Polska

Dwie ofiary podniebnego lotu

Polska

PAP/Piotr PolakDwóch motolotniarzy zginęło podczas lotu w okolicach Radomia

Dwoje młodych ludzi zginęło w niedzielę w zderzeniu dwóch motolotni w okolicy lotniska w podradomskim Piastowie.

Około godziny 15.50 motolotnie wyleciały z lotniska w Grójcu. Jedną pilotował 33-letni mieszkaniec Warszawy, drugą leciało dwoje młodych ludzi - kobieta i mężczyzna w wieku około 20 lat, mieszkańcy okolic Warki i Grójca. Motolotnie kierowały się na lotnisko Aeroklubu Radomskiego w podradomskim Piastowie.

Około 500 metrów od lotniska doszło do zderzenia motolotni w powietrzu. 33-letni pilot zdołał dolecieć do lotniska i nic mu się nie stało. Druga motolotnia z parą młodych ludzi runęła na ziemię.

Okoliczni mieszkańcy opowiadają, że nagle usłyszeli dziwny dźwięk. -To było jakby łamanie się czegoś. Kiedy wybiegliśmy z domu, motolotnia już leżała na ziemi – opowiadają. - Oględziny odbywają się pod ścisłym nadzorem radomskiej prokuratury. Prawdopodobnie zostanie przeprowadzona sekcja zwłok ofiar wypadku – mówi rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Radomiu Rafał Jeżak.

Na lotnisko przyjechali przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. - Musimy zbadać, dlaczego doszło do zderzenia motolotni. Trzeba sprawdzić, czy było to spowodowane błędami w pilotażu lub w obserwacji, małym doświadczeniem pilota czy czymś innym – stwierdził Maciej Lasek z komisji. - Nie była to prawdopodobnie próba awaryjnego lądowania, ale zderzenie z ziemią pod ostrym kątem – dodał.

Wstępny raport komisji będzie sporządzony w ciągu miesiąca.

Zdaniem Laska, w Polsce dochodzi rocznie do około 100 wypadków lotniczych, w których ginie ponad 20 osób. Z danych komisji wynika , że motolotnia nie jest bardziej niebezpieczna niż inne statki powietrzne. Liczba wypadków z udziałem motolotniarzy jest porównywalna z liczbą katastrof innych maszyn latających.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Polak

Pozostałe wiadomości