Jak ochronić się przed ulatniającym się gazem? Po wybuchu w Katowicach to pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców starych kamienic. Część już wie, jak się uchronić przed tragedią - zapobiec jej mają czujniki gazu. Materiał "Faktów" TVN.
Minęły trzy dni od tragedii w Katowicach, której przyczyną najprawdopodobniej była eksplozja gazu. Nie czekając na zakończenie śledztwa mieszkańcy okolicznych kamienic już dziś szukają sposobu na to, jak uchronić się przed zagrożeniem jakie niesie gaz.
Kluczowy w czasie snu
Przed tragedią mogą ich uchronić czujniki czadu, czyli tlenku węgla i gazu. Każdy kto ma w domu piecyk gazowy albo centralne ogrzewanie opalane gazem może, dzięki tym urządzeniom, sam zadbać o swoje bezpieczeństwo.
- Wystarczy sto złotych i uratuje nam życie - zachwala swoje produkty Andrzej Hamerski z hurtowni artykułów elektrycznych we Wrocławiu.
Alarm jest kluczowy zwłaszcza w czasie snu. Lokator go usłyszy, gdy w pomieszczeniu czujnik wykryje niebezpieczne stężenie gazu. W chwili alarmu - wykryte stężenie jest 15 razy mniejsze niż to potrzebne do wybuchu. Są jeszcze czujniki współpracujące z zaworem zamontowanym na instalacji gazowej. Takie urządzenia działają automatycznie - w chwili zagrożenia zakręcają gaz.
- Jeśli ten czujnik zadziała, to nic nie może się stać w mieszkaniu, czyli nie dojdzie do wybuchu - podkreśla Hamerski.
Pomoc od zaraz
Zainteresowanych tymi urządzeniami było jednak niewielu. Do czasu. - Nie ma takiego zapotrzebowania, gdy nic się nie dzieje. Dopiero jak coś zostanie nagłośnione, to dopiero wtedy sprzedaż wzrasta - zauważa Tomasz Gawęda, który pracuje w sklepie firmowym branży gazowniczej. Starych, pięknych, ale jak pokazuje historia ze Śląska również niebezpiecznych kamienic są w Polsce dziesiątki tysięcy. Jednak niektórzy są zdania, że nie trzeba zakładać w każdej kamienicy czujników.
- Wydaje mi się, że zamiast alarmów lepsza jest wymiana instalacji gazowej - mówi Grzegorz Hlebowicz, mieszkaniec warszawskiej kamienicy.
Systemowe rozwiązania to konieczność - ale wymagają one czasu i pieniędzy. Czujnik gazu - może pomóc od zaraz.
Źródło: TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN