Tusk o zatrzymaniu za Matkę Boską z tęczową aureolą: nie mieści mi się to w głowie

[object Object]
Donald Tusk podczas 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiegotvn24
wideo 2/8

Europa będzie Europą taką, jaką ją wybraliśmy i Polska będzie wolnościową demokracją, taką, o jaką walczyliśmy póki nikt nie będzie nikogo straszył, prześladował, więził za przekonania, ekspresję myśli czy artystyczną wrażliwość - mówił Donald Tusk podczas przemówienia na Uniwersytecie Poznańskim. Skomentował zatrzymanie Elżbiety Podleśnej pod zarzutem znieważenia uczuć religijnych przez rozklejenie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy. - Nie mieści mi się to w głowie - zaznaczył Tusk.

Szef Rady Europejskiej przebywa w Poznaniu w ramach centralnych uroczystości jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

- Uniwersytet to poważny problem, europejski problem. Czasami w latach spokoju wydaje się po prostu uczelnią, gdzie uczą się studenci, wykładają profesorowie i doktorzy, ale bywają takie momenty, kiedy uświadamiamy sobie, że uniwersytety to rdzeń Europy, że to gwarancja wolności, to przestrzeń publiczna, bez której żadna demokracja nie jest w stanie przetrwać - mówił.

"Misja uniwersytetu to istota europejskości"

Tusk zauważył, że w Polsce, "kilka dni temu rozpętała się burza po jednej wypowiedzi na Uniwersytecie Warszawskim". - Byłem tam świadkiem i uczestnikiem tego zdarzenia i co ciekawe, gorączka polityczna wokół słów, które tam padły, przesłoniła istotę problemu - ocenił.

- Kluczowe dzisiaj pytanie brzmi: ile (jest) wolności na polskich uczelniach, po co nam uniwersytety, czy uniwersytety pragną, co do tego nie mam wątpliwości, i mają możliwości w Europie, u nas, realizować w pełni tak zwaną trzecią misję: misję organizowania życia publicznego poza wykładami, misję organizowania ludzi o różnych poglądach i udzielania im także gościny i możliwości, aby te różne i nie zawsze pasujące innym poglądy wygłaszać - pytał Tusk. Szef Rady Europejskiej wskazał, że "misja uniwersytetu to istota europejskości".

- Europa to niezwykłe napięcie i piękna przestrzeń między katedrą a uniwersytetem, między prawdą objawioną a rebelią intelektualną, czasami emocjonalną - zaznaczył.

Tusk: Polska będzie wolnościową demokracją, póki nikt nie będzie nikogo straszył i prześladował za przekonania
Tusk: Polska będzie wolnościową demokracją, póki nikt nie będzie nikogo straszył i prześladował za przekonaniatvn24

Zatrzymanie Elżbiety Podleśnej. Tusk: nie mieści mi się to w głowie

- Europa będzie Europą taką, jaką ją wybraliśmy i Polska będzie wolnościową demokracją, taką, o jaką walczyliśmy póki nikt nie będzie nikogo straszył, prześladował, więził za przekonania, ekspresję myśli czy artystyczną wrażliwość - apelował Tusk w Poznaniu.

Tusk wskazał, że "burza wokół uniwersyteckiego wystąpienia [Leszka Jażdżewskiego - red.], nie została zauważona na przykład w Brukseli czy innych stolicach".

- Może dlatego, że w wielu miejscach w Europie jest rzeczą naturalną, że ludzie wymieniają się kontrowersyjnymi poglądami - zauważył.

W wystąpieniu poprzedzającym piątkowy wykład szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim redaktor naczelny "Liberté!" Leszek Jażdżewski skrytykował polski Kościół katolicki. Jażdżewski mówił między innymi: - Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi wciąż skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do sprawowania funkcji sumienia narodu. CZYTAJ WIĘCEJ

- Inna informacja niestety obiegła prawie cały świat. Informacja o tym, że została zatrzymana i przez wiele godzin przesłuchiwana autorka pewnej grafiki, kontrowersyjnej, Matka Boska z tęczą w tle - zauważył Tusk.

Policja zatrzymała w poniedziałek 51-letnią Elżbietę Podleśną, której przedstawiono zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Przeprowadzono również przeszukanie jej mieszkania.

Sprawa dotyczy rozlepienia w nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika - między innymi na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach - plakatów oraz nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczono aureolami w kolorach tęczy.

- Jako gdańszczanin mam okazję obcować od urodzenia z podobnymi dziełami. Jedno z nich wisi w Kościele Mariackim. To kopia obrazu Hansa Memlinga "Sąd ostateczny". W centrum obrazu jest postać Chrystusa, w tle wielka tęcza - stwierdził Tusk.

Jak podkreślił, "od Iranu, przez Rosję, po Hiszpanię i Anglię oraz USA, wszyscy zauważyli ten przedziwny fakt". - Odnotowałem, że zatrzymana, dziękując w internecie za wsparcie swoim przyjaciołom, napisała: "jestem bardzo zmęczona, ale przede wszystkim w głowie mi się to wszystko nie mieści".

- Powiem szczerze, mi też to się nie mieści w głowie - powiedział szef RE.

"Wolność nie może nikogo zwalniać z odpowiedzialności, także za słowo"

Tusk mówił, że jest przekonany o tym, że Uniwersytet Poznański "przetrwał i przetrwa wszystkie wahnięcia historii tak długo, jak będzie tę misję różnorodności i tę wiarę w sens różnorodności i wolności respektował i praktykował". - W końcu za tym przekonaniem i misją stoi precyzyjny artykuł naszej konstytucji, która mówi, że każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury - wyjaśnił.

- Dzisiaj chyba warto w Poznaniu, w wasze 100-lecie powiedzieć bardzo wyraźnie, że w murach uczelni i szerzej, w całej przestrzeni publicznej, wolność nie może nikogo zwalniać z odpowiedzialności, także za słowo, a poczucie odpowiedzialności nie może dławić niczyjej wolności. Żeby to zrozumieć, wystarczy naprawdę odrobina dobrej woli, czasami odrobina zdrowego rozsądku i unikniemy w przyszłości nieporozumień - tłumaczył. Jak wskazał, "Uniwersytet Adama Mickiewicza znany jest, dzięki swoim absolwentom, z pełnej różnorodności". - Uczelnia, która dała magisterkę Adamowi Michnikowi i Romanowi Giertychowi, to rzeczywiście uczelnia, gdzie rzeczywiście dużo może się pomieścić, dużo myśli, dużo poglądów. Uczelnia, w której profesorką jest Hanna Suchocka, a doktorantem Joachim Brudziński - mówił. - Nie wyobrażam sobie partii politycznej, w której by się bez problemu zmieścili. To motto "in varietate concordia" [zjednoczeni w różnorodności - red.], motto Unii Europejskiej, świetnie pasuje i może być mottem i de facto jest mottem i istotą waszej działalności, tutaj w Poznaniu - ocenił Tusk.

Donald Tusk: uniwersytety do rdzeń Europy
Donald Tusk: uniwersytety do rdzeń Europytvn24

"Trzeba szukać za wszelką cenę tego, co łączy i tego co wspólne"

Tusk podkreślił, że chciałby powtórzyć słowa, w które, jak wskazał sam wierzy.

- Trzeba szukać za wszelką cenę, zarówno w murach uczelni, jak i u nas w Europie tego, co łączy i tego co wspólne. Ta dość nienowa myśl wywołuje ciągle bardzo duże i zaskakujące mnie samego emocje, żeby się łączyć a nie dzielić - apelował. Szef RE przemówienie zakończył słowami Ignacego Jana Paderewskiego: "Żadne stronnictwo ojczyzny odbudować się zdoła. Do tego dzieła trzeba zgody i jedności wszystkich, miłości i siły, wiary i zaparcia się samego siebie. Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc. Niech żyje Polska, zgoda, jedność, a ojczyzna nasza zgodna będzie po wsze czasy".

Tusk: wszechobecne w debacie publicznej kłamstwo może zrujnować polską demokrację

Tusk po przemówieniu na poznańskim uniwersytecie rozmawiał z dziennikarzami. Został poproszony o szerszy komentarz na temat piątkowego wystąpienia Leszka Jażdzewskiego w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. - Mam gorący apel, szczególnie do tych, którzy są dziennikarzami bądź zajmują się relacjami politycznymi, czy pracują w mediach: to jest w waszym istotnym interesie, aby bronić wolności słowa, wolności przekonań i swobody wypowiadania poglądów, nawet jeśli się z nimi nie zgadzacie - odpowiedział.

Tusk podkreślił, że "kłamstwo, które dziś jest wszechobecne w debacie publicznej, manipulacja, to wszystko może zrujnować polską demokrację".

- Uwierzcie mi państwo, tu już nie ma miejsca ani czasu na żarty. Dlatego mnie w dużo mniejszym stopniu uderzyło to, co usłyszałem w czasie tego wystąpienia przed moim wykładem na Uniwersytecie Warszawskim - powiedział.

Tusk przyznał, że "z niektórymi tezami się zgadza, z niektórymi się nie zgadza, a niektórych słów na pewno by nie użył". - Ale o wiele ważniejsze dla przyszłości Polski jest to, czy będziemy zamykali ludziom usta czy będziemy wsadzali do aresztów kogoś, kto ma odrębną wizję artystyczną. Te sprawy nabrały dzisiaj rzeczywiście rangi wyjątkowej, także w Polsce - stwierdził. - Apeluję do wszystkich mediów: skupcie państwo uwagę na tym, co jest także fundamentem waszego posłania i waszej misji, na ile możecie w sposób swobodny, zgodny z własnym przekonaniem realizować także swoją misję, a na ile pracujecie na rzecz czasami zorganizowanego i bardzo nachalnego kłamstwa - mówił.

Tusk: kłamstwo, które jest wszechobecne w debacie publicznej może zdemolować polską demokrację
Tusk: kłamstwo, które jest wszechobecne w debacie publicznej może zdemolować polską demokracjętvn24

Polityczna przyszłość Tuska? "To nie jest pierwszorzędna sprawa dzisiaj w Polsce"

Donald Tusk pytany o swoją najbliższą przyszłość polityczną zaznaczył, że "to nie jest pierwszorzędna sprawa dzisiaj w Polsce, jakie plany polityczne ma X czy Y". - Biorę tutaj także siebie pod uwagę - dodał.

Dodał, że "warto się skupić na tym, czego polityka dotyczy, a nie czy ktoś zdecyduje się gdzieś kandydować". Dopytywany o swoją przyszłość polityczną, Tusk odpowiedział, że ma aktualnie "nastrój bardziej akademicki niż polityczny, z racji miejsca i czasu".

Donald Tusk: mam nastrój bardziej akademicki niż polityczny
Donald Tusk: mam nastrój bardziej akademicki niż politycznytvn24

100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej, późniejszym Uniwersytecie Poznańskim, znanym dziś jako Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, miała miejsce 7 maja 1919 roku.

Podczas uroczystości 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego odczytane zostały listy od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezydent Andrzej Duda podziękował w swoim liście poznańskim uczelniom "za nieoceniony wkład we wszechstronny rozwój i pomyślność naszej ojczyzny". Wyraził też nadzieję, że "niedawna reforma szkolnictwa wyższego i związane z nią szanse" pozwolą wypracować rozwiązania, dzięki którym cztery świętujące w Poznaniu uczelnie "zasłyną nowymi znaczącymi dokonaniami w dziedzinie kształcenia, badań naukowych oraz innowacyjnych wdrożeń przyspieszających cywilizacyjny awans naszego kraju". "Obchodzona przez państwa chlubna rocznica wpisuje się w trwające ogólnonarodowe obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sięgamy do tych odległych wydarzeń nie tyle z sentymentu, ile z uwagi na ich doniosłe znaczenie dzisiaj. Szukamy w nich wiedzy i doświadczeń, które pomogą nam sprostać wyzwaniom przyszłości" - napisał Andrzej Duda.

Paweł Mucha odczytał list prezydenta Dudy z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego
Paweł Mucha odczytał list prezydenta Dudy z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiegotvn24

List do uczestników i organizatorów jubileuszu skierował też szef rządu. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że święto Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego i Akademii Wychowania Fizycznego "to ważny dzień dla miasta, regionu i nauki". "Poznań - jedno z kluczowych miast na akademickiej mapie Polski - obchodzi dziś wielkie święto. Stulecie Uniwersytetu Poznańskiego to wydarzenie łączące kadrę naukowo-dydaktyczną, studentów czterech poznańskich uczelni oraz mieszkańców całej Wielkopolski" - napisał premier. "W nowe 100-lecie poznańskie uczelnie wchodzą odważnie. Pomnażając swój potencjał, odpowiadają na wyzwania współczesności. Jak przed wiekiem wolność idei, kształtowanie postaw obywatelskich oraz innowacyjność są źródłem dumy wszystkich tworzących tutejszy świat nauki" – dodał szef rządu.

Autor: akw//kg / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Sejm zlecił w piątek NIK przeprowadzenie kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. - To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu - komentował w "#BezKitu" Mirosław Suchoń (Polska 2050). Krzysztof Kwiatkowski (KO) ocenił, że prezes NIK Marian Banaś w tej kwestii "ma ułatwione zadanie". Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił o dostępności akademików i przyszłości Collegium Humanum.

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

"To jest rzecz, która została użyta po raz drugi w ciągu 30 lat działalności parlamentu"

Źródło:
TVN24, PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

W piątek wieczorem doszło do wypadku, w którym zginął 55-letni pracownik kopalni wapienia w Rogaszynie (Łódzkie). Mężczyzna został przysypany urobkiem wapienia. Po częściowym odkopaniu poszkodowanego lekarz pogotowia stwierdził jego zgon.

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Nie żyje mężczyzna przysypany urobkiem mielonego wapienia

Źródło:
PAP

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

BBC opisuje przypadek indyjskiego robotnika ze stanu Madhya Pradesh. Jego ostatnie znalezisko - niemal 20-karatowy diament o wartości szacowanej w przeliczeniu na niemal 400 tysięcy złotych - pozwoli nie tylko spłacić długi, ale zapewni też lepszy los całej dużej rodzinie mężczyzny. 

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Wykopał diament wart prawie 400 tysięcy złotych. "Zobaczyłem coś, co przypominało kawałek szkła"

Źródło:
BBC

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie "renty wdowiej". W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.  

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

"Renta wdowia" z rządowymi poprawkami

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjskie media rozpisują się o niewielkiej wyspie Drake'a, która właśnie trafiła na sprzedaż. Znajdująca się niedaleko Plymouth wysepka ma bogatą historię, ale największe emocje budzi fakt, że ma być nawiedzona.

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Nawiedzona wyspa trafiła na sprzedaż. "Widziałem już wystarczająco dużo"

Źródło:
Sky News, ENEX, The Independent, Plymouth Live

Sejm przyjął w piątek ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby. Dopuszcza między innymi użycie wojska do samodzielnych działań w czasie pokoju na terytorium kraju. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Sejm przyjął ustawę w sprawie użycia broni przez polskie służby

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Kalisza (woj. wielkopolskie) zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który miał namalować na ścieżce wzdłuż rzeki obraźliwe napisy i symbole. Kaliszanin usłyszał zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni zabójstwa premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Miał nawoływać do zabójstwa Donalda Tuska i Adama Bodnara. Został zatrzymany

Źródło:
PAP

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24