"Asystenci plus". Pracowali z posłanką Solidarnej Polski, poszli po wielotysięczne granty

Źródło:
Gazeta Wyborcza
Kontrowersje związane z funduszami rozdzielanymi przez Narodowy Instytut Wolności zarządzany przez Piotra GlińskiegoTVN24/Fakty po południu
wideo 2/4
Kolejne wnioski o dotacje z budżetu państwa. Politycy komentująTVN24/Fakty po południu

Dziennikarki "Gazety Wyborczej" opisały, jak byli już asystenci posłanki Solidarnej Polski Marii Kurowskiej sięgnęli po granty między innymi z Narodowego Instytutu Wolności, który powstał z inicjatywy ministra Piotra Glińskiego. Według autorek asystenci od rządowych instytucji "zebrali prawie 1,3 miliona złotych" - podano.

"Gazeta Wyborcza" - opisując sprawę programu "asystenci plus" - podała, że byli radni młodzieżowego sejmiku Podkarpacia Adrian Mokrzycki, Rafał Smalara i Mateusz Węgrzyn, pracujący jako asystenci Marii Kurowskiej - posłanki koalicjanta PiS, Solidarnej Polski - "zakładali albo przejmowali" fundacje i stowarzyszenia, "sięgając po publiczne granty z programu Erasmus+ i Narodowego Instytutu Wolności, który powstał z inicjatywy wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego".

Przekazano, że cała trójka od października 2021 roku działa w fundacji Aktywność, która funkcjonowała już od siedmiu lat, jednak - przez różne kłopoty, w tym brak "większych grantów" - straciła liderów.

"Węgrzyn i Mokrzycki jako nowi prezesi w 2021 roku uzupełniają cele fundacji m.in. o 'krzewienie postaci patriotycznych', 'zwiększanie wiedzy historycznej'. I idą po grant do Narodowego Instytutu Wolności" - opisała "Wyborcza", dodając, że otrzymali "prawie 150 tysięcy na rozwój województwa podkarpackiego w wymiarze młodzieżowych organizacji obywatelskich".

Pieniądze - jak czytamy - otrzymali też z programu Erasmus+. Chodzi o kwotę około 190 tysięcy złotych. Fundusze miała przyznać upolityczniona państwowa fundacja FRSE (Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji).

"Fundacja Aktywność stara się w NIW o kolejne granty - swoje najnowsze projekty wycenia na ponad 1,1 mln zł" - informuje "GW".

"Część ich fundacji i stowarzyszeń ma sznyt patriotyczny"

Gazeta przekazała, że Mokrzycki został asystentem Marii Kurowskiej w styczniu 2021 roku. W tym czasie Smalara i Węgrzyn pełnili już te funkcje od "prawie roku". Wszyscy przestali być formalnie asystentami w marcu, czyli w czasie, gdy opisywana była afera zwana willa plus, skupiająca się wokół opisania dotacji szefa MEiN Przemysława Czarnka dla organizacji powiązanych z PiS.

Rezygnacja z obowiązków u boku posłanki nie zatrzymała jednak aktywności Mokrzyckiego, Smalary i Węgrzyna.

"Z akt sądowych wynika, że część ich fundacji i stowarzyszeń ma sznyt patriotyczny. Oni sami są związani ze Służbą Niepodległej, którą hojnie wpiera dotacjami NIW" - napisano na łamach "Wyborczej". Opisano, że jest to fundacja, "która ma opinię prawicowej kuźni kadr. Sama Służba przedstawia się jako środowisko propaństwowych patriotów, którzy chcą krzewić ideę sprawnego i suwerennego państwa, opartego na chrześcijańskim fundamencie".

Wnioski o "2,77 miliona złotych dofinansowania"

Według gazety, Mokrzycki, Smalara i Węgrzyn wcześniej zarabiali na zleceniach z fundacji Polska Wielki Projekt, agencji Świeża Bazylia, która obsługiwała związany ze środowiskiem PiS Kongres 590, czy z resortów sprawiedliwości, a także spraw wewnętrznych i administracji.

Jak odnotowano, na początku 2019 roku działali w Stowarzyszeniu Obywatelskiego Dialogu i Aktywizacji "Soda", które zarejestrowali w Narodowym Instytucie Wolności i otrzymali 724 tysięcy złotych dofinansowania. "Do dziś na stronie Sody nie ma władz stowarzyszenia, adresu siedziby, kontaktu" - napisano na portalu "GW".

Czytaj także: Tak fundacja Polska Wielki Projekt współpracuje z PiS

Teraz - jak czytamy - Mokrzycki, Smalara i Węgrzyn są w pięciu organizacjach pozarządowych i wnioskują w kolejnych konkursach Narodowego Instytutu Wolności. Wśród wniosków - jak wymienił dziennik - jest Instytut Podkarpacki, który chce 550 tysięcy złotych na projekt Zacisze Seniora czy Stowarzyszenie Góra Liwocz, które wnioskuje o 151 tysięcy na "działania strażnicze i media obywatelskie".

Razem, jak podano, chodzi o 2,77 miliona złotych dofinansowania.

Gazeta skontaktowała się z Mokrzyckim, pytając, "skąd pęd do mnożenia fundacji i stowarzyszeń". - Nie robię nic, co jest w sprzeczności z prawem ani obyczajem czy dobrym postępowaniem - usłyszały dziennikarki. "Mokrzycki twierdzi, że z posłanką Kurowską nie współpracuje od roku. Bo z polityką nie wiąże przyszłości. Nie umie powiedzieć, dlaczego Smalara i Węgrzyn też zrezygnowali tego samego dnia, co on" - zrelacjonowały.

Poinformowały także, że jesienią 2022 roku Mokrzycki i Węgrzyn zarejestrowali dwie spółki, "dzień po dniu", "o tym samym adresie", oscylujące między innymi wokół tematyki "stosunków międzyludzkich i komunikacji".

Jak Narodowy Instytut Wolności rozdziela dotacje? Materiał z 2019 roku
Jak Narodowy Instytut Wolności rozdziela dotacje? Materiał z 2019 roku Jak NIW rozdziela dotacje?tvn24

Maria Kurowska jest byłą burmistrz Jasła i byłą wicemarszałek Podkarpacia. W 2011 roku bezskutecznie kandydowała do Sejmu, a w 2014 - także bez powodzenia - do Parlamentu Europejskiego. W wyborach samorządowych w 2014 roku uzyskała mandat radnej sejmiku podkarpackiego, w 2018 roku skutecznie ubiegała się o reelekcję. W 2019 roku bezskutecznie kandydowała do PE. W tym samym roku, w wyborach parlamentarnych dostała się do Sejmu z listy PiS.

CZYTAJ TAKŻE: Posłanka Kurowska i wykres z internetu. "Ignorancja w analizie danych" Kurowska: jeśli będzie zeroemisyjność, "po prostu zagłodzimy przyrodę". To nie tak

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Przywódcy grupy G7 wydali wspólną deklarację po niedzielnym spotkaniu. Napisali, że "stanowczo potępiającą atak Iranu przy użyciu dronów i pocisków" oraz "wyrazili pełną solidarność i wsparcie dla Izraela".

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

To moment wielkiego ryzyka, w którym wciąż nie ma odpowiedzi na kluczowe pytania - tak cytowani przez "New York Times" analitycy opisują sytuację po ataku Iranu na Izrael. Wskazują, że wśród tych pytań znajduje się między innymi to, czy Teheran uzna, że musi uderzyć ponownie i czy Izrael zdecyduje się na dalszą eskalację.

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Źródło:
New York Times

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Tragiczny wypadek w kompleksie leśnym Oława Wójcice. W niedzielę zginął tam 25-letni mężczyzna jeżdżący na quadzie.

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl