Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. "Ostatni komunistyczny bastion odchodzi" - komentuje Joanna Szczypińska, posłanka PiS. "Chcą Polakom ukraść Polskę"- napisał z kolei Michał Szczerba z PO.
"Ostatni komunistyczny bastion odchodzi. Doczekaliśmy" - napisała tuż po głosowaniu na Twitterze posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Ustawa o SN została przyjęta!
Ostatni komunistyczny bastion odchodzi
Doczekaliśmy.— Jolanta Szczypinska (@JSzczypinska) 20 lipca 2017
Dominik Tarczyński: zrobione!
"Zrobione! OBIECALIŚMY!" - krótko informuje Dominik Tarczyński, poseł PiS na swoim koncie.
Zrobione!
OBIECALIŚMY! #SN#kasta— Dominik Tarczyński (@D_Tarczynski) 20 lipca 2017
Ryszard Terlecki: opozycja opadła z sił
"Po wczorajszych burdach opozycja opadła z sił. Awanturników czekają regulaminowe kary" - napisał tymczasem Ryszard Terlecki, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.
Po wczorajszych burdach opozycja opadła z sił. Awanturników czekają regulaminowe kary.
— Ryszard Terlecki (@RyszardTerlecki) 20 lipca 2017
Katarzyna Lubnauer: każdy powinien to wiedzieć
"Każdy Polak powinien wiedzieć,jak głosowali posłowie w sprawie likwidacji Sądu Najwyższego" - stwierdziła z kolei Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej, po głosowaniu.
Każdy Polak powinien wiedzieć,jak głosowali posłowie w sprawie likwidacji Sądu Najwyższego. ”ZA” wszyscy posłowie PIS i WIS. #ListaHańby #SN pic.twitter.com/qK0pQqU20k
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) 20 lipca 2017
Michał Szczerba: Polska na wyłączność
"Chcą Polakom ukraść Polskę. Tylko dla siebie i na wyłączność" - pisał poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.
Chcą Polakom ukraść Polskę. Tylko dla siebie i na wyłączność. Na PiSowską modłę. Jesteśmy przerażeni. Bądźmy zdeterminowani. 20 pod Pałacem! pic.twitter.com/faSUCyKv4z
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) 20 lipca 2017
Krystyna Pawłowicz: ustawa idzie do Senatu
"Opozycja dziwnie grzeczna. (...) Ustawa uchwalona. Teraz ustawa idzie do Senatu" - komentowała na swoim koncie na Facebooku Krystyna Pawłowicz.
Sylwester Chruszcz: Zróbmy reformę z prezydentem
"Stanowisko @KukizPawelKukiz i @Kukiz15 dotyczące koniecznej reformy sądów- zróbmy ją w porozumieniu z org. obywatelskimi i prezydentem"- poinformował Sylwester Chruszcz, poseł klubu Kukiz'15.
Stanowisko @KukizPawelKukiz i @Kukiz15 dotyczące koniecznej reformy sądów- zróbmy ją w porozumieniu z org. obywatelskimi i prezydentem
— Sylwester Chruszcz (@S_Chruszcz) 20 lipca 2017
Radosław Sikorski: sami się wykluczyli
"Głosowaniem za niekonstytucyjnym wypatroszeniem Sądu Najwyższego wykluczyli się ze społeczności demokratycznej" - ocenił popierających ustawę były minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL, Radosław Sikorski.
Dzień hańby @pisorgpl. Głosowaniem za niekonstytucyjnym wypatroszeniem Sądu Najwyższego wykluczyli się ze społeczności demokratycznej
— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) 20 lipca 2017
Donad Tusk: zapobiec czarnemu scenariuszowi
Głos zabrał także Donad Tusk, szef Rady Europejskiej i wydał oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce, o czym poinformował na Twitterze.
Moje oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce. https://t.co/93Fx2qnIlU
— Donald Tusk (@eucopresident) 20 lipca 2017
Całe oświadczenie zamieścił z kolei na Facebooku. "Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie" - napisał były polski premier.
Ustawa o SN przyjęta
Nowa ustawa przegłosowana w czwartek przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych Izb Sądy Najwyższego, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.
Wcześniej sejmowa komisja - po burzliwych obradach - przyjęła poprawki zgłoszone przez PiS i odrzuciła poprawki opozycji. Ponad 30 poprawek zgłoszonych przez PiS głosowanych było łącznie. Poparło je 240 posłów, przeciw było 182, zaś 30 wstrzymało się od głosu.
Wśród przyjętych poprawek znalazła się zmiana, która przewiduje, że regulamin SN będzie określał prezydent w drodze rozporządzenia, a nie minister sprawiedliwości. Następna poprawka - uwzględniająca wniosek prezydenta Dudy - zakłada, iż o tym, kto spośród obecnych sędziów pozostanie w SN po uchwaleniu nowej ustawy ostatecznie zdecyduje prezydent, a nie - jak pierwotnie proponowano - minister sprawiedliwości.
Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Autor: mdz/adso / Źródło: Facebook, Twitter
Źródło zdjęcia głównego: PAP, Twitter | Jacek Turczyk