"Nie możemy pozwolić na to, żeby gremialnie chorowali medycy"
W programie "Debata Faktów. Koronawirus" w TVN24 zaproszeni goście rozmawiali o obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.
Gośćmi "Debaty Faktów" byli wiceminister Janusz Cieszyński, prof. Andrzej Matyja, dr Marcin Zasadowski, dr Roman Ostrowski, Janina Ochojska z Polskiej Agencji Humanitarnej, prof. Cezary Szczylik, były szef MSWiA Ludwik Dorn oraz prof. Alicja Chybicka.
Relacja odświeża się automatycznie
- 20:50
Zakończyliśmy niedzielną debatę "Faktów" TVN. Dziękujemy za uwagę.
- 20:49
Dorn: Będzie frekwencja na poziomie 30 procent i pan Andrzej Duda zostanie prezydentem-samozwańcem.
- 20:48
Dorn: Szalenie trudno będzie, w rzeczywistości ustrojowej stworzonej przez PiS, podważyć te wybory.
- 20:48
Dorn: Po co głosowanie korespondencyjne? Po co całkowite wyłączenie Państwowej Komisji Wyborczej z procesu wyborczego? Po co podporządkowanie całego procesu wyborczego ministrowi Jackowi Sasinowi?
- 20:46
Dorn: Głosowanie korespondencyjne ma według mnie drugie dno. Ma dać możliwość PiS sfałszowania wyborów. W 1947 roku komuniści sfałszowali wybory, a PSL słusznie walczył.
- 20:45
Dorn: Nie ma żadnej przestrzeni do rozmów, porozumienia się obozu władzy z opozycją. Wszystko okaże się podczas głosowania. Przed opozycją stanie spójna odpowiedź, czy bojkotować wybory, czy nie. Wiadomo, że wspólnej odpowiedzi nie będzie.
- 20:44
Dorn: 6 czy 7 maja dowiemy się, co z wyborami. Dowiemy się, jakie poprawki zgłosi Senat, a potem, czy Sejm zdoła je odrzucić. Niezależnie od tego sadzę, że wyborów 10 maja nie będzie. Możliwie będą w późniejszym terminie w maju.
- 20:42
Debatę kończymy wątkiem wyborczym. Ostatnim gościem programu jest były szef MSWiA Ludwik Dorn.
- 20:41
Szczylik: Będziemy mieli do czynienia z efektem spiętrzenia osób oczekujących na zabiegi. Boję się nadchodzących dni, kiedy widzę, że ilość zachorowań rośnie.
- 20:39
Szczylik o ostracyzmie medyków wśród społeczeństwa: To efekt kuli śniegowej. Jeśli rząd od początku postawiłby na diagnostykę personelu, to nie byłoby sytuacji, że ludzie boją się medyków.
- 20:36
Chybicka: Pracownicy ochrony zdrowia powinni być testowani. Nie możemy pozwolić na to, żeby gremialnie chorowali medycy.
- 20:35
Kolejnym gościem programu jest prof. Alicja Chybicka, z kliniki "Przylądek Nadziei", także senator Koalicji Obywatelskiej.
- 20:34
Ochojska: Nie chcę się wypowiadać za innych. Ja nie czuję się bezpiecznie. Nie wiem, jak to będzie.
Ochojska: wprowadzenie na oddział osób podejrzanych o koronawirusa anulowało bezpieczeństwo w tym szpitalu
- 20:32
Ochojska niedawno opuściła szpital, od miesięcy leczy się na nowotwór. - Wprowadzenie na oddział osób podejrzanych o koronawirusa anulowało bezpieczeństwo w tym szpitalu. Szpital był odizolowany, ale od świata zewnętrznego. Przyjmował pacjentów, ale my nie mieliśmy kontaktu ze światem zewnętrznym. To dawało duże poczucie bezpieczeństwa. Teraz, jeżeli będą tam osoby podejrzewane o koronawirusa, to będzie to trudne. My, pacjenci, się boimy - mówiła.
Ochojska: wprowadzenie na oddział osób podejrzanych o koronawirusa anulowało bezpieczeństwo w tym szpitalu
- 20:30
Do rozmowy dołącza Joanina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, eurodeputowana Koalicji Europejskiej.
- 20:27
Szczylik: W Polsce mówi się, że to astma będzie powodowała zwiększoną śmiertelność osób chorych na koronawirusa. Okazuje się, że nie. To nadciśnienie i cukrzyca, a astma to 5 procent tej statystki. No i oczywiście choroby nowotworowe.
- 20:26
Szczylik: Mamy do czynienia z pandemią nowotworów. Z powodu nowotworów umiera blisko 300 osób dziennie.
- 20:25
Szczylik: To, co budzi największe obawy, to brak staranności i przywidywania , że główny atak choroby będzie koncentrował się w ośrodkach medycznych i kadrach.
- 20:22
Wracamy do dyskusji. W kolejnej części programu gościem jest prof. Cezary Szczylik - ordynator oddziału onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia.
- 20:18
Raport z Niemiec przedstawia korespondent Radia ZET, Wojciech Hernes.
- Taktyka jest przyjmowana ogólnie bardzo pozytywnie. 145 tysięcy osób jest zainfekowanych od początku pandemii, liczba zgonów jest wysoka, to ponad 4,5 tysiąca. Te dane są w swojej wielkości mylące, bo Niemcy w międzynarodowym porównaniu mają bardzo dobry wynik - mówi. - Niemiecka gospodarka w pierwszym kwartale tego roku skurczy się o 7,8 procent. Czegoś takiego nie było zdaniem ekspertów od ponad stu lat - dodaje.
Raport z Niemiec korespondenta Radia ZET, Wojciecha Hernesa
- 20:13
Krótki przerywnik w dyskusji. Raport z Rosji przedstawia korespondent "Faktów" Andrzej Zaucha.
- 42 tysiące potwierdzonych przypadków koronawirusa. Na tle krajów Zachodu: Francji i Hiszpanii, antyrekordzistów, nie jest to wysoka liczba, ale bardzo szybko wzrasta. W ciągu ostatniej doby - 6 tysięcy przypadków, a wczoraj zanotowano 5 tysięcy przypadków - relacjonuje. - Rosjan bardziej niepokoją konsekwencje gospodarcze, niż sam koronawirus. Konsekwencje dla Rosjan mogą być duże. Kraj na razie jest w trendzie wzrostowym - dodał.
Raport z Rosji korespondenta "Faktów" Andrzeja Zauchy
- 20:11
Matyja o DPS-ach: Były zaniedbanymi miejscami. Okazało się, że są to miejsca, gdzie zachorowalność jest zdecydowanie największa. Tam są przede wszystkim starsi, wymagający szczególnej opieki. Naszym seniorom ta opieka się należy.
- 20:09
Wracamy do rozmowy z prof. Andrzejem Matyją.
- 20:08
Zasadowski ad vocem: Nie jest prawdą, że w Hiszpanii nie podłącza się respiratorów u osób powyżej 80. roku życia.
- 20:07
Ostrowski: Te wirusy są i będą. Będzie ich coraz więcej, należy być przygotowanym. Bądźcie zdrowi, nie palcie. Dbajcie o krążenie. Dbajcie o siebie.
- 20:06
Ostrowski: Jeśli chodzi o dyscyplinę społeczną, to od 11 września (ataków na World Trade Center - red.) społeczeństwo obawia się wszystkiego i stało się bardziej zdyscyplinowane.
- 20:06
Ostrowski: W Stanach Zjednoczonych medycyna jest prywatna, respiratorów jest dużo. Nie dyskryminuje się też z powodu wieku.
Ostrowski: W Stanach Zjednoczonych medycyna jest prywatna, respiratorów jest dużo. Nie dyskryminuje się też z powodu wieku
- 20:04
Ostrowski: W wielkich aglomeracjach, jak Nowy Jork, wszelkie decyzje są trudne. Jeśli sytuacja potrwa dłużej, to konsekwencje społeczne będą straszne.
- 20:03
Zasadowski: W Hiszpanii noszenie masek jest zalecane, ale nie obowiązkowe.
- 20:01
Zasadowski: Mamy nadzieję, że jesteśmy teraz w Hiszpanii na etapie wygaszania. Spada ilość zgonów i osób przyjmowanych do szpitala. To wynik izolacji. Nie mamy leku na koronawirusa.
Zasadowski: mamy nadzieję, że jesteśmy teraz w Hiszpanii na etapie wygaszania
- 19:59
Zasadowski o sytuacji w Hiszpanii: Staramy się przeprowadzać jak najwięcej testów. Testy to jedyny sposób, aby zlokalizować drogi przemieszczania się wirusa. Testy należy powtarzać po dwóch, trzech dniach w momencie, gdy dają wynik negatywny.
- 19:55
Ostrowski o sytuacji w Nowym Jorku: Ten wirus jest inny niż wirusy, które dotykają dróg oddechowych. On natychmiast atakuje płuca i powoduje niewydolność oddechową. Płuca po kontakcie z wirusem robią się twarde, to przerażająca choroba. Oddycha się, jakby się miało kamienie na klatce piersiowej.
- 19:53
Zasadowski: Jeżeli nie testujemy, to nie wiemy jaki jest przebieg epidemii, jak się rozprzestrzenia. Obecnie staramy się testować pacjentów ciężko chorych i nowych pacjentów, którzy wymagają interwencji chirurgicznej.
- 19:52
Zasadowski (rozmawia ze studiem TVN24 z Hiszpanii): U nas zaczęto testować szeroko, od początku epidemii. Dostęp do testów był.
- 19:51
Ostrowski (rozmowę prowadzi z Nowego Jorku): Nas zachęcano żeby nie testować. Dochodziło do tego, ze personel pracuje, nie będąc testowanym. Moim zdaniem nie tylko w szpitalu, ale wszędzie pracownicy są narażeni. Badać należy tych wszystkich ludzi.
- 19:48
Do rozmowy dołączają dr Marcin Zasadowski oraz dr Roman Ostrowski.
- 19:47
Matyja: Lepiej by było, gdyby zamiast wszczynać sprawy prokuratorskie wobec medyków, zainteresować się warunkami pracy, brakami.
Matyja: lepiej by było, gdyby zamiast wszczynać sprawy prokuratorskie wobec medyków, zainteresować się warunkami pracy
- 19:47
Matyja o testowaniu medyków co tydzień: Nikt nie patrzy na bezpieczeństwo (lekarzy).
- 19:44
Matyja: Moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcy.
Matyja: moce przerobowe są, a testów jest maksymalnie 11 tysięcy
- 19:43
W dalszej części programu gościem będzie prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
- 19:41Cieszyński o "planie Sośnierza": On wymaga głębszej analizy i dokładniejszego przemyślenia. Tam są podawane hasła, a nie konkrety i sposoby osiągnięcia celów.
Tak zwany plan (Andrzeja) Sośnierza zawiera propozycje mające pomóc w walce z epidemią. Zakłada on między innymi testowanie na szerszą niż dotąd skalę, kontrolę kontaktów Polaków, sieć izolatoriów zróżnicowanych ze względu na stan pacjentów oraz izolowanie grup szczególnego ryzyka.
Cieszyński o "planie Sośnierza": on wymaga głębszej analizy i dokładniejszego przemyślenia
- 19:39
Cieszyński: Możliwości, jeśli chodzą, rosną z tygodnia na tydzień.
- 19:37
Cieszyński: Nie ma możliwości poprawienia w Sejmie błędów zawartych w poprawkach Senackich. Sejm głosuje nad przyjęciem lub odrzuceniem poprawek Senatu w całości.
- 19:36
Cieszyński o odrzuceniu poprawki Senatu w sprawie testowaniu medyków co tydzień: Poprawka miała wady legislacyjne.
- Bardzo często jest tak, że parlamentarzyści opozycji proponują coś, co brzmi bardzo dobrze, ale gdy rozłożymy to na czynniki pierwsze z prawnikami, to okazuje się, że nie jest to poprawne - mówił.
- 19:35
Cieszyński: Nie jest prawdą, że rząd nie godzi się na testowanie medyków, wręcz przeciwnie.
- 19:32
Cieszyński: W Polsce testujemy relatywnie szeroko.
Cieszyński: W Polsce testujemy relatywnie szeroko
- 19:31
Cieszyński: Liczba testów systematycznie rośnie. Wczoraj to było 13 tysięcy, dzisiaj ponad 11 tysięcy. Mamy wydolność na poziomie 20 tysięcy.
- 19:30
Cieszyński o procesie notowania danych odnośnie zgonów: Inspektor sanitarny przekazuje informacje do wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, na podstawie której my przekazujemy dane do informacji publicznej.
- 19:25
Cieszyński: Jeżeli będzie zmiana rekomendacji ekspertów, będziemy się do nich dostosowywać.
Cieszyński: jeżeli ktoś czeka na wynik, ale nie ma objawów to powinien czekać na ten wynik w izolatorium
- 19:23
Cieszyński: Być może maseczki będziemy nosić przez 2 lata. Wszystko zależy od badań.
- 19:23
Pierwszym gościem jest wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
- 19:20
Dobry wieczór, na zegarze 19.20, rozpoczynamy "Debatę Faktów"
Gośćmi programu będą: Janusz Cieszyński, prof. Andrzej Matyja, dr Marcin Zasadowski, dr Roman Ostrowski, prof. Cezary Szczylik oraz prof. Alicja Chybicka.
Autorka/Autor:akw
Źródło: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu