Premier rozmawiał z głównym kandydatem na kanclerza Niemiec. Wśród tematów "zdolności obronne Europy"

Friedrich Merz
Trzy dni po wyborach w Niemczech główne partie biorą się za tworzenie rządu. AfD ma być wykluczona
Źródło: Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Premier Donald Tusk rozmawiał z Friedrichem Merzem, kandydatem na kanclerza Niemiec - przekazała kancelaria szefa rządu. Jak dodano, głównymi tematami była "sytuacja polityczna po wyborach w Niemczech, bezpieczeństwo i zdolności obronne Europy oraz bieżąca sytuacja w Ukrainie".

Po przedterminowych wyborach parlamentarnych w Niemczech trwają pierwsze przymiarki do rozmów koalicyjnych między zwycięskim blokiem CDU/CSU a socjaldemokratyczną SPD. Lider chadeków Friedrich Merz, który zostanie prawdopodobnie nowym kanclerzem, liczy na szybkie rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych oraz utworzenie rządu jeszcze przed Wielkanocą.

Poza rozmowami koalicyjnymi Merz rozpoczął także kontakty z liderami innych państw. W czwartek o rozmowie niemieckiego polityka z polskim premierem poinformowała na X Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Premier Donald Tusk rozmawiał z liderem CDU i kandydatem na kanclerza Friedrichem Merzem. Głównymi tematami: sytuacja polityczna po wyborach w Niemczech, bezpieczeństwo i zdolności obronne Europy oraz bieżąca sytuacja w Ukrainie" - czytamy we wpisie.

Dzień wcześniej - podał Reuters - spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Podczas rozmów uzgodniono "nowe otwarcie w relacjach niemiecko-francuskich".

Friedrich Merz za wzmocnieniem współpracy europejskich państw

W czasie kampanii przed wyborami Merz wielokrotnie postulował wzmocnienie współpracy francusko-niemieckiej oraz Trójkąta Weimarskiego: Niemiec, Francji i Polski.

Friedrich Merz
Friedrich Merz
Źródło: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Według dziennika "Bild" szef CDU chce, by jego rząd stał się nową siłą napędową Europy. Przed wyborami "Bild" informował, że jeżeli zostanie on kanclerzem, najpierw pojedzie do Paryża i Warszawy.

W ostatnich dniach polityk deklarował także obawy co do przyszłego zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie, w tym przyszłość NATO i we wsparcie broniącej się przed Rosją Ukrainy.

Merz wyrażał przy tym nadzieję, że uda mu się przekonać władze USA, iż dobre stosunki transatlantyckie są we wspólnym interesie. W obliczu możliwego zmniejszenia zaangażowania USA w Europie polityk podkreślał też znaczenie szybkiego wzmocnienia niezależnych od Stanów Zjednoczonych zdolności obronnych Europy.

CZYTAJ TAKŻE: "Sejsmiczna zmiana" w stosunkach. "To, czego doświadczamy, nie ma precedensu od 80 lat"

Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: