Gimnazja do likwidacji? "Zapraszamy, pokażemy osiągnięcia naszych dzieci. One same pokażą"

[object Object]
Jak działają gimnazja?tvn24
wideo 2/25

Dla przeciwników gimnazja są symbolem wszystkiego, co złe w polskiej szkole. Ich zwolennicy przekonują, że przez piętnaście lat ich funkcjonowania wiele zmieniło się na lepsze. Zapowiedziane przez rzeczniczkę PiS "wygaszanie gimnazjów" wywołało burzę. - To tak, jakby pani Witek powiedziała naszym uczniom: nie macie żadnych osiągnięć - komentuje jedna z nauczycielek. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Zgodnie z sondażem IBRIS niemal 70 proc. Polaków opowiada się za likwidacją gimnazjów, które wprowadzono piętnaście lat temu.

- Tak się złożyło, że dzisiaj gimnazjum stało się w powszechnym odbiorze synonimem tego, co w szkole jest złe - ocenia Jan Wróbel, nauczyciel i publicysta.

- Kim jest te 70 proc.? Kto to jest, że ma wiedzę o tym, czy gimnazjum jest słusznym pomysłem czy nie? - dopytuje Małgorzata Wysocka, nauczycielka języka polskiego.

Na nie ci, którzy gimnazjów nie doznali

Z badań wynika, że największymi przeciwnikami gimnazjów są osoby powyżej 35. roku życia, czyli ci, którzy nigdy w gimnazjum się nie uczyli. Powrotu do ośmioklasowej podstawówki chce również Prawo i Sprawiedliwość. - Słyszeliśmy, ze gimnazja są najgorszą formą szkół, bo to się nie udaje - mówiła rzeczniczka partii Elżbieta Witek, wskazywana jako możliwa przyszła minister edukacji.

- To jest piętnaście lat ciężkiej pracy. To tak, jakby pani Witek powiedziała naszym uczniom: nie macie żadnych osiągnięć - komentuje Aleksandra Praxmajer, nauczycielka historii w jednym ze szczecińskich gimnazjów. - Zapraszamy panią Witek, pokażemy osiągnięcia naszych dzieci. One same pokażą - dodaje.

Przeciwnicy gimnazjów chętnie przedstawiają swoje argumenty. Zarzucają, że trzy lata - a tyle właśnie trwa gimnazjum - to często za mało, by ogarnąć cały program z danego przedmiotu. Zdaniem Wojciecha Starzyńskiego, członka Narodowej Rady Rozwoju, to wystarczający powód, by gimnazja zlikwidować.

- Nie może być takiej sytuacji, że zarówno na poziomie gimnazjum, jak i liceum, młodzież kończy swoje wykształcenie z historii najdalej na roku 1939. Czasem jeszcze się sięga do wiedzy z II wojny światowej, ale nie ma żadnej wiedzy o najnowszej historii Polski - przekonuje.

Na efekty trzeba jeszcze poczekać

Pięć lat temu zmieniła się podstawa programowa. Przed 2009 r. programy gimnazjów i szkół średnich były realizowane w wyznaczonych trzyletnich terminach. Po zmianach program ogólnego kształcenia z gimnazjum został rozciągnięty na pierwszy rok szkoły średniej. Oznacza to jego realizację w ciągu czterech lat, a następnie kontynuację także w liceum. Jak jednak przekonuje była minister edukacji Katarzyna Hall, na efekty tych zmian trzeba poczekać.

- Kształcony po nowemu gimnazjalista znajdzie swoje miejsce na studiach dopiero w roku 2016, 2017 - tłumaczy. - Tak naprawdę na efekt lepiej przygotowania do studiowania gimnazjalisty i licealisty trzeba jeszcze poczekać - uważa.

- Zmiana była słuszna, istotna i dobrze pomyślana, bo umożliwiła wielu przedmiotom licealnym, by nie powtarzać tego, co było w gimnazjum - komentuje Jan Wróbel. - Pytanie tylko, czy za tym nie powinna była pójść odważniejsza zmiana organizacyjna. Bo właściwie: dlaczego robić trzy lata gimnazjum w gimnazjum, a rok gimnazjum robić jeszcze w liceum? Czy gimnazjum nie powinno być w związku z tym czteroletnie? - zastanawia się.

Tego jednego roku, który umożliwiłby lepsze poznanie ucznia, brakuje niektórym nauczycielom. - Kiedy dziecko przychodziło do czwartej klasy, było z nauczycielem do ósmej. Wychodząc ze szkoły, było wychowane. Teraz, w pierwszej klasie zaczynamy dopiero ucznia poznawać, w drugiej mniej więcej już coś wiemy, a w trzeciej już wychodzi - ocenia Alicja Śliwińska, dyrektor ZSO nr 16 w Szczecinie.

Dobre wyniki w badaniu

Zwolennicy gimnazjów chętnie przywołują dobry wynik polskich uczniów w badaniu PISA. Test przeprowadzany jest co trzy lata przez losowo wybrane grupy 15-latków z 64 najbardziej rozwiniętych państw świata.

- Te badania w jakiejś mierze potwierdzają skok rozwojowy, czyli gimnazja rzeczywiście podwyższyły poziom osiągnięć szkolnych i wykształcenia - mówi pedagog prof. Bogusław Śliwerski.

Zdaniem Wojciecha Starzyńskiego ten argument łatwo jest obalić. - On właściwie nie jest argumentem racjonalnym, ponieważ idzie nam bardzo dobrze w testach, a bardzo źle w w osiąganiu różnego rodzaju kompetencji - przekonuje.

- Zarzucić nam, że uczymy pod testy, to jest tak, jak zarzucić szkołom nauki jazdy, że uczą pod test na prawo jazdy, a nie uczą jeździć. Staramy się robić jedno i drugie, na tyle, na ile możemy - odpiera te zarzuty nauczycielka matematyki Maria Mędrzycka.

- Kiedy testy PISA wykazywały, że polska szkoła jest słaba, to były uznawane za niezwykle wiarygodne i były często stosowanym argumentem w dyskusjach. Kiedy teraz się okazało z tych testów, że polska szkoła jest dobra, to uważa się, że to są testy niewiarygodne, na pewno je schrzanili, bo wiadomo, że w Polsce nie może być lepiej niż w dwóch trzecich krajów europejskich - komentuje Jan Wróbel.

W dyskusji na temat gimnazjów pojawia się też argument, że to trudne miejsce pracy dla nauczycieli, a młodzież w wieku 13-16 lat potrafi sprawiać spore problemy wychowawcze. - Umiemy pracować z tą młodzieżą. Badania pokazują, że największe nagromadzenie zachowań agresywnych mamy, niestety, w podstawówkach - stwierdza nauczycielka historii Aleksandra Praxmajer.

"Kolejne lata pracy"

Piętnaście lat funkcjonowania gimnazjów to wystarczająco dużo, by wielu pedagogów nauczyło się pracy w tym systemie. Niejeden z nich ma teraz wrażenie, że w razie likwidacji gimnazjów ich praca pójdzie na marne.

- Nie wyobrażam sobie teraz cofnięcia tych dzieci do podstawówki i wypracowywania na nowo tego wszystkiego, co przez 15 lat wypracowywaliśmy my - mówi Praxmajer.

- Każda reforma, każda zmiana układu jest uczeniem się wszystkiego na nowo i będzie wymuszała na nas kolejne lata pracy, powtórzeń roczników, na których będziemy prowadzić eksperyment - dodaje Alicja Śliwińska, dyrektor ZSO nr 16 w Szczecinie.

Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe" generał Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy - podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Sulechówko (woj. zachodniopomorskie) spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka. Wcześniej miejsce pożaru przez prawie siedem godzin zabezpieczali strażacy, bo tylko do tego mogły ograniczać się ich działania. - Ze wstępnych oględzin wynikało, że mogło dojść do wyładowania atmosferycznego - poinformował rzecznik PSP w Sławnie mł. kpt. Mariusz Sieciński.

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Według włoskiego ministra obrony Guido Crosetto Władimir Putin nie chce rozszerzać wojny z Ukrainą na inne kraje. Tak skomentował w sobotę groźby przywódcy Rosji kierowane wobec Zachodu. W poniedziałek we Włoszech rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji państw G7. Wojna w Ukrainie ma być jednym z głównym tematów.

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

Źródło:
PAP

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W nocy w części Polski spodziewane są oblodzenia i opady marznące, niebezpieczeństwo może nieść również silny wiatr. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium