Udało się zebrać pieniądze na leczenie półrocznego Jasia. Ponad dziewięć milionów złotych

Autor:
dg,
karol
Źródło:
TVN24
Jaś choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Udało się zebrać całą kwotę na leczenie
Jaś choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Udało się zebrać całą kwotę na leczenieTVN24
wideo 2/2
TVN24Jaś choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Udało się zebrać całą kwotę na leczenie

Sześciomiesięczny Jaś z Chrzanowa (woj. małopolskie) cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Od czerwca jego najbliżsi zbierali pieniądze na bardzo drogą i niedostępną w Polsce terapię genową, która może uratować mu życie. Do soboty udało się zebrać ponad dziewięć milionów złotych. Zbiórkę wsparło ponad 178 tysięcy osób.

U Jasia zdiagnozowano SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Choroba bardzo szybko postępuje i ma agresywny przebieg. Chłopiec ma problemy z przełykaniem oraz oddychaniem, wymaga pomocy respiratora. W Polsce dostępna jest jedna refundowana terapia dla Jasia. W kręgosłup chłopca co kilka miesięcy wstrzykiwany jest lek. Wiąże się to jednak z ogromnym bólem.

Dziecku może pomóc terapia genowa, która jest jednak bardzo droga i nierefundowana przez NFZ. To jednorazowy wlew preparatu, który kosztuje ponad dziewięć milionów złotych. Lek powinien zostać podany, zanim dziecko będzie ważyć 13,5 kg. Dlatego rodzice Jasia uruchomili zbiórkę pieniędzy w sieci. Była prowadzona w serwisie siepomaga.pl od czerwca. Do soboty udało się zabrać ponad 9 milionów 427 tysięcy złotych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zbiórka na rzecz Jasia jest już na ostatniej prostej. Ponad 90 procent środków zostało zebranych
Udało się zebrać pieniądze na leczenie Jasia chorego na SMAfakty

Na czym polega terapia? - To dostarczanie do organizmu fragmentu genu, którego brakuje u dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Podanie go odpowiednio wcześniej pozwala tym dzieciom na praktycznie prawidłowe funkcjonowanie - mówiła w "Faktach TVN" dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Jaś nie jest jedynym dzieckiem w Polsce cierpiącym na SMA. Rocznie rodzi się około 50 dzieci cierpiących na te chorobę. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało negocjacje cenowe z producentem leku. Ostatecznie decyzja o tym, czy terapia genowa będzie refundowana należy do resortu.

Autor:dg, karol

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości