Tajemniczy prawnik w negocjacjach nad projektami ustaw. "Niezwykle zdolny, silny punkt"

[object Object]
Do negocjacji usiedli prawnicy obu stron i tajemniczy prawniktvn24
wideo 2/35

Pięć spotkań Duda-Kaczyński nie przyniosło efektów. Wtedy do negocjacji usiedli prawnicy obu stron i "ten trzeci", tajemniczy prawnik, którego roli nie był pewny przedstawiciel prezydenta. Kim jest Ryszard Rafalski i kogo tak naprawdę w tych rozmowach reprezentował? Materiał programu "Czarno na białym".

Dzień przed Świętem Niepodległości przedstawicielom prezydenta i partii rządzącej udało się osiągnąć "wstępny kompromis".

Negocjacje prezydenta z PiS-em i - jak się okazało - z ministerstwem sprawiedliwości trwały dwa miesiące, odbyło się siedem spotkań.

Paweł Mucha, wiceszef prezydenckiej Kancelarii, został wyznaczony do rozmów z przedstawicielami partii i ministerstwa. Dziś cieszy się z kompromisu. - Nie skupiam się na złośliwościach (...), cieszy mnie porozumienie - powiedział.

Ale jeszcze kilka dni wcześniej prezydencki negocjator w Radiu Zet opowiadał tak: - Tydzień zajęło nam umówienie spotkania z przewodniczącym Piotrowiczem, czyli od pierwszego mojego telefonu musiało minąć bodaj sześć dni, zanim się to pierwsze spotkanie odbyło.

Tajemniczy prawnik przy stole negocjacyjnym

W lipcu prezydent zawetował projekty ustaw PiS-u dotyczące Sądu Najwyższego i KRS. Później doszło do negocjacji między PiS-em a prezydentem nad nowymi projektami ustaw, które przygotowała jego kancelaria.

Pięć spotkań "na szczycie" nie doprowadziło do kompromisu. To wtedy do negocjacji usiedli prawnicy obu stron. Z jednej strony Paweł Mucha, z drugiej Stanisław Piotrowicz. I "ten trzeci" mecenas Ryszard Rafalski, o którego reporter TVN24 Jan Piotrowski pytał posła Stanisława Piotrowicza.

- Współpracuje ze mną, wspiera mnie i mój klub swoją wiedzą - odpowiedział Piotrowicz. Pytany, czy podlega on pod ministerstwo sprawiedliwości, odparł: - Czy to z tego powodu jest niedopuszczalne? Nie podlega.

- Jestem w 99 proc. przekonany, że to jest człowiek, który zarówno reprezentuje PiS, jak i ministerstwo sprawiedliwości - powiedział z kolei Paweł Mucha.

Człowiek Ziobry

Jak się okazuje, mecenas Ryszard Rafalski to człowiek Zbigniewa Ziobry. Jest szefem zespołu analiz ministerstwa sprawiedliwości. To zaskakujące, bo sam Zbigniew Ziobro w jednym z wywiadów zarzekał się, że nie zna szczegółów negocjacji.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki pytany o udział ministra Ziobry, powiedział: - Chcemy szybko zakończyć tę sprawę i przykro nam, że to tak długo trwa.

Dopytywany, czy z tego powodu mecenas Rafalski bierze udział w negocjacjach stwierdził, że "szersze grono sprawi, że być może szybciej będzie podjęta decyzja".

"Silny punkt"

Kim jest adwokat z Warszawy współpracujący z ministerstwem sprawiedliwości? Reporter TVN24 próbował zapytać o to jego samego. Mecenas nie chciał się jednak dla nas wypowiedzieć. - Nie będę udzielał żadnych wypowiedzi, dziękuję - odpowiedział.

O mecenasie Rafalskim nie chce mówić też rzecznik resortu. A najbliżsi ludzie Zbigniewa Ziobro, opisują tajemniczego prawnika niezwykle zdawkowo.

- Nie wiem, w którym departamencie pracuje, na pewno nie pracuje u mnie, ale wiem, że jest to dobry fachowiec - powiedział Patryk Jaki.

- Pana mecenasa znam, jest to młody, niezwykle zdolny, utalentowany człowiek. Według mojej wiedzy bardzo wielu ludziom pomógł. Także to jest rzeczywiście silny punkt - dodał z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Silny punkt, ale mało znany. Trudno znaleźć choćby jego zdjęcie, a warszawska palestra też o nim niewiele słyszała.

- Nie kojarzę mecenasa Rafalskiego. Często wysyła się do negocjacji adwokata, żeby jak najlepsze warunki negocjacyjne osiągnąć. Natomiast chyba nie powinniśmy negocjować nad dobrem wymiaru sprawiedliwości, czy nad ustrojem sądów w Polsce - mówił adwokat Jarosław Kaczyński.

"Musi mieć każdą informację z Pałacu Prezydenckiego"

Jak ustalił portal Oko.press, w zeszłym roku mecenas Rafalski zarobił na samych ekspertyzach dla ministerstwa blisko 50 tysięcy złotych. Ale teraz objawił się w nowej roli. I nie dziwi ona nawet byłego ministra z opozycji.

- Pan minister [Zbigniew Ziobro - red.] musi mieć każdą informację z Pałacu Prezydenckiego - ocenił były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO).

Borys Budka przyznaje, że dział analiz to w praktyce najbliższy krąg zaufania ministra. - Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś taki nie był najbliższym współpracownikiem pana ministra Ziobry. Otóż tam nie ma przypadków, tam nie wysyła się ludzi niezależnych, którzy mają swoje poglądy - stwierdził Budka.

Wbrew temu co mówi w wywiadach, minister Zbigniew Ziobro od początku stara się kontrolować to, co w sprawie ustaw sądowych działo się w Belwederze. Dwa dni przed ostatecznym kompromisem Zbigniew Ziobro naradzał się w Sejmie z posłem Piotrowiczem.

- Trudno, żeby większość parlamentarna nie współpracowała z rządem. Ja tutaj niczego tajemniczego nie widzę - tłumaczył później Piotrowicz.

"Problem wpływów wewnątrz obozu władzy"

Według profesora Jana Widackiego, jednego z najsłynniejszych polskich adwokatów, ale też byłego polityka, same wieści o kompromisie to złe wieści. - Wynik tego sporu dla obywatela jest zupełnie obojętny, skończy się tym samym ograniczeniem niezależności sędziów i zakończy się niezawisłość sądów - skomentował.

- To jest problem wpływów wewnątrz obozu władzy - ocenił profesor.

Choć o treści samych rozmów niewiele wiadomo, to jedna i druga strona dążyła do tego, aby wszystkich członków KRS wybierali tylko politycy. Zdaniem profesora Widackiego, to w oczywisty sposób niezgodny z konstytucją, bo niezależność sędziów KRS od polityków jest do niej wpisana.

- Prokurator i sędzia, który ma to rozsądzić mają jednego wspólnego szefa. No to przecież ten podsądny jest z góry na przegranej pozycji. I to o to chodzi - powiedział mecenas Widacki.

Co jeszcze kryje się w kompromisie zawartym między PiS-em a prezydentem? Tego nie wiadomo, bo negocjacje w sprawie fundamentalnych dla ustroju Polski ustaw były trzymane w ścisłej tajemnicy przed opinią publiczną.

[object Object]
Laskowski: jeśli KE zaakceptuje wniosek, to Izba Dyscyplinarna nie może działać jako sądtvn24
wideo 2/35

Autor: kb/sk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium