Sejmowa komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa zarekomendowała odrzucenie w całości obywatelskiego projektu nowelizacji Prawa łowieckiego. Inicjatorzy zmian chcą umożliwienia nieletnim udziału w polowaniach. W uzasadnieniu piszą między innymi o "zachęcaniu do aktywnego spędzania czasu i czerpaniu pozytywnych wzorców".
W środę sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrywała obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie. Projekt dotyczy wprowadzenia możliwości do polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia za zgodą rodziców bądź opiekunów prawnych.
W kwietniu odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu, decyzją posłów został on skierowany do sejmowej komisji środowiska. W środę za akceptacją całości treści ustawy opowiedziało się 10 posłów, przeciw było 15, a trzech się wstrzymało.
- Ustawa nie została przyjęta - powiedziała przewodnicząca komisji posłanka Urszula Pasławska (PSL-Kukiz'15).
Obywatelski projekt
Jedyną zmianą w dotychczasowych przepisach, zawartą w projekcie, jest dopuszczenie osób poniżej 18. roku życia do udziału w polowaniach, o ile ich rodzicie lub opiekunowie prawni wyrażą na to zgodę.
W uzasadnieniu do projektu napisano, że udział osób poniżej 18. roku życia w polowaniach ma zapewnić rodzicom i opiekunom realizację władzy rodzicielskiej, przejawiającej się w decydowaniu - zgodnie z własnym światopoglądem i zasadami etycznymi - "o zachęcaniu ich do aktywnego spędzania czasu i czerpaniu pozytywnych wzorców wywodzących się z domu rodzinnego".
Obywatelski projekt to pokłosie znowelizowanego Prawa łowieckiego, które kończyło czteroletnią batalię między łowczymi, politykami a organizacjami społecznymi o nowe prawo regulujące m.in. polowania. Głównym celem zmian było wówczas wzmocnienie uprawnień właścicieli nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich. Chodziło o to, by łatwiej mogli oni wyłączać swoją ziemię z obwodów, jeżeli nie zgadzali się na polowania. Na brak takiej możliwości w 2014 roku wskazał Trybunał Konstytucyjny. Ustawa regulowała też minimalną odległość od zabudowań, gdzie nie mogą odbywać się polowania. Zwiększała nadzór nad Polskim Związkiem Łowieckim.
Na początku 2018 roku, po zmianie na stanowisku szefa resortu środowiska i po pracach nad ustawą w parlamencie, w nowelizowanej ustawie znalazł się też przepis, który zakazał udziału niepełnoletnich w polowaniach.
Źródło: PAP