bilingi i dane o lokalizacji Dudy zbierały ABW i CBA a Czuchnowski był podsłuchiwany, ale stwierdziła, że nie doszło w tych przypadkach do naruszenia obowiązujących przepisów kodeksu karnego.

Uzasadnienia utajnione

W sprawie dziennikarza tvn24.pl sędzia zaznaczyła, że służby działały zgodnie z prawem telekomunikacyjnym i mogły sprawdzać z kim i gdzie się łączył przez telefon. Główny argument pozwalający na inwigilację: w bezpośrednim zainteresowaniu ABW i CBA nie był sam dziennikarz, a osoby, które się z nim kontaktowały. W przypadku dziennikarza "Gazety" sąd uznał, że w związku z podsłuchami doszło jedynie do przekroczenia dyscyplinarnego przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego.

To nieoficjalne informacje ponieważ obie rozprawy toczyły się przy drzwiach zamkniętych, a sędzia nie pozwolił nawet na notowanie uzasadnień orzeczeń. - Zostały one utajnione w całości - potwierdza sędzia Małek.

"Decyzje niezrozumiałe"

W demokratycznym państwie nie może być przyzwolenia na podsłuchiwanie dziennikarzy w związku z ich działalnością dziennikarską. Jeśli do takich sytuacji dochodzi, to trzeba je wyjaśnić do końca i funkcjonariusze służb muszą za to odpowiedzieć. Dlatego decyzje prokuratury i sądu są dla mnie co najmniej niezrozumiałe. Dr Adam Bodnar, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Czy w praktyce środowe decyzje sądu oznaczają, że służby mogą zbierać informacje o połączeniach telefonicznych każdego, kto choćby raz kontaktował się z osobami pozostającymi w ich zainteresowaniu?

Doktor Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nie ma wątpliwości: - W demokratycznym państwie nie może być przyzwolenia na podsłuchiwanie dziennikarzy w związku z ich działalnością dziennikarską. Jeśli do takich sytuacji dochodzi, to trzeba je wyjaśnić do końca i funkcjonariusze służb muszą za to odpowiedzieć. Dlatego decyzje prokuratury i sądu są dla mnie co najmniej niezrozumiałe - przyznaje Bodnar w rozmowie z tvn24.pl. Jak dodaje, Czuchnowskiemu nie pozostaje nic innego, jak wejście na drogą cywilno-prawną i pozwanie służb o naruszenie dóbr osobistych.

Także Bartold Kittel, jeden z inwigilowanych dziennikarzy, jest oburzony decyzją sądu. Według niego w praktyce oznacza ona, że służby mogą bez większych problemów poznawać źródła dziennikarzy, czyli to, co prawnie dziennikarze powinni chronić. - To dla mnie bulwersujące, że w naszym kraju status pokrzywdzonego w śledztwie, dotyczącym tajnych więzień CIA na terenie Polski, otrzymuje terrorysta odpowiedzialny za śmierć ludzi, a nie dostają go podsłuchiwani bezprawnie dziennikarze – mówi dziennikarz TVN.

"Jak u Kafki"

Orzeczenia i argumentacji sądu nie rozumie też sam Czuchnowski, który w rozmowie z tvn24.pl przypomina, że to właśnie warszawski sąd uznał go pokrzywdzonego w sprawie inwigilacji, a teraz stwierdził, iż nie poniósł on w wyniku tego żadnej krzywdy. Według dziennikarza w jego przypadku naruszenie prawa i prywatności są bezsporne.

- W sytuacji mojego klienta sytuacja jest bardziej kafkowska. Jako że nie został on uznany za pokrzywdzonego, nie udostępniono mu akt sprawy. Trudno nam zatem podważać argumenty sądu ponieważ tak naprawdę nie znamy materiału, na podstawie którego wydał swoją decyzję. Pozostaje mi po prostu zaufanie - mówi z kolej mecenas Dariusz Pluta, pełnomocnik Macieja Dudy.

To dla mnie bulwersujące, że w naszym kraju status pokrzywdzonego w śledztwie, dotyczącym tajnych więzień CIA na terenie Polski, otrzymuje terrorysta odpowiedzialny za śmierć ludzi, a nie dostają go podsłuchiwani bezprawnie dziennikarze. Bertold Kittel, dziennikarz TVN

Sam Duda dodaje, że w całej batalii tak naprawdę nie chodzi o bezpieczeństwo dziennikarzy. - Chodzi o prawnie chronione źródła informacji. O ludzi, którzy relacjonując dziennikarzom o nieprawidłowościach, przestępstwach sami się narażają. Służby specjalne zbierając nasze bilingi, uderzają właśnie w tych odważnych ludzi.

10 na liście

O inwigilowaniu przez służby w czasie rządów PiS dziennikarzy media poinformowały w ubiegłym roku. W sprawie pojawiały się nazwiska 10 osób, w tym - oprócz wspomnianych Czuchnowskiego, Dudy i Kittla - Moniki Olejnik (TVN24, Radio Zet), Cezarego Gmyza ("Rzeczpospolita"), Bogdana Wróblewskiego ("Gazeta Wyborcza"), Romana Osicy i Marka Balawajdera (RMF FM), Piotra Pytlakowskiego ("Polityka") i Andrzeja Stankiewicza ("Newsweek").

W przypadku Czuchnowskiego prokuratorzy z Zielonej Góry, mimo dowodów na podsłuchiwanie dziennikarza przez CBŚ w czasie gdy nie był podejrzewany o żadne przestępstwo, odmówili początkowo nadania mu statusu pokrzywdzonego. Dwa razy umarzali także prowadzone w sprawie inwigilacji śledztwo. Dziennikarz wygrał jednak z prokuraturą przed warszawskim sądem i został uznany za pokrzywdzonego. To dało mu prawo do złożenia zażalenia na decyzję o umorzeniu śledztwa.

Źródła informacji?

Służby specjalne, sprawdzając rozmowy wymienionych dziennikarzy, sięgały do historii połączeń nawet sprzed dwóch lat. Tak było na przykład w przypadku połączeń telefonicznych Moniki Olejnik. Dane o rozmowach telefonicznych reporterów RMF FM ABW ściągać miała aż 20 razy. Większość mediów sugerowała, że jednym z celów tych działań było ujawnienie źródeł informacji dziennikarzy, krytykujących poczynania ówczesnych władz.

W styczniu przepisy pozwalające na działania operacyjne wobec dziennikarzy zaskarżył w Trybunale Konstytucyjnym SLD.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Płonie opuszczony neogotycki pałac Stolbergów we Wrocławiu. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze szesnaście zastępów straży pożarnej. Jak informują strażacy, nie ma osób poszkodowanych.

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Pożar w opuszczonym pałacu. "Cały obiekt objęty ogniem"

Źródło:
tvn24.pl

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Konferencja pokojowa z punktu widzenia Ukrainy, ale też naszego punktu widzenia była istotna, ponieważ "doprasza" tak zwane Globalne Południe, pozwala Ukrainie przedstawić swoje racje - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Katarzyna Pisarska, komentując szczyt w Szwajcarii. - Chiny nie pojawiły się na tym szczycie z prostego powodu. Prezydent Ukrainy próbowałby wbić swego rodzaju klin między Moskwę a Pekin - stwierdził z kolei generał Jarosław Kraszewski.

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

"Absurdalne" ultimatum Putina, nieobecność Chin "z prostego powodu"

Źródło:
TVN24

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmiertelny wypadek na lokalnej drodze w powiecie międzyrzeckim (województwo lubuskie). W zdarzeniu zginęła 25-letnia motocyklistka.

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Kierowca wymusił pierwszeństwo, zginęła 25-letnia motocyklistka

Źródło:
PAP

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiło przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

"Tekst znali już wszyscy, Meloni nie mogła go zignorować. I zaczął się atak"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kilkadziesiąt interwencji przeprowadzili strażacy w związku z burzą, która przeszła w niedzielę nad Warszawą. Ich działania dotyczyły przede wszystkim konarów czy gałęzi, które spadały na ulice i chodniki.

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Uszkodzone samochody, połamane drzewa po burzy w Warszawie

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl