Niczego dobrego nie mogę powiedzieć o tym, co robi ostatnio pan prezydent, także o jego liście i pytaniach - mówił premier Donald Tusk. Odniósł się do pytań, jakie Andrzej Duda zadał mu w liście, które dotyczyły działań rządu wobec polityki migracyjnej. - To jest jedyna odpowiedź, na jaką mnie w tej chwili stać. Zostało 131 dni i jakoś damy radę - stwierdził, nawiązując do końca kadencji Dudy.
Premier Donald Tusk wziął w czwartek udział w szczycie "koalicji chętnych" w Paryżu. To grupa państw gotowych wspierać Ukrainę, także w procesie pokojowym. Na późniejszej konferencji premier został zapytany między innymi o list, jaki skierował do niego prezydent Andrzej Duda w środę - w tym samym dniu, w którym podpisał ustawę azylową. Prezydent zadał szefowi rządu szereg pytań dotyczących polityki migracyjnej.
Tusk: niczego dobrego nie mogę powiedzieć o tym, co robi ostatnio prezydent
Szef rządu został zapytany, czy planuje odpowiedzieć prezydentowi na list. - Staram się absolutnie przestrzegać tego zwyczaju, że jak jestem za granicą (...) w związku z sytuacją międzynarodową, to nie komentuję tego, co dzieje się na polskiej scenie politycznej - oznajmił Tusk.
- Ja niczego dobrego nie mogę powiedzieć o tym, co robi ostatnio pan prezydent, także o jego liście i pytaniach. Więc nie będę tego komentował - dodał.
W pewnym momencie zwrócił się do moderującej konferencję z pytaniem: - Ile to jest? 138? Liczyłem dzisiaj.
Ta odpowiedziała, że chodzi o liczbę 131. - O, 131. Dla mnie to jest jedyna odpowiedź, na jaką mnie w tej chwili stać. Zostało 131 dni i jakoś damy radę - powiedział Tusk. Licząc od czwartku 131 dni wypada w sierpniu tego roku. Wtedy kończy się kadencja Andrzeja Dudy.
Co napisał prezydent
W swoim liście Andrzej Duda napisał między innymi, że "biorąc pod uwagę, że obecnie prezydencję w Radzie UE sprawuje Polska oraz w obliczu obaw polskich Obywateli i zastrzeżeń państw członkowskich, co do poszczególnych elementów Paktu o Azylu i Migracji, w tym deklarowanej przez Rząd odmowy jego wdrażania, należy postawić następujące pytania:
1) Jakie działania podjął Pan Premier w celu przeciwdziałania przekazywaniu migrantów do Polski przez władze Republiki Federalnej Niemiec?
2) Jakie działania podjął Pan Premier w ramach prezydencji w zakresie toczących się prac nad wdrażaniem Paktu o Azylu i Migracji na poziomie Unii Europejskiej, aby przeciwdziałać niekorzystnym dla Rzeczypospolitej rozwiązaniom? Jakie działania zostały do tej pory poczynione w celu zwolnienia Polski z zobowiązań przewidzianych w tzw. puli solidarnościowej, w szczególności z udziału w mechanizmie relokacji (przekazywania) i kontrybucji finansowych?
3) Czy organy Państwa podejmują obecnie działania w celu realizacji wytycznych Komisji Europejskiej, co do implementacji Paktu, jak na przykład budowa Centrów Integracji Cudzoziemców? Ile takich Centrów powstaje? W jaki sposób są finansowane?
4) Jakie działania zostały podjęte w ramach polskiej prezydencji w celu zmiany stanowiska Komisji Europejskiej i uzyskania wsparcia finansowego na rzecz budowy zabezpieczeń granicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo także granicy zewnętrznej UE?".
Autorka/Autor: akr/ft
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka