O godzinie 13 na posiedzeniu prezydium Sejmu Marek Kuchciński ma złożyć dymisję z funkcji marszałka Sejmu. O godzinie 15 rozpoczną się obrady, w czasie których ma zostać wybrany jego następca. Według informacji TVN24 najpoważniejszymi kandydatami na to stanowisko są obecny wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki, wicemarszałek Małgorzata Gosiewska oraz przewodnicząca komisji do spraw Amber Gold Małgorzata Wassermann.
O swojej rezygnacji Kuchciński poinformował w czwartek, podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Następnie wicemarszałek Sejmu i szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki tłumaczył, jak będzie wyglądał w piątek plan działań dotyczących odwołania Kuchcińskiego. Mówił, że Kuchciński złoży dymisję podczas prezydium Sejmu, w którym uczestniczyć będą dotychczasowy marszałek i wicemarszałkowie. Ma ono rozpocząć się o godzinie 13. Następnie ma się odbyć Konwent Seniorów.
Dwie godziny później, na godzinę 15 zaplanowany jest początek obrad Sejmu. To wtedy ma zostać wybrany następca Marka Kuchcińskiego.
Zgodnie z Regulaminem Sejmu "Sejm odwołuje i wybiera Marszałka Sejmu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu".
Trzy nazwiska z PiS-u
Wśród ewentualnych kandydatów na następcę Kuchcińskiego znajdują się, według informacji TVN24, Ryszard Terlecki, Małgorzata Gosiewska oraz Małgorzata Wassermann.
Pytany, czy będzie kandydować na stanowisko po Kuchcińskim, Terlecki powiedział, że ta decyzja będzie znana w piątek. - Klub PiS zgłosi swojego kandydata, również inne kluby będą mogły zgłosić kandydatów, to oczywiste i wynika z Regulaminu Sejmu - powiedział wicemarszałek Sejmu.
Niedoszła prezydent Krakowa, szefowa sejmowej komisji śledczej do spraw Amber Gold posłanka Małgorzata Wassermann nie chciała komentować doniesień o jej możliwej kandydaturze.
- Nic mi o tym nie wiadomo - powiedziała z kolei Małgorzata Gosiewska, pytana, czy zastąpi Kuchcińskiego.
Gosiewska została wicemarszałkiem Sejmu po tym, jak wicemarszałek Beata Mazurek zdobyła mandat do Parlamentu Europejskiego.
Kidawa-Błońska kandydatką PO-KO
Kandydatką na stanowisko zajmowane dotychczas przez Marka Kuchcińskiego jest również obecna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej kandydatura została wskazana we wniosku klubu Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej o odwołanie Kuchcińskiego, który został złożony pod koniec lipca.
Jeśli marszałek Kuchciński sam złoży rezygnację - tak jak zapowiedział w czwartek - wówczas wniosek klubu PO-KO stanie się bezprzedmiotowy.
W takiej sytuacji jednak klub PO-KO ponownie wystawi kandydaturę Kidawy-Błońskiej. Tak zapowiedział jego przewodniczący Sławomir Neumann.
Jak doszło do rezygnacji?
Rezygnacja marszałka ma związek z doniesieniami, które od dwóch tygodni pojawiały się w mediach. Składając w poniedziałek oświadczenie w tej sprawie, marszałek Kuchciński stwierdził, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Zapewnił, że "nie był to lot zamawiany specjalnie w tym celu".
RAPORT TVN24.PL: Loty marszałka Kuchcińskiego >
Według dokumentów do których dotarł portal tvn24.pl, żona marszałka została wpisana jako jedyny pasażer Gulfstreama po wysłanej z gabinetu marszałka korekcie, która dotyczyła - jak określono - "dodatkowego lotu".
W środę nasz portal ujawnił, że wśród pasażerów rządowych lotów marszałka o statusie HEAD byli Stanisław Piotrowicz z żoną Marią, Zdzisław Krasnodębski, Anna Krasnodębska czy Zbigniew Ziobro.
Tego samego dnia Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego.
W czwartek z kolei pojawiły się informacje o tym, że rządowym samolotem leciała także siostra marszałka, Beata Kuchcińska, wicepremier Piotr Gliński, a także europosłowie Beata Mazurek i Joachim Brudziński.
Kilka godzin później marszałek zapowiedział złożenie dymisji.
Autor: mjz//now / Źródło: tvn24