Dziennikarski protest po śmierci Mikołaja Filiksa. Ponad 700 podpisów

tak jest list
Dziennikarski protest po tragicznej śmierci Mikołaja Filiksa. Łukasz Lipiński: granica została przekroczona
Źródło: TVN24

Środa była ostatnim dniem, w którym można składać podpisy pod dziennikarskim protestem po tragicznej śmierci nastoletniego Mikołaja Filiksa, syna posłanki KO Magdaleny Filiks. Apel wsparło ponad 700 osób.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY W TRUDNYCH EMOCJONALNIE SYTUACJACH >>>

Syn posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Filiks, Mikołaj, zmarł 17 lutego. Chłopiec miał 15 lat, popełnił samobójstwo. Nie da się jednoznacznie wyrokować co do przyczyn odebrania sobie życia, śledztwo w sprawie śmierci 15-latka prowadzi szczecińska prokuratura. Według szefa państwowej komisji do spraw pedofili Błażeja Kmieciaka rządowe media na przełomie roku doprowadziły do identyfikacji syna posłanki jako ofiary skazanego pedofila.

KONKRET24: Kalendarium systemowego zła. Od publikacji mediów rządowych do śmierci dziecka

CZYTAJ TAKŻE NA KONKRET24: Powtórna wiktymizacja. Czego mediom nie wolno wobec procesów pedofili

W związku z tą sprawą redakcje OKO.press, "Polityki", Onetu, "Gazety Wyborczej" zainicjowały wspólny dziennikarski protest. Podpisy były zbierane indywidualnie, aby każdy przedstawiciel środowiska dziennikarskiego mógł zabrać głos.

CZYTAJ TAKŻE: Rządowe media ujawniły informacje o ofierze pedofila. TVP próbuje zrzucać odpowiedzialność na posła PO

Ponad 700 podpisów

Według ostatnich informacji - podanych przez OKO.press - udało się zebrać ponad 700 podpisów. "Szczególnie cenne jest to, że akcja dotarła do mediów małych (Radio Ostrowiec, Telewizja Aleksandrów, Tydzień Ziemi Śremskiej, Łomianki.Info) i najbardziej i wysoko specjalistycznych (wspinanie.pl, portal Strefa Instalatora)" - czytamy w portalu OKO.press. Podpisy złożyli też redaktorzy naczelni i ich zastępcy z najważniejszych polskich mediów oraz wielu znanych, nagradzanych dziennikarek i dziennikarzy.

W dziennikarskim proteście napisano między innymi, że śmierć Mikołaja Filiksa "stała się wyzwaniem dla opinii publicznej, a zwłaszcza dla naszego środowiska, bo mogły się do niej przyczynić działania osób przedstawiających się tak jak my – jako dziennikarze i dziennikarki". "Media publiczne – Radio Szczecin oraz TVP Info – informując 29 grudnia 2022 roku o wyroku z grudnia 2021 roku, dotyczącym osoby skazanej za czyny pedofilskie, zrobiły to bowiem w sposób, który pozwolił na łatwą identyfikację, że ofiarą było dziecko szczecińskiej posłanki" - czytamy.

PEŁNA TREŚĆ PROTESTU I LISTA DZIENNIKARZY >>>

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY W TRUDNYCH EMOCJONALNIE SYTUACJACH >>>

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: