Polska

Duda przejął prawie 60 proc. wyborców Kukiza

Polska

Wyborcy Kukiza zaufali Dudzie
tvn24Wybory Pawła Kukiza poparli w zdecydowanej większości Andrzeja Dudę

Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył głosy 59,4 proc. osób, które w pierwszej turze wybrały Pawła Kukiza - wynika z sondażu exit poll ośrodka Ipsos.

W wyścigu po prezydenturę Andrzej Duda przekonał w ostatnich dwóch tygodniach 59,4 proc. wyborców Pawła Kukiza, który 7 maja zdobył 20,8 proc. głosów.

Tymczasem na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 40,6 proc. osób, które jako głowę państwa chciały widzieć trzeciego w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego muzyka.

ZOBACZ WYNIKI SONDAŻOWE II TURY WYBORÓW

Równocześnie z popierania Andrzeja Dudy w ciągu ostatnich dwóch tygodni zrezygnowało 2,6 proc. osób, które pierwotnie na niego zagłosowały. Bronisław Komorowski stracił tymczasem 3 proc. swojego elektoratu z pierwszej tury.

Komorowski z elektoratem Palikota, Jarubasa i Ogórek

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości przekonał też do siebie 84,9 proc. wyborców Grzegorza Brauna, 79,8 proc. wyborców Mariana Kowalskiego, 71,6 proc. wyborców Janusza Korwin-Mikkego i 60,1 proc. wyborców Jacka Wilka.

Z kolei Bronisława Komorowskiego poparło więcej zwolenników Adama Jarubasa (60,3 proc.), Magdaleny Ogórek (59,2 proc.), Janusza Palikota (84,9 proc.) i reszty kandydatów.

Z osób, które w pierwszej turze nie głosowały, 56,1 proc. wybrało Komorowskiego, a Dudę 43,9 proc.

Młodzi tak wybrali

Paweł Kukiz okazał się w wyścigu prezydenckim bezkonkurencyjny dla najmłodszych wyborców. Także na Andrzeja Dudę w II turze zagłosowało więcej młodych niż na Bronisława Komorowskiego.

60,8 proc. Polaków w wieku 18-29 oddało głos na Dudę. Z sondażu exit poll ośrodka Ipsos wynika też, że Bronisław Komorowski wygrał tylko w jednej grupie wiekowej wyborców - 30-39 lat - zdobywając w niej 51,6 proc. głosów.

Obywatele do 29. roku życia i powyżej 40. roku życia wybrali Andrzeja Dudę. Zdecydowanie największe poparcie kandydat PiS zdobył wśród najmłodszych Polek i Polaków (60,8 proc.).

W sumie Andrzej Duda zdobył 53 proc. głosów, Bronisław Komorowski - 47 proc.

Autor: adso/i / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości