Czarny Poniedziałek w całej Polsce. "Małe miasta ruszyły się niesamowicie"

Kobiety protestowały w całej Polsce (materiał programu "Czarno na białym")
Czarna Furia
Źródło: tvn24
Policja odnotowała w poniedziałek 143 zgromadzenia związane z Czarnym Protestem. Uczestniczyło w nich ok. 98 tys. osób - poinformował komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Protesty odbywały się nie tylko w największych miastach Polski.
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

W Czarny Poniedziałek kobiety protestowały w największych polskich, ale również w małych miejscowościach.

"Małe miasta ruszyły się niesamowicie"

- Rzeczywiście małe miasta ruszyły się niesamowicie. Było ponad 200 ośrodków w całym kraju. Kobiety, zwłaszcza w małych miastach, donosiły nam, że po raz pierwszy w ogóle w ich miastach zarejestrowano protest społeczny - powiedziała Agata Czarnacka, jedna z organizatorek.

Kobiety protestowały m.in. w Cieszynie, Rybniku oraz Słupsku. Manifestacje odbywały się również za granicą.

Jaka była skala Czarnego Protestu?

Jaka była skala Czarnego Protestu?

Ustalenia policji

Komendant Szymczyk wyjaśnił, że największe zgromadzenia odbyły się we Wrocławiu, gdzie było ok. 20 tys. uczestników. W związku z protestem w jednej z wrocławskich galerii zamknięto sześć lokali.

W Warszawie zebrało 17 tys. osób. Na początku protestujący zorganizowali tzw. ścianę furii pod główną siedzibą Prawa i Sprawiedliwości, a następnie przeszli ulicami miasta na Plac Zamkowy.

Około 8 tys. kobiet wyszło na ulice Poznania. Manifestowano m.in. pod lokalnym biurem PiS.

- Wszystkie praktycznie te zgromadzenia przebiegały w sposób niezwykle spokojny i bezpieczny, i to było efektem dobrej, jak zwykle profesjonalnej służby pełnionej przez polskich policjantów w tych miejscach - powiedział komendant policji.

Siedem incydentów

Komendant główny policji wspomniał także, że odnotowano siedem incydentów. - Były to bardzo drobne incydenty i tylko jeden z nich, ten poznański, miał charakter zbiorowy - poinformował Szymczyk.

W Warszawie po Czarnym Proteście policja przedstawiła zarzut popełnienia wykroczenia polegającego na zakłócaniu legalnego zgromadzenia czterem 18-latkom. W Poznaniu policja zatrzymała trzy osoby: dwóch mężczyzn w wieku 27 i 44 lat oraz 34-letnią kobietę, które zaatakowały policjantów. Były one wcześniej notowane za podobne przestępstwa; są powiązane ze środowiskiem anarchistycznym - poinformował Szymczyk. W wyniku ataku rannych zostało pięciu policjantów.

Protesty w Polsce i za granicą

Zgromadzenia odbyły się także w mniejszych miejscowościach. Protestujący zebrali się m.in. w Cieszynie, Rybniku, Słupsku i Bydgoszczy. Poparcie dla kobiet w Polsce wyrażono również na protestach zorganizowanych na całym świecie. Manifestujących można było spotkać na ulicach Londynu, Porto, Berlina czy Helsinek.

Początek akcji w internecie

Czarny Protest miał być wyrazem sprzeciwu wobec zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. Obywatelski projekt ustawy przewidującej m.in. całkowity zakaz aborcji i kary dla kobiet, które jej się poddały, został skierowany do prac w komisji podczas poprzedniego posiedzenia Sejmu; jednocześnie posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu projekt liberalizujący obowiązujące przepisy.Akcja - obywająca się pod hasłem Czarny Poniedziałek - miała swój początek w internecie; jej uczestniczki miały nie przyjść do pracy lub nie wykonywać swoich codziennych obowiązków; organizatorzy zachęcali, by poparcie dla akcji wyrazić czarnym strojem. Na protestach w całym kraju pojawiło się ok. 100 tys. osób.

Zdjęcia, które wysłaliście na Kontakt 24:

Tysiące kobiet wzięło udział w Czarnym Proteście

Autor: nb, deb/kk / Źródło: PAP

Czytaj także: