Jest czerwona nota Interpolu za biznesmenem Pawłem Szopą, twórcą marki Red is Bad - podała w czwartek po południu Polska Agencja Prasowa.
O publikacji czerwonych not Interpolu poinformowała w czwartek rzeczniczka Komendy Głównej Policji insp. Katarzyna Nowak, która przekazała, że obecnie poszukiwania w bazie Interpolu są już widoczne i aktywne.
- O powyższym poinformowano właściwe jednostki poszukujące oraz organy sądowo-prokuratorskie - dodała Nowak.
Czerwona nota Interpolu. Co oznacza
Czerwona nota Interpolu oznacza, że list gończy trafi do systemów komputerowych organów ścigania wszystkich 196 krajów, które są członkami Interpolu, z informacją, że poszukiwany jest niebezpiecznym przestępcą.
List gończy będzie wtedy widoczny dla funkcjonariuszy policji i straży granicznych wszystkich państw będących członkami międzynarodowej organizacji. Czerwona nota to kategoria oznaczająca poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji. Osoby ścigane czerwoną notą są poszukiwane przez wzywające państwo członkowskie lub trybunał międzynarodowy. Kraje członkowskie stosują własne przepisy przy podejmowaniu decyzji o aresztowaniu danej osoby. Czerwona nota nie jest międzynarodowym nakazem aresztowania.
Zawiadomienia są publikowane na wniosek danego kraju członkowskiego oraz w przypadku, gdy pomoc społeczna może być potrzebna do zlokalizowania danej osoby lub gdy dana osoba może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
Śledztwo w sprawie RARS
Paweł Szopa jest poszukiwany w związku z nieprawidłowościami w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto w grudniu 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, a w kwietniu 2024 sprawa została przejęta przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
Śledztwo dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od lutego 2021 roku do listopada 2023 roku przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mowa jest tu o "organizowaniu i procedowaniu zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego".
Prokuratura 22 sierpnia poinformowała, że w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w RARS wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec dwóch kolejnych osób - byłego szefa Agencji Michała K. oraz Pawła Szopy. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Nie wiadomo, gdzie przebywa Paweł Szopa. Według doniesień medialnych, prawdopodobnie w którymś z krajów Ameryki Południowej. Jest poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania. Michał K. został zatrzymany w Wielkiej Brytanii i czeka na ekstradycję.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24