Podwyżki cen papierosów, czy oleju napędowego to tylko niektóre zmiany, jakie przyniesie nam nowy rok. W najbliższych miesiącach dużo pracy będą miały banki, które masowo zaczną wymieniać nam bankomatowe karty. Mniej pracy mogą mieć natomiast instruktorzy szkół jazdy, bo Polaków odstraszać będą od nich wyższe ceny kursów. Sporo zmieni się także w życiu świeżo upieczonych ojców. Dlaczego? Przeczytaj.
Zdrożeją: olej do diesli i papierosy
Od 1 stycznia paczka papierosów będzie droższa średnio o 16 groszy, a litr oleju napędowego na stacjach benzynowych o co najmniej 14–15 groszy. Winna temu jest słaba polska waluta. Stawki podatku akcyzowego w Unii Europejskiej określone są w euro. Co roku musimy więc uaktualniać wysokość polskiej akcyzy pobieranej w złotych do unijnych stawek.
Poziomem ustalenia stawek na ten rok było ok. 3,4 zł za euro, a spodziewany kurs na 1 października, który jest punktem odniesienia na 2010 rok, to 4,18 zł. Dodatkowo akcyza na olej napędowy rośnie z 274 do 302 euro za 1000 litrów paliwa.
Nowe urlopy dla pracowników
Nowy Rok przyniesie też zmiany w kwestii rodzicielskich urlopów. Macierzyńskie wydłuży, ojcowskie wprowadzi.
Od dziś urlop macierzyński będzie złożony z dwóch części - dwudziestu tygodni urlopu podstawowego i dodatkowego, udzielanego na wniosek pracownika. W 2010 i w 2011 roku dodatkowy urlop macierzyński wyniesie do dwóch tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub do trzech tygodni, jeśli dzieci będzie więcej.
Ojcowie będą mieli prawo skorzystać z jednego tygodnia urlopu. Od 2012 roku będą to już dwa tygodnie. Urlop ojcowski będzie mógł być wykorzystany przez pracownika w ciągu pierwszego roku życia dziecka - również w trakcie urlopu macierzyńskiego matki.
Bankowe zmiany
W 2010 roku banki ruszą do masowej wymiany kart płatniczych. Od 1 stycznia 2011 roku każda karta płatnicza w Polsce powinna mieć mikroprocesor, ale już dziś wiadomo, że nie wszystkie mogą poradzą sobie z tym wyzwaniem.
Od 1 stycznia łatwiej będzie przenieść konto do innego banku, zaczęła obowiązywać bowiem rekomendacja Związku Banków Polskich ułatwiająca zmianę banku.
Droższe kursy?
Z początkiem 2010 roku szkoły jazdy stały się się płatnikami podatku VAT, co oznacza, że będą płacić fiskusowi 22-procentowy podatek.
Prawdopodobnie wielu z nich uwzględni to w cenie kursów. Dotychczas działalność edukacyjna, którą prowadziły takie szkoły, była zwolniona z tego podatku. Zmiana ma dostosować krajowe prawo do rozwiązań unijnych.
Niższe opłaty na OFE
Od 1 stycznia oszczędzający na przyszłą emeryturę zapłacą Otwartym Funduszom Emerytalnym mniejszą opłatę od składki. Nie będzie mogła być ona wyższa niż 3,5 procent (w 2009 roku OFE mogły pobierać nawet 7 procent). Niższe będą też prowizje pobierane od ubezpieczonych przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne.
Zmiany te wynikają z uchwalonej 26 czerwca 2009 r. nowelizacji ustawy o OFE, która weszła w życie 1 stycznia 2010 roku.
Bez legitymacji
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od pierwszego stycznia zaprzestaje wydawania i potwierdzania papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. Prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej potwierdzać będą inne dokumenty określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wydane do tej pory i potwierdzone legitymacje będą uwzględniane do czasu upłynięcia terminu ich ważności.
Ustawowe zawieszenie zasadniczej służby wojskowej
Ostatnie powołanie do zasadniczej służby wojskowej odbyło się w grudniu 2008 roku. Obecnie nie odbywa się już tego rodzaju służby. Natomiast ustawowe usankcjonowanie tej kwestii nastąpiło 1 stycznia 2010 r.
Od tego dnia jedyną formą służby wojskowej będzie zawodowa: stała lub ochotnicza. Będą ją pełniły osoby, które zgłoszą się do niej dobrowolnie (zarówno mężczyźni jak i kobiety).
Ustawa o dyscyplinie wojskowej
Ale od nowego roku w armii będą obowiązywały też nowe regulacje dotyczące wojskowej dyscypliny. Ustawa reguluje i upraszcza system kar, dotyczy także wyróżnień, zwiększając motywacyjny charakter nagród.
Nowy akt prawny zastąpił ustawę z 1997 roku, uchwaloną, gdy polskie wojsko składało się w części z poborowych i nie uczestniczyło też jeszcze w misjach, takich jak operacja w Afganistanie, gdzie żołnierze wykonują zadania bojowe.
Nowe przepisy zaostrzają kary dla żołnierzy przyłapanych na pijaństwie lub odurzaniu się. Wprowadzają karę stwierdzenia niepełnej przydatności na stanowisku służbowym, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że żołnierz jest pod wpływem alkoholu lub narkotyku. Zmniejszeniu uległ katalog kar dyscyplinarnych - zrezygnowano z kary zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania oraz kary aresztu koszarowego.
Sekcja Dokumentacji i Analiz/ŁOs//kdj
Źródło: Sekcja Dokumentacji i Analiz TVN24
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu