Tusk: nikt nie powinien z pragnienia zwycięstwa czynić pragnienia unicestwienia przeciwnika

Tusk: nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu
Tusk: nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu
tvn24
Były premier wygłosił przemówienie podczas gali 30. urodzin "Gazety Wyborczej"tvn24

- Nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu. I do takiej waszej wyobraźni się odwołuję - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas gali 30. urodzin "Gazety Wyborczej", odbierając nagrodę Człowieka Roku. - Pamiętajmy o tym, można w Polsce zrobić bardzo dużo razem i można w Polsce bardzo dużo zepsuć, jeśli będziemy osobno - dodał.

W Warszawie w piątek odbyła się gala z okazji 30. urodzin "Gazety Wyborczej". W ramach obchodów swojego jubileuszu redakcja po raz 20. wręczyła tytuł Człowieka Roku. Jego laureatem został przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W czasie gali były premier wygłosił wykład.

CZYTAJ RELACJĘ TVN24.PL Z PRZEMÓWIENIA DONALDA TUSKA >

"Potrzebujemy UE rozumianej jako nieustanny proces budowania porozumienia"

Potrzebujemy Unii Europejskiej rozumianej jako nieustanny proces budowania porozumienia i kompromisu. Właśnie dlatego, że przeszłość, dzisiejsze interesy, dzisiejsze emocje tak często nas doprowadzają na skraj konfliktu Donald Tusk

- Kiedy słucham dzisiaj sporów dotyczących sytuacji wewnętrznej w Polsce, ale także Unii Europejskiej i szerzej, sytuacji geopolitycznej na świecie, mam zawsze taką jedną bardzo mocno odczuwaną refleksję, czy wrażenie. Często słyszymy argumenty w debatach nad przyszłością Europy, że my nie możemy być zintegrowani, nie możemy budować zjednoczonej Europy, bo przecież Europa składa się z narodów i państw niezależnych, z własnymi interesami, z własnymi sentymentami, resentymentami, z bagażem historii, że w związku z tym ta idea integracji i połączenia nie ma przyszłości, nie ma szans powodzenia. Przepraszam za banał, ale muszę to dzisiaj bardzo głośno powiedzieć: jest dokładnie odwrotnie - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Zaznaczył, że "mirażem jest zjednoczenie Europy rozumiane jako jeden obywatelski naród, bez różnych języków, ambicji narodowych". - To jest miraż - mówił, dodając, że nie spodziewa się, że on sam dożyje takiego momentu, "w którym tożsamość europejska będzie dla przygniatającej większości ludzi mocniejsza, bardziej emocjonalna, głębsza niż tożsamość narodowa".

- Ale dokładnie dlatego potrzebujemy Unii Europejskiej rozumianej jako nieustanny proces budowania porozumienia i kompromisu. Właśnie dlatego, że przeszłość, dzisiejsze interesy, dzisiejsze emocje tak często nas doprowadzają na skraj konfliktu - kontynuował.

Donald Tusk ocenił również, że "jedyną metodą ochrony Europy jako całości i każdego europejskiego narodu z osobna przed ostrym konfliktem jest w jakimś sensie działanie może nie wbrew, ale ponad tymi okolicznościami, które tak często zmuszają nas do sporów czy konfliktów".

"Potrzebujemy UE rozumianej jako proces budowania kompromisu"
"Potrzebujemy UE rozumianej jako proces budowania kompromisu"tvn24

"Zwycięstwo w wyborach nie oznacza, że oponenci znikną z pola widzenia"

Nawiązując do przemówień pozostałych laureatów nagród "Gazety Wyborczej", mówił, że w każdym z tych wystąpień słyszał słowa "o potrzebie wyjścia sobie naprzeciw". - O potrzebie dzielenia się czymś między sobą, a nie dzielenia ludzi - powiedział.

- Podobnie jak z Unią Europejską jest dzisiaj z Polską. Będziemy wybierali swoich parlamentarzystów, prezydentów, eurodeputowanych, ktoś wygra, ktoś przegra. Ale zwycięstwo w wyborach - ja w życiu doświadczyłem dużo porażek i dużo zwycięstw i wiem o czym mówię - nie oznacza, że oponenci znikną z pola widzenia - mówił były premier.

- My w Polsce będziemy żyli ze sobą przez najbliższe pięć, 10, 100, 200 lat. Ci, którzy wybierają proeuropejską koalicję i ci, którzy wybierają PiS. Ci, którzy są głęboko przywiązani do Kościoła, nawet jeśli czasami drażni ich polityczne zaangażowanie duchownych i ci, którzy uznają, że świeckie państwo jest dla nich najwyższym priorytetem. My będziemy dalej ze sobą razem tu żyli. Każdy ma prawo marzyć o zwycięstwie, i w sporcie, i w życiu, w polityce, ale nikt nie powinien z tego pragnienia zwycięstwa czynić pragnienia unicestwienia oponenta czy przeciwnika - podkreślił.

Tusk: każdy ma prawo marzyć o zwycięstwie
Tusk: każdy ma prawo marzyć o zwycięstwietvn24

Tusk: interesem Polski jest zjednoczona Europa

Mówiąc o wyzwaniach w Polsce, Europie i w wymiarze globalnym Tusk podkreślił, że jeśli nie wyjdziemy z "tego klinczu, czasami bezrozumnego, niezwykle brutalnego konfliktu politycznego, jeśli będziemy bezbronni wobec tej postępującej dezintegracji na razie w sferze emocji nie ustroju w Europie, jeśli uwierzymy, że Ameryka i Europa muszą się od siebie oddalić, że Ocean Atlantycki musi być w sensie politycznym dużo szerszy i głębszy, to możemy przegrać grę o stawkę najwyższą".

Przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył, że "zdaje sobie sprawę, ile niepokoju może budzić nowa polityka amerykańska wobec Unii Europejskiej". - Nie jest moją rolą ocenianie prezydentów i premierów z oczywistych względów, ale jest chyba moją rolą przypominanie dla mnie tej oczywistej prawdy, że właśnie dlatego, że raz na jakiś czas pojawia się polityk, moda polityczna albo poważny interes polityczno-gospodarczy, który powoduje, że świat naszej politycznej cywilizacji Zachodu zaczyna się rozchodzić w szwach, to właśnie dlatego powinniśmy robić wszystko, aby umieć przeciwdziałać tym potencjalnym, najbardziej negatywnym konsekwencjom - mówił.

Tusk: jeśli będziemy bezbronni wobec tej postępującej dezintegracji, to możemy przegrać grę o stawkę najwyższą
Tusk: jeśli będziemy bezbronni wobec tej postępującej dezintegracji, to możemy przegrać grę o stawkę najwyższątvn24

Zaapelował do wszystkich tych, którzy "odnajdują wspólny język na przykład z prezydentem USA", a - jak wskazywał - "do takich ludzi należy m.in. polski rząd", "żeby potrafili przekonywać nawet najtrudniejszych i najbardziej wymagających partnerów, aby nie traktowali Unii Europejskiej jako problemu, jako czegoś negatywnego".

W interesie Polski - być może nie ma drugiego takiego kraju w Europie, dla którego tak oczywistym interesem jest zjednoczona Europa - i całej Europy jest utrzymanie za wszelką cenę więzi transatlantyckiej Donald Tusk

- Choćby dlatego, że w interesie Polski - być może nie ma drugiego takiego kraju w Europie, dla którego tak oczywistym interesem jest zjednoczona Europa - i całej Europy jest utrzymanie za wszelką cenę więzi transatlantyckiej. Nie możemy się poddawać, tylko dlatego, że raz na jakiś czas zdarzają się wybory, które dokonują pewnej korekty. Ale to nie znaczy, że mamy się poddawać tego typu trendom, tendencji, patrzeć z bezradnie rozłożonymi rękoma. To jest sprawa być albo nie być dla nas wszystkich - ocenił.

- Jeśli z takim zaangażowaniem dzisiaj i w Europie, i na świecie staramy się - tu naprawdę nie czuję się osamotniono - aby utrzymać te zręby ładu prawnego, ładu politycznego w wymiarze europejskim i światowym, to wynika to nie z jakiejś doktryny, tylko wynika to z głębokiego przekonania, że jeśli ten świat, gdzie prawo znaczy prawo, gdzie reguły są przestrzegane, gdzie silniejszy nie wykorzystuje swojej siły przeciwko słabszemu - jeśli stracimy podstawy tego świata, to będziemy pierwszymi ofiarami takiej zmiany - mówił.

Tusk podkreślił, że "istnieje kanon najpoważniejszych interesów politycznych Polski". - Nie mieści mi się w głowie, żeby ten kanon nie mógł być przestrzenią wspólną dla przygniatającej większości Polaków i sił politycznych, które w Polsce funkcjonują - powiedział były premier.

"Ewidentnym polskim interesem" - jak mówił - jest m.in. zjednoczona Unia Europejska. - Można i trzeba debatować na temat procesu integracji, tempa, roli państw narodowych, bo Unia jest procesem, więc są to kwestie otwarte. Ale nie widzę żadnego powodu, aby Unia Europejska, europejskość Polski, stały się przedmiotem politycznej wojny domowej - oświadczył Tusk.

Tusk podjął także problem "pojednania z sąsiadami". Jak mówił, "nie mieści mu się w głowie, aby ktoś na serio widział jakikolwiek polski interes w tym, abyśmy nie budowali najlepszych możliwych relacji z naszymi sąsiadami, a szczególnie z tymi, z którymi historia była najtrudniejsza". - My tym bardziej musimy szukać pojednania z Ukraińcami, z Niemcami, ze wszystkimi sąsiadami i to pojednania głębokiego, które legło u podstaw Unii Europejskiej, właśnie dlatego, że to jest takie trudne - podkreślił Tusk.

Jego zdaniem, "jeśli nie wykonamy tego wielkiego wysiłku na rzecz pojednania, to resentyment, bagaż historyczny, wywołają demony".

"Od nas zależy czy temperatura politycznego sporu opadnie"
"Od nas zależy czy temperatura politycznego sporu opadnie"tvn24

"To od nas zależy, czy temperatura sporu podniesie się jeszcze bardziej, czy opadnie"

- Tutaj w Polsce, i to jest takie przesłanie, jeśli mogę sobie na nie pozwolić, to od nas zależy, jak mówię "od nas", to mówię konkretnie o dzisiejszych aktorach tej uroczystości (...), to w dużej mierze od nas zależy, czy temperatura sporu podniesie się jeszcze bardziej, czy opadnie do jakiegoś takiego akceptowalnego napięcia - powiedział Tusk.

- To w dużej mierze od nas zależy, czy odnajdziemy w sobie gotowość odgadywania emocji, tych wszystkich, którzy dzisiaj od nas się odwracają, bo będziemy dalej z nimi żyć w Polsce i Polskę budować - dodał.

Podkreślił, że "nie możemy myśleć o tym, co się dzisiaj dzieje w Polsce w taki jednostronny sposób". - Najprościej jest zrzucić, a powodów jest dużo, całą odpowiedzialność na tych, z którymi jesteśmy w politycznym sporze czy konflikcie. Ale to jest zbyt łatwe, żeby było skuteczne - powiedział Tusk.

- Te wielkie dzieła polityczne, które zbudowały niepodległą i żyjącą w pokoju i bezpieczeństwie Polskę, to były bez wyjątku dzieła, które wykraczały poza tradycyjne konflikty. To były zawsze inicjatywy, pomysły, wola jednostek i milionów ludzi, aby przekraczać konflikty, aby umieć znajdywać wspólny język, wspólny interes, mimo niechęci, mimo wydawałoby się takich nieprzekraczalnych czasami emocji - mówił.

Tusk: nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu
Tusk: nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu tvn24

- Dużo zawdzięczamy filozofii politycznej Adama Michnika, która uratowała w dużej mierze Polskę przed ostrym konfliktem w latach 80. i w czasie przełomu, a przecież wtedy było nieprawdopodobnie trudniej znaleźć w sobie wyrozumiałość wobec oponentów. Ale byli ludzie, którzy rozumieli, że każdy konflikt można rozwiązać, każdą emocję można opanować, jeśli umie się wyobrazić tę przestrzeń wspólną - ocenił.

Jak zaznaczył, "to udaje się świetnie na poziomie samorządu terytorialnego w Polsce". - Przecież wyborcy PiS-u i PO żyją w każdym mieście, ale polityka codzienna w każdym mieście jest polityką rozwiązywania problemów z reguły wspólnie - mówił, dodając, że to była filozofia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Można zbudować drogę, most, przedszkole, stadion, nie wikłając w to emocji ideologicznych, czy politycznych. (...) Jeśli jesteśmy mocno skoncentrowani na potrzebie rozwiązania problemu, który jest wspólny dla wszystkich, jeśli umiemy rozpocząć taki proces, tak jak to udało się to w pierwszej wielkiej Solidarności, proces szukania tego, co łączy za wszelką cenę i nie zapominania, bo się nie da, ale przesunięcia na dalszy plan tego co dzieli, jeśli to się udaje, to świat wokół nas zmienia się w sposób niewyobrażalny - powiedział Tusk.

Wręczenie nagrody Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Przemówienie Adama Michnika
Wręczenie nagrody Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Przemówienie Adama Michnikatvn24

"Nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu"

- Ja mam być może szczególne powody trzymać kciuki za niezależnych sędziów i prokuratorów i mam szczególne powody przeżywać te emocje polityczne bardziej niż wielu moich rodaków, ale nie wytrąci mnie to z tego najgłębszego, nie etycznego, moralnego, ale stricte politycznego przekonania, że wszyscy stracimy na tym konflikcie, i że od nas wszystkich zależy, czy wyprowadzimy Polskę z tego politycznego zakrętu - mówił Tusk.

- Nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu. I do takiej waszej wyobraźni się odwołuję - podkreślił. - Pamiętajmy o tym, można w Polsce zrobić bardzo dużo razem i można w Polsce bardzo dużo zepsuć, jeśli będziemy osobno. Dziękuję bardzo za nagrodę! - zakończył.

Laudacja prof. Timothy'ego Snydera
Laudacja prof. Timothy'ego Snyderatvn24

Nagrody "Gazety Wyborczej"

Oprócz Donalda Tuska uhonorowanego tytułem Człowieka Roku na gali wręczono inne wyróżnienia. Nagrodę specjalną redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" "Za Gdańsk, serce i odwagę" otrzymał zamordowany w styczniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Nagrodę odebrała żona zamordowanego Magdalena. Drugą Nagrodę specjalną redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" otrzymał "Za łączenie ludzi" szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

W kategorii "O godne życie" uhonorowani zostali przez czytelników "Wyborczej" stojący na czele protestu osób niepełnosprawnych i ich rodziców: Iwona Hartwich, Jakub Hartwich, Adrian Glinka i Anna Glinka. W kategorii "Wzorowe sprawowanie" zwyciężył nauczyciel z Sopotu Przemysław Staroń, a w kategorii "Różni ludzie, lepszy świat" posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Prof. Barbara Engelking z Centrum Badań mad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk zdobył laur w kategorii "O pamięć naszą i waszą". W kategorii "O prawo i sprawiedliwość" nagrodę odebrały Stowarzyszenia Sędziów Iustitia i Themis oraz inni sędziowie.

CAŁE PRZEMÓWIENIE DONALDA TUSKA:

Przemówienie Donalda Tuska na gali Człowieka Roku "Gazety Wyborczej"
Przemówienie Donalda Tuska na gali Człowieka Roku "Gazety Wyborczej"tvn24

Autor: kb//mtom / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24