Polacy, Amerykanie i Brytyjczycy wspólnie na poligonie. Trwają ćwiczenia Niedźwiedź-22

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP
Nowa Dęba. Ćwiczenia wojskowe Niedźwiedź-22 (nagranie z 20 września)
Nowa Dęba. Ćwiczenia wojskowe Niedźwiedź-22 (nagranie z 20 września)TVN24
wideo 2/5
TVN24Nowa Dęba. Ćwiczenia wojskowe Niedźwiedź-22

Na Podkarpaciu trwają wspólne polsko-amerykańsko-brytyjskie ćwiczenia wojskowe Niedźwiedź-22. We wtorek na miejsce przyjechał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenia Niedźwiedź-22 rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do piątku. Biorą w nich udział wszystkie pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także czołgiści i żołnierze wojsk powietrznodesantowych ze Stanów Zjednoczonych oraz czołgiści z Wielkiej Brytanii.

Ćwiczenia Niedźwiedź-22MON/Twitter

- Wspólnie ogień na ćwiczeniach będą prowadzić polskie czołgi leopard, amerykańskie abramsy i brytyjskie challengery. Chodzi o wzmocnienie interoperacyjności i współpracy sojuszniczej. Jest to jeden z ciekawszych elementów ćwiczenia - informował w poniedziałek rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej major Przemysław Lipczyński,

Ćwiczenia Niedźwiedź-22MON/Twitter

Błaszczak: zdali egzamin celująco

We wtorek w Nowej Dębie na Podkarpaciu ćwiczenia obserwował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmacnianie siły Wojska Polskiego. Tak się dzieje poprzez zwiększanie liczebne wojska, poprzez powoływanie nowych jednostek, wyposażanie w nowoczesną broń oraz poprzez budowanie interoperacyjności - mówił.

Wskazał, że trwające ćwiczenia mają za zadanie sprawdzenie, czy żołnierze polscy, amerykański i brytyjscy potrafią ze sobą współpracować. - Zdali ten egzamin celująco - stwierdził minister.

Mariusz Błaszczak na ćwiczeniach Niedźwiedź-22MON/Twitter

- 18. Dywizja Zmechanizowana, Żelazna Dywizja, która zostanie uzbrojona już niebawem w czołgi Abrams i w śmigłowce uderzeniowe Apache, będzie stanowiła realną zaporę, twardą zaporę. Zaporę, której wróg nie będzie w stanie przebić - podkreślił. Jak stwierdził, "mimo tego, że władcy Kremla postanowili odtworzyć imperium zła, to dzięki temu, że Wojsko Polskie jest silne, z roku na rok coraz silniejsze, odstraszymy agresora, spowodujemy, że Polska będzie bezpieczna".

- Nasze członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim rzeczywiście stanowi gwarancję naszego bezpieczeństwa, ale nasze członkostwo w NATO jest dziś w pełni, a wcześniej tak nie było. Wcześniej byliśmy zdani na to, że inni będą nas bronić. Dziś możemy powiedzieć, że wojsko polskie jest na tyle silne - a będzie jeszcze silniejsze - że Polska jest dziś nie tylko biorcą bezpieczeństwa, ale również dawcą - podkreślił minister.

Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MON/Twitter

Pozostałe wiadomości