200 kilometrów zasięgu, 100 kilogramów ładunku. Rakiety będą serwisowane pod Warszawą

[object Object]
Morska Jednostka Rakietowa na pierwszym strzelaniu w Norwegii, maj 2016 r.MW
wideo 2/8

W podwarszawskiej Zielonce ruszyła budowa centrum produkcyjno-serwisowego rakiet przeciwokrętowych NSM, najnowszego uzbrojenia tej klasy w arsenale polskiej Marynarki Wojennej. Wartość inwestycji to 30 milionów złotych. Rakiety mają zasięg nawet 200 kilometrów, a ich waga przekracza 400 kilogramów, z czego 100 kilogramów to ładunek wybuchowy.

Inwestycja związana jest z offsetem za kontrakt, w ramach którego polscy marynarze utworzyli Morską Jednostkę Rakietową, czyli dwa nadbrzeżne dywizjony wyposażone w pociski manewrujące Naval Strike Missile produkowane przez norweską firmę Kongsberg.

Teraz Centrum Produkcyjno-Serwisowe Pocisków Rakietowych NSM powstanie w Zielonce, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych, które są częścią państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W ramach budowy, która uroczyście rozpoczęła się w czwartek, powstać ma zespół budynków wraz z specjalistycznym wyposażeniem, które ma pozwolić na produkcję, serwisowanie i certyfikowanie pocisków manewrujących - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

Wszystkie rakiety, nie tylko pociski NSM, co jakiś czas wymagają sprawdzenia, wymiany niektórych elementów, przetestowania i ponownej certyfikacji. Właśnie tego typu prace mają być wykonywane w Zielonce.

Polskie rakiety

Dla PGZ budowa centrum jest częścią planu tworzenia zdolności w zakresie techniki rakietowej. W marcu, w ramach porozumienia offsetowego z amerykańskim koncernem Lockheed Martin podpisano umowę, na mocy której w Zielonce będą powstawały elementy napędu pocisków PAC-3 MSE, najbardziej zaawansowanego - i najdroższego - oręża w zakupionym przez MON systemie obrony powietrznej Patriot. W WZE mają być także serwisowane elementy tych rakiet.

Obecnie najważniejsze centrum rakietowe w ramach PGZ mieści się w spółce MESKO w Skarżysku-Kamiennej. Ta firma jest producentem pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych o zasięgu kilku-kilkunastu kilometrów oraz rakiet służących artylerzystom z Wojsk Lądowych, współczesnego odpowiednika katiuszy. Tu mowa o zasięgu maksymalnie 40 kilometrów.

Mogą uderzyć w Kaliningrad albo odciąć Zatokę Fińską

Tymczasem zasięg pocisków NSM to prawie 200 kilometrów. Waga rakiety przekracza 400 kilogramów, z czego ponad 100 kilogramów to ładunek wybuchowy. NSM może celnie trafiać w obiekty nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Co te parametry oznaczają w praktyce? Na przykład to, że bez opuszczania koszar w Siemirowicach, gdzie na co dzień stacjonuje Morska Jednostka Rakietowa, można rakietami NSM uderzyć we wszystkie porty znajdujące się w Obwodzie Kaliningradzkim.

Morska Jednostka Rakietowa nie jest przywiązana do jednego garnizonu. To jednostka mobilna. Wszystkie wyrzutnie rakiet, radary, środki łączności i dowodzenia są osadzone na samochodach, głównie ciężarówkach jelcz. Rakiety można odpalić z dowolnego miejsca na polskim wybrzeżu albo w głębi kraju.

W maju 2019 roku w ramach ćwiczenia Spring Storm część MJR przerzucono do Estonii. W efekcie w zasięgu rakiet NSM znalazło się całe wejście do Zatoki Fińskiej, jedynego poza Kaliningradem połączenia Rosji z resztą Bałtyku.

FILM O UDZIALE POLSKICH MARYNARZY W ĆWICZENIACH SPRING STORM 2019:

Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniach Spring Storm 2019 w Estonii
Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniach Spring Storm 2019 w EstoniiKullar Vimne, Karl Alfred Baumeister | Estonian Defence Forces

Pociski NSM zamówiła także amerykańska marynarka wojenna. W wersji lotniczej (JSM) będą one także uzbrojeniem najnowszych amerykańskich samolotów bojowych F-35.

Rakietowa Zielonka

To już druga umowa offsetowa z norweskim Kongsbergiem, której beneficjentem są Wojskowe Zakłady Elektroniczne. W ramach pierwszego kontraktu utworzono centrum wsparcia serwisowania i zarządzania konfiguracją systemu NSM.

Teraz inwestycja ma doprowadzić do powstania centrum zdolnego do przeprowadzenia znacznie bardziej zaawansowanych prac, czyli tak zwanej modernizacji w połowie cyklu życia (ang. mid-life upgrade) i ponownej certyfikacji rakiet NSM z arsenału Marynarki Wojennej. Założeniem tego projektu jest zabezpieczenie Morskiej Jednostki Rakietowej w zakresie gotowości bojowej pocisków rakietowych typu NSM - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Oznacza to, że rakiet nie będzie trzeba już wysyłać na przeglądy do fabryk za granicą.

Nowe centrum w Zielonce ma zostać wybudowane do końca I kwartału 2020 roku. Po czerwcu 2020 roku ma uzyskać zdolność do prowadzenia certyfikacji i recertyfikacji rakiet. Koszt inwestycji wynosi około 30 milionów złotych.

Szef MON Mariusz Błaszczak w czwartek na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego podkreślał, że budowa centrum to impuls rozwojowy zarówno dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, Wojska Polskiego, jak i dla powiatu wołomińskiego. - To są bardzo dobre perspektywy dla firmy, to są świetne perspektywy dla Wojska Polskiego. To jest wykorzystanie potencjału, jaki ma polski przemysł zbrojeniowy. Co do zasady, zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe, korzystamy z polskiej zbrojeniówki - powiedział minister, który jest także posłem z okręgu obejmującego powiaty podwarszawskie, w tym właśnie Zielonkę.

Jak powstawała Morska Jednostka Rakietowa

Umowę na pierwszy Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy, który z czasem stał się częścią Morskiej Jednostki Rakietowej, podpisano w 2008 roku. W 2011 roku aneksem zwiększono liczbę zamówionych pocisków z 12 do 50. Łączna wartość tego kontraktu wraz z aneksem to ponad 900 milionów złotych. Dywizjon został formalnie utworzony na początku 2011 roku, a dwa lata później odebrał ostatnią część zasadniczego sprzętu.

W kwietniu 2014 roku MON zdecydowało o przeformowaniu dywizjonu w Morską Jednostkę Rakietową, która stacjonuje w Siemirowicach koło Trójmiasta i podlega dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Pod koniec 2014 roku podpisano wartą około 800 milionów złotych umowę na dostawę drugiego dywizjonu, w tym 23 pojazdów i 24 pocisków. MON poinformowało, że dostawy rakiet NSM zrealizowano w 2018 roku.

NATO. Brytyjskie czołgi Challenger w ćwiczeniach Spring Storm 19
NATO. Brytyjskie czołgi Challenger w ćwiczeniach Spring Storm 19NATO TV

Autor: Rafał Lesiecki / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: DGRSZ | MW Norwegii

Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) zatrzymali 19-letniego kuriera, który kradł przesyłki klientów. Łupem złodzieja padły telefony komórkowe o łącznej wartości blisko 15 tysięcy złotych.

Kurier zamiast dostarczać, kradł przesyłki klientów

Kurier zamiast dostarczać, kradł przesyłki klientów

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl