Policja ustala przyczyny tragicznej śmierci prof. Bronisława Geremka. Po sekcji zwłok wiadomo, że powodem wypadku nie był zawał serca. Pozostałe dwie hipotezy to poślizg lub nieprawidłowe wyprzedzanie.
Według funkcjonariuszy nadal trudno jest przesądzić o przyczynie tragicznego wypadku.
To był nagły manewr. Czy spowodowała go potrzeba ominięcia czegoś leżącego na drodze, wyprzedzenia pojazdu, czy był to ruch nieświadomy, wywołany np. zasłabnięciem nie można powiedzieć
Świadkowie wypadku mówią, że słyszeli huk pękającej opony. Czy właśnie to było przyczyną tragedii? Nie sposób wyrokować, policja nie odrzuca żadnej wersji. - To był nagły manewr. Czy spowodowała go potrzeba ominięcia czegoś leżącego na drodze, wyprzedzenia pojazdu, czy był to ruch nieświadomy, wywołany np. zasłabnięciem nie można powiedzieć - dodał Borowiak.
Pierwsze księgi kondolencyjne
W poniedziałek o godz. 13 w Pałacyku MSZ przy ul. Foksal 6 wyłożono księgę kondolencyjną, w której można pożegnać byłego ministra spraw zagranicznych. O godz. 14 do księgi wpisał się szef MSZ Radosław Sikorski. Księga kondolencyjna będzie też wyłożona w Gdańsku - w sali wielkiej Ratusza Głównego Miasta. Można tam się wpisywać o godz. 12.30.
Świat wspomina zmarłego Bronisława Geremka
Świat wspomina polskiego męża stanu. Zmarłego tragicznie Bronisława Geremka żegnają politycy i naukowcy. "Jego europejski format był niesamowity, ale też rozkoszą było zjeść z nim kolację" - wspomina w "Dzienniku" Norman Davies. "W dużej mierze to jego talent, mądrość i dalekowzroczność były tą siłą, które doprowadziła w Polsce do zmiany systemu" - wtóruje w "Polsce" Francis Fukuyama.
Informacja o tragicznej śmierci Bronisława Geremka zajmuje pierwsze strony niemal wszystkich polskich gazet. Najobszerniej pisze o nim "Gazeta Wyborcza", gdzie ze swoim przyjacielem żegna się Adam Michnik. "Myślałem, że będzie
Myślałem, że będzie z nami zawsze, na dobre i na złe czasy; myślałem, że będzie wieczny; że nikt nie unicestwi Bronisława Geremka; że pozostanie trwałym układem odniesienia na polskiej mapie wyborów moralnych, intelektualnych i politycznych
"Polska The Times" żegna "jednego z ojców założycieli wolnej Polski". "Dziennik", mimo że przypomina polityczne wady Geremka, to ocenia, że odszedł jeden z najważniejszych polskich polityków. "Rzeczpospolita" pisze, że opuścił nas "symbol demokratycznej opozycji". Wszystkie z tych gazet o śmierci polityka donoszą na czołówkach.
Jedynie "Nasz Dziennik" umieszcza tę informację w środku numeru. Gazeta w pierwszym zdaniu przypomina pochodzenie byłego szefa MSZ i jego działalność w PZPR: "Geremek urodził się w Warszawie w 1932 r. w rodzinie o żydowskich korzeniach. (...) W 1950 r., w okresie największego rozkwitu stalinizmu wstąpił do PZPR, będąc drugim sekretarzem komórki partyjnej na UW".
Europa żegna wielkiego polityka
Profesor Bronisław Geremek był Europejczykiem o nadzwyczajnej wielkości, który przez całe swe życie dawał dowód bezkompromisowej politycznej odwagi
"Bronisław Geremek bez wątpienia należał do największych polskich patriotów i jednocześnie był wielkim Europejczykiem" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering.
Specjalne oświadczenia wystosowały także głowy państw, m.in. francuski prezydent Nicolas Sarkozy "złożył hołd tej wielkiej postaci konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu i wyraził swój podziw dla walki, jaką prowadził w ramach Solidarności dla polskiej demokracji".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP