Były prokurator krajowy Dariusz Barski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą. Barski uważa, że wciąż pełni funkcję prokuratora krajowego.
Dariusz Barski, który uznaje się za prokuratora krajowego, zjawił się w poniedziałek przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie, jednak nie został wpuszczony do środka. Kancelaria Prezydenta poinformowała niedługo później, że Barskiego przyjmie w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda. W komunikacie określono Barskiego mianem "prokuratora krajowego".
We wtorek przed południem Barski przyjechał do Pałacu Prezydenckiego. Kancelaria opublikowała zdjęcia z tej wizyty. We wpisie na portalu X kancelaria wciąż opisuje Barskiego jako "prokuratora krajowego".
Spotkanie zakończyło się około godziny 11. "Po spotkaniu prezydent przekazał, że obecne działania premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zagrażają wszystkim postępowaniom prowadzonym przez prokuratorów i stabilności systemu sprawiedliwości". Duda - czytamy - przekonuje, że "Dariusz Barski został powołany na stanowisko prokuratora krajowego zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami i konstytucją".
- Wiemy, że nie wpuszczono pana prokuratora do siedziby Prokuratury Krajowej. Rozważamy w tej chwili, jakie działania możemy podjąć, żeby przywrócić praworządność. Tego między innymi dotyczyła dzisiejsza rozmowa - powiedział prezydent, cytowany przez KPRP.
Prezydent o "próbie usunięcia Barskiego ze stanowiska"
W podobnym tonie prezydent wypowiadał się także podczas briefingu prasowego.
- Próba usunięcia pana Dariusza Barskiego ze stanowiska prokuratora krajowego była w istocie prawnie bezskuteczna. Nie było ku temu żadnych podstaw. A powoływanie później na to stanowisko pseudo-prokuratora krajowego pana Dariusza Korneluka odbyło się w sposób całkowicie niezgodny z prawem - oświadczył prezydent.
Dodał, że cała sytuacja jest "ogromnie kłopotliwa". - To absolutnie rażące, skandaliczne naruszenie zasady praworządności. Jest to skandaliczne naruszenie ustawy o prokuraturze i samej konstytucji, co potwierdził zresztą w ostatnim czasie Sąd Najwyższy, a wcześniej też wskazywał na to Naczelny Sąd Administracyjny - ocenił Duda. Prezydent stwierdził, że Dariusz Barski został powołany na stanowisko prokuratora krajowego zgodnie z obowiązującym prawem, co podkreślił Sąd Najwyższy w ostatnim swoim orzeczeniu. Zdaniem prezydenta, z dnia na dzień coraz bardziej widoczna jest "farsa, w jaką popada pan premier Donald Tusk, jego współpracownicy i ci wszyscy, którzy co chwila twierdzą, że ktoś jest jakimś neosędzią, że jakaś izba jest neoizbą".
- Ta sytuacja jest troszkę schizofreniczna i wyobrażam sobie, że komuś, kto nie jest specjalistą z zakresu prawa (...), bardzo ciężko jest zrozumieć całą tę sytuację. Z jakąkolwiek praworządnością i przestrzeganiem konstytucji - to, co robi w tej chwili prokurator generalny minister sprawiedliwości pan Adam Bodnar i pan premier Donald Tusk - nie ma absolutnie nic wspólnego. To jest po prostu rażące łamanie zasady praworządności i rażące łamanie konstytucji - powiedział prezydent.
Neosędziowie z SN podjęli uchwałę
W piątek Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne. Uchwałę podjęli sędziowie wyłonieni z udziałem neo-KRS, w odpowiedzi na pytanie skierowane przez gdański sąd rejonowy.
"Dzisiejsze stanowisko trzech neosędziów nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie jest wiążące" - skomentował wówczas minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. W podobnym tonie wypowiedziała się Prokuratura Krajowa.
Zobacz więcej: Sąd Najwyższy w sprawie Barskiego. Prokuratura: stanowisko to nie wywołuje skutków prawnych
Obecny prokurator krajowy Dariusz Korneluk objął funkcję po tym, jak stwierdzono, że wcześniejsza nominacja Barskiego na to stanowisko była wadliwa. Barski uważa, że to on wciąż jest prokuratorem krajowym - jego opinię podzielają między innymi politycy PiS i prezydent Andrzej Duda.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPRP