Służba z Pegasusem w tle

Źródło:
tvn24.pl
Premier: powołamy fundusz walki z cyberprzestępczością
Premier: powołamy fundusz walki z cyberprzestępczościąTVN24
wideo 2/3
Premier: powołamy fundusz walki z cyberprzestępczościąTVN24

By nowa policyjna służba - Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości - mogła legalnie dostać się do telefonów, komputerów czy rozwiązań chmurowych używanych przez przestępców, rząd przygotował serię zmian w prawie. Zdaniem ekspertów, pozwalają one na korzystanie z takich rozwiązań jak system Pegasus. - Rodzi się pytanie, na jakiej podstawie używa tak zwanego Pegasusa Centralne Biuro Antykorupcyjne - komentuje Paweł Wojtunik, który kierował tą formacją przez sześć lat.

Powstanie nowej formacji wewnątrz policji zapowiedzieli na wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim i ministrem cyfryzacji Januszem Cieszyńskim.

Ma liczyć do 1800 doskonale opłacanych funkcjonariuszy - nawet kilkukrotnie więcej niż dzielnicowi lub funkcjonariusze kryminalni czy drogówki - dodatkowo wyposażonych w ogromne uprawnienia.

Jak tłumaczył minister Mariusz Kamiński, cyberbiuro będzie wzorowane na Centralnym Biurze Śledczym. Projekt nowelizacji rzeczywiście jest wzorowany na rozwiązaniach, z których korzysta CBŚ, włącznie z trybem powoływania komendanta CBZC, którego będzie mianował minister na wniosek komendanta głównego policji.

- Będzie to służba dedykowana zwykłym ludziom - zapewniał minister Mariusz Kamiński.

Miał tu na myśli plagę przestępczości internetowej: licznych wyłudzeń i oszustw.

"Włamania" w świetle prawa

O szczegółach mówi przedstawiony już przez MSWiA projekt nowelizacji ustawy o policji, który ma wejść w życie najpóźniej 1 stycznia 2022 roku.

Kamiński o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Kamiński o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania CyberprzestępczościTVN24

Gros nowych zapisów dotyczy tak zwanej "kontroli operacyjnej", czyli uprawnień funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości do inwigilacji telefonów, komputerów i wszystkich innych urządzeń sieciowych. Kluczowe są dwa punkty w nowym artykule, które resort chce dodać do obowiązującej ustawy.

Pierwszy mówi, że "służba może wytwarzać lub pozyskiwać urządzenia lub programy komputerowe (...) oraz ich używać w celu rozpoznania, zapobiegania i zwalczania przestępstw".

Drugi punkt tego nowego artykułu mówi, że policjanci będą używać tych "urządzeń lub programów komputerowych" na takich samych zasadach, jak dziś podsłuchów.

- To oznacza, że każdorazowo zgodę będzie musiał wyrazić prokurator oraz sąd. Będziemy także każdego roku raportować ilość naszych wniosków, podobnie jak dziś to robimy z kontrolą operacyjną - wyjaśniło nam biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Art. 19c. 1. Służba zwalczania cyberprzestępczości może wytwarzać lub pozyskiwać urządzenia lub programy komputerowe, o których mowa w art. 269b Kodeksu karnego, oraz ich używać w celu rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępstw, o których mowa w art. 19 ust. 1, popełnianych przy użyciu nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz wspierania w niezbędnym zakresie pozostałych jednostek Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu tych przestępstw. 2. Używając urządzeń lub programów komputerowych, o których mowa w ust. 1, służba zwalczania cyberprzestępczości może uzyskać dostęp, na zasadach o których mowa w art. 19, do informacji dla niej nieprzeznaczonej, przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, lub może uzyskać dostęp do całości lub części systemu teleinformatycznego.

Co z Pegasusem?

- Skoro policja potrzebuje nowych podstaw prawnych do użycia takich instrumentów jak Pegasus, to oznacza, że CBA używa go nielegalnie - uważa Paweł Wojtunik, były szef służby antykorupcyjnej.

Przypomnijmy, że zakup przez CBA nowoczesnego i najkosztowniejszego w historii systemu do inwigilacji ujawnili dziennikarze tvn24.pl. W dokumentach z kontroli prowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli znaleźliśmy prosty kwit kasowy z tytułem "zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości", opiewający na nieco ponad 33 miliony złotych.

Następnie dziennikarze programu "Czarno na białym" ujawnili, że chodzi o produkowany przez izraelską firmę system Pegasus. Pozwala on służbom zdalnie infekować telefony i przejmować ich całą zawartość, w tym korespondencję prowadzoną za pomocą szyfrujących komunikatorów. Może także nagrywać rozmowy czy obraz z kamery.

W ustawie o CBA brak jest rzeczywiście odpowiedników przepisów, o których wprowadzenie zadbały policja oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Bo tak w policji, jak w resorcie są jeszcze kompetentni ludzie. W służbach błyskawicznie wycięto niemal wszystkich, a w biurze koordynatora służb specjalnych brak jest fachowców, są znajomi - mówi nam doświadczony urzędnik resortu spraw wewnętrznych.

Samo CBA nigdy nie odpowiedziało na pytania o Pegasusa.

Milczenie jest tak konsekwentne, że na pytanie, czy użycie programu szpiegującego wchodzi w jawną liczbę kontroli operacyjnych (służba ma obowiązek co rok raportować liczbę podsłuchów) oficjalna odpowiedź brzmi: "CBA zapewnia ochronę środków, form i metod realizacji zadań, zgromadzonych informacji oraz własnych obiektów i danych identyfikujących funkcjonariuszy Biura". To fragment artykułu 24 ustawy o CBA.

Cyberbiuro już istniało

Czy jednak cała nowa formacja w policji jest potrzebna?

- Nasze życie przenosi się do cyberprzestrzeni, a wraz za nami wędrują złodzieje, oszuści - tłumaczy oficer Komendy Głównej Policji.

Nasz rozmówca nie ma wątpliwości, że "zielone światło" od premiera dla powołania CBZC to efekt afery z wypływem maili ministra Michała Dworczyka.

- Dobry klimat, może uda się stworzyć coś dużego i sensownego, co przeżyje aktualnie rządzących - ocenia nasz rozmówca.

Formacja będzie budowana na istniejącym już w centrali policji biurze do walki z cyberprzestępczością. Stworzono je w 2016 roku. Wtedy komendant główny Jarosław Szymczyk misję powierzył młodemu policjantowi, ściągniętemu z Kielc. Najpierw było to 56 etatów.

- Był brud, siedzieliśmy w ciemnych pomieszczeniach, ale pracowało się świetnie, czuliśmy, że robimy coś z sensem. Patrzono na nas z zazdrością na korytarzach głównej (komendy policji - red.), bo po kolejnych konkursach zatrudniano najlepszych fachowców, a nie tych, którzy mieli telefony do ważniejszych posłów PiS - opowiada tvn24.pl jeden z funkcjonariuszy.

Nowy pion odnosił duże sukcesy: zatrzymano informatyka, który ukradł bazę danych korporacji o wartości 100 milionów złotych, wykryto 50-osobową grupę przestępczą hakerów z Tajwanu oraz hakerów z Mołdawii, którzy okradali setki Polaków poprzez złośliwe oprogramowanie rozpowszechniane za pomocą oficjalnych sklepów z aplikacjami.

Biuro do monitoringu internetu

Nasi rozmówcy mówią, że po odejściu dyrektora w połowie 2018 roku (wrócił do służby w Kielcach) oraz kilku kluczowych funkcjonariuszy w wydziale zmieniły się priorytety.

- Najważniejsze jest przeszukiwanie internetu w poszukiwaniu ekstremizmów. Oczywiście chodzi o polityczny ekstremizm, czyli taki przeciwny rządzącej partii - relacjonuje funkcjonariusz.

- Monitorowaliśmy poczynania Strajku Kobiet, bo przecież stanowiło to zagrożenie epidemiologiczne. Później zajęliśmy się tropieniem sal komunijnych, hoteli i restauracji łamiących zasady lockdownu. Efekt jest taki, że zamarła praca operacyjna nad prawdziwymi przestępcami działającymi w sieci. Może teraz coś się zmieni - dodają nasi rozmówcy.

Kasa dla cyberpolicjanta

By ściągnąć fachowców, policja zamierza im płacić znacznie lepiej niż pozostałym swoim funkcjonariuszom: nawet do 15 tysięcy złotych miesięcznie. Co oznacza, że będą oni zarabiać więcej niż komendant główny policji.

Dla "cyberpolicjantów" zmieniono też sposób naboru - nie będą musieli przechodzić egzaminu sprawności fizycznej.

- Pytanie, jak na takie różnice w wynagrodzeniach zareagują związki, w tym tworząca się w policji Solidarność. Dotąd też ministrowi tłumaczono, że informatycy się do nas nie garną, bo słabo płacimy i każemy im rzucać piłką lekarską. Teraz się okaże, czy usunięcie tych przeszkód coś zmieni - mówi tvn24.pl jeden z doświadczonych związkowców.

Niebezpieczne instrumenty

Nasi rozmówcy ze świata służb wskazują, że nowelizacja daje policji możliwości tworzenia "złośliwego oprogramowania". Ich zdaniem to efekt tego, iż Pegaus jest kupionym, gotowym produktem izraelskiej firmy NSO.

Były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie twórca Narodowego Centrum Kryptologii, generał Krzysztof Bondaryk od lat ostrzegał przed takimi gotowymi "instrumentami". - Użytkownik nie może mieć żadnej pewności, iż wszystkie dane nie są przekazywane do twórcy (oprogramowania - red.) - oceniał.

Jednak czy policja będzie w stanie sama opracować takie rozwiązania? Ma w tym pomóc towarzyszące powołaniu do życia CBZC uruchomienie specjalnego rządowego funduszu cyberbezpieczeństwa o wartości 500 milionów złotych. W jaki sposób będzie funkcjonował, tego jeszcze nie wiadomo. W samej ustawie o policji zapisano wyłącznie gwarancję i jednocześnie limit wydatków na lata 2022-2031. W pierwszym roku ma wynieść 117 milionów, by w 2031 sięgnąć 486 milionów złotych.

- Kolejny raz za błędy polityków zapłacą gotówką podatnicy. Czy coś zyskają, nie jest pewne. Bo nawet gdyby ta służba była 10 razy większa, a fundusz był 100 razy większy, to przecież nie uchroni to żadnego ministra, jeśli zarządza państwem i plotkuje o rzeczach ściśle tajnych za pomocą prywatnych skrzynek mailowych - komentuje były minister spraw wewnętrznych Marek Biernacki.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

74-letnia lekarka z Jaworzna usłyszała w prokuraturze ponad sześć tysięcy zarzutów oszustwa. Kobieta miała wpisywać w dokumentację medyczną pacjentów nieprawdziwe kody wykonanych badań. Proceder według ustaleń policji trwał trzy lata i dostarczył podejrzanej ponad pół miliona złotych.

Sześć tysięcy zarzutów dla lekarki ze Śląska

Sześć tysięcy zarzutów dla lekarki ze Śląska

Źródło:
PAP

Policja w indyjskim mieście Bengaluru przerwała koncert uliczny Eda Sheerana, tłumacząc, że odrzucono wniosek o pozwolenie na jego organizację. Piosenkarz zaprzecza, mówiąc, że miał zgodę.

Policja przerwała występ Eda Sheerana. Nagranie

Policja przerwała występ Eda Sheerana. Nagranie

Źródło:
"Guardian", BBC

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił rezygnację ze stanowiska. Decyzja ma wejść w życie w środę. Oświadczenie pojawiło się wkrótce po tym, jak parlament rumuński wszczął procedurę zawieszenia go w obowiązkach. Prezydent określił ją jako bezpodstawną i szkodliwą.

Prezydent Rumunii zrezygnował ze stanowiska

Prezydent Rumunii zrezygnował ze stanowiska

Źródło:
PAP, hotnews.ro

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "dwóch wież" - poinformował poseł Koalicji Obywatelskiej i szef sejmowego zespołu do spraw rozliczenia PiS mecenas Roman Giertych. To sprawa z 2019 roku, kiedy wyszło na jaw, że austriacki biznesmen Gerald Birgfellner miał zostać oszukany przez Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS pytany o sprawę zapewniał, że "żadnej łapówki nie było".

Rusza śledztwo w sprawie "dwóch wież". Kaczyńskiego zapytano, czy stawi się w prokuraturze

Rusza śledztwo w sprawie "dwóch wież". Kaczyńskiego zapytano, czy stawi się w prokuraturze

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ponad 235 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą odkryte przez Orlen zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina w Wielkopolsce. Według koncernu szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w regionie.

Odkryto nowe złoże gazu ziemnego w Polsce

Odkryto nowe złoże gazu ziemnego w Polsce

Źródło:
PAP

Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Źródło:
Fundacja SAVE, AP

Premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce przygotowanie działań deregulacyjnych dla firm. Podczas wymiany zdań szef rządu powiedział, że uzyskał od przedsiębiorcy akceptację. - Przepraszam, że stawiam pana w krępującej sytuacji, panie Rafale, ale co, bierze pan to? - zwrócił się do prezesa InPostu.

Premier: panie Rafale, bierze pan to?

Premier: panie Rafale, bierze pan to?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

2025 rok to będzie rok przełomu. Strategia jest prosta, właściwie najprostsza z możliwych. To są inwestycje, inwestycje, inwestycje - powiedział premier Donald Tusk podczas prezentacji planów gospodarczych rządu. Przekazał, że to już się dzieje, a inwestycje w 2025 roku sięgną "rekordowych" 650 miliardów złotych.

"To jest rekordowa kwota". Tusk ogłasza nowy plan

"To jest rekordowa kwota". Tusk ogłasza nowy plan

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że prokurator generalny Adam Bodnar dwukrotnie zwrócił się do swojego zastępcy prokuratora Michała Ostrowskiego o wydanie dokumentów związanych ze śledztwem w sprawie podejrzenia dokonania "zamachu stanu". - Ja też po swojej stronie widzę możliwość ewentualnego popełnienia przestępstwa ukrywania dokumentu - przekazał Korneluk. Podkreślił też, że termin wydania dokumentów mija w ten poniedziałek.

Korneluk o prokuratorze Ostrowskim: widzę możliwość ewentualnego popełnienia przestępstwa

Korneluk o prokuratorze Ostrowskim: widzę możliwość ewentualnego popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24, PAP

Na krakowskim cmentarzu na Salwatorze odbył się w poniedziałek pogrzeb prof. dr. hab. inż. Zygmunta Kolendy, nauczyciela akademickiego i opozycjonisty PRL.

Zygmunt Kolenda został pochowany na Salwatorze

Zygmunt Kolenda został pochowany na Salwatorze

Źródło:
tvn24.pl
Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będą orzekać w sprawie ważności wyborów. Chyba że Sąd Najwyższy zostanie najechany i zostaniemy odsunięci siłą - powiedziała w poniedziałek w Radiu ZET pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Co innego zakłada przyjęta przez Sejm ustawa incydentalna. Jej zapisy mają zmienić sposób orzekania o ważności wyborów.

Manowska: Izba Kontroli istnieje i ma się dobrze. Będzie decydować o ważności wyborów

Manowska: Izba Kontroli istnieje i ma się dobrze. Będzie decydować o ważności wyborów

Źródło:
Radio ZET, PAP

Donald Trump wykluczył deportację księcia Harry'ego ze Stanów Zjednoczonych - informuje "New York Post". W rozmowie z gazetą prezydent stwierdził, że "zostawi go w spokoju".

Donald Trump o deportacji księcia Harry'ego. "Ma wystarczająco dużo problemów ze swoją żoną"

Donald Trump o deportacji księcia Harry'ego. "Ma wystarczająco dużo problemów ze swoją żoną"

Źródło:
New York Post, Fox News

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer wykonał test na obecność wirusa HIV. Poddał się badaniu, by walczyć z negatywną percepcją chorych i zachęcić innych do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Na Wyspach Brytyjskich odsetek nieświadomych zakażenia przekracza cztery procent. W Polsce sięga on nawet jednej trzeciej.  

Keir Starmer publicznie wykonał test na obecność wirusa HIV

Keir Starmer publicznie wykonał test na obecność wirusa HIV

Źródło:
The Guardian, Sky News, tvn24.pl

Nadchodzące dni przyniosą bardzo mroźne noce, miejscami temperatura może spaść do -16 stopni Celsjusza. W połowie tygodnia pojawią się słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W prognozie widać więc zimę.

Gdzie będzie najzimniej? U kogo spadnie śnieg? Pogoda na 5 dni

Gdzie będzie najzimniej? U kogo spadnie śnieg? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmiany w zakresie podatku VAT, podatku miedziowego i podatku od zysków kapitałowych, zwanego popularnie podatkiem Belki - zapowiedział podczas poniedziałkowego wystąpienia minister finansów Andrzej Domański. Przekazał także, że w planach jest "radykalne zawężenie" możliwości wydłużania pięcioletniego terminu przedawnienia podatku.

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Cztery ważne zmiany w podatkach. Jest zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Źródło:
PAP, Times of Madeira, tvn24.pl

Według nieoficjalnych ustaleń TVN24 prokurator Katarzyna Kwiatkowska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefowej specjalnego zespołu, który badał działania prokuratury z lat 2016-2023. - Wiem, że z uwagi na kłopoty zdrowotne rozważała, czy podoła jeszcze temu drugiemu etapowi sporządzenia raportu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Policjanci w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) zatrzymali 37-latka. Mężczyzna zniszczył windę, czym spowodował straty na blisko 18 tysięcy złotych. Jego zachowanie zarejestrowały kamery.

Zniszczył windę, a potem zdjął bieliznę przed kamerą

Zniszczył windę, a potem zdjął bieliznę przed kamerą

Źródło:
tvn24.pl

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Lublinie otrzymał właśnie ekspertyzę. Woda pochodząca z awarii wodociągowej podmyła fundamenty. Taka była przyczyna katastrofy budowlanej, do której doszło w styczniu przy ul. Bernardyńskiej 10 w Lublinie. Po tym jak zawaliła się ściana kamienicy, zdecydowano o całkowitej rozbiórce obiektu. Mieszkańcy musieli się ewakuować. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Zawaliła się ściana kamienicy. Jest ekspertyza. Prokuratura prowadzi śledztwo

Zawaliła się ściana kamienicy. Jest ekspertyza. Prokuratura prowadzi śledztwo

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rafał Trzaskowski zwyciężyłby w drugiej turze wyborów z Karolem Nawrockim - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinia24 dla Radia ZET. Pracownia sprawdziła też szanse dwóch innych kandydatów. 

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Kto wygra w drugiej turze? Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Radio Zet

- Jestem dziś bardzo szczęśliwy, że wracam do mojej żony i córek - mówił w dniu uwolnienia przez Hamas z trwającej 16 miesięcy niewoli Eli Szarabi. Izraelczyk nie wiedział jednak, że kobieta i dwie nastoletnie dziewczyny zginęły w ataku 7 października 2023 roku. Dowiedział się o tym od izraelskiego żołnierza.

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Był "bardzo szczęśliwy, że wraca do żony i córek". Nie wiedział, że już nie żyją

Źródło:
BBC, PAP

Przyznam szczerze, że przesunięcie z pozycji patrzącego i leczącego do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe - powiedział w TVN24 onkolog profesor Cezary Szczylik, ordynator oddziału onkologii w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Podzielił się historią zdiagnozowania u siebie nowotworu prostaty i mówił o możliwej profilaktyce. - Miałbym do siebie bardzo wiele żalu, że nie zareagowałem odpowiednio wcześniej - wyjaśnił.

Onkolog zdiagnozował u siebie nowotwór. "Przejście do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe"

Onkolog zdiagnozował u siebie nowotwór. "Przejście do pozycji bycia leczonym nie jest łatwe"

Źródło:
TVN24

Do pięciu lat więzienia grozi 42-letniemu mężczyźnie, który w Chełmie (woj. lubelskie) siekierą zabił kota. Miał to zrobić, bo - jak powiedział policjantom - zwierzę było agresywne i nie dało się pogłaskać.

Zabił kota siekierą, bo nie dał się pogłaskać

Zabił kota siekierą, bo nie dał się pogłaskać

Źródło:
tvn24.pl

W Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) matka zostawiła trzyletnią córkę samą na noc i poszła na dyskotekę. Płacz dziewczynki usłyszała sąsiadka, która powiadomiła służby. By dostać się do mieszkania, strażacy musieli wyważyć drzwi. Kobieta, gdy wróciła do domu, była pijana.

Zostawiła trzyletnie dziecko samo na noc i poszła na dyskotekę

Zostawiła trzyletnie dziecko samo na noc i poszła na dyskotekę

Źródło:
PAP

To 27-latka i jej 36-letni partner mieli grozić mieszkańcowi gminy Borki (Lubelskie) spaleniem domu. Według ustaleń policji rzucili w okno kostką brukową z przyczepioną do niej kartką. Para została namierzona w województwie małopolskim. Podejrzanym grozi do trzech lat więzienia.

Przez okno wpadła kostka brukowa z kartką, na niej była groźba. Policja ma podejrzanych

Przez okno wpadła kostka brukowa z kartką, na niej była groźba. Policja ma podejrzanych

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw brutalnie pobił, potem oblał mężczyznę nieznaną cieczą i podpalił - do tej zbrodni doszło w okolicach Wrześni. Prokuratura nie ma wątpliwości, że za śmierć 79-latka odpowiada Grzegorz M. 34-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

"Brutalnie pobił pokrzywdzonego" i podpalił. Zarzut zabójstwa dla 34-latka

"Brutalnie pobił pokrzywdzonego" i podpalił. Zarzut zabójstwa dla 34-latka

Źródło:
TVN24

Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa w Seulu, od przyjęcia w 2024 roku ustawy zakazującej uboju, hodowli i sprzedaży psiego mięsa do spożycia przez ludzi w Korei Południowej zamknięto 40 procent ferm psów. Działalność dobrowolnie zamknęły 623 fermy.

Zamknęli 40 procent ferm. Korea Południowa rezygnuje z psiego mięsa

Zamknęli 40 procent ferm. Korea Południowa rezygnuje z psiego mięsa

Źródło:
PAP

W połowie stycznia opolski ogród zoologiczny stracił 11 kangurów. Eksperci z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ustalają przyczyny ich śmierci. Ze wstępnych badań wynika, że zwierzęta miały infekcję dróg oddechowych.

W zoo padło 11 kangurów. Są wyniki pierwszych badań

W zoo padło 11 kangurów. Są wyniki pierwszych badań

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku politycznej rozgrywki w powiecie otwockim, były poseł Solidarnej Polski Dariusz Olszewski został wicestarostą. A chwilę później jego syn Damian trafił do dwóch rad nadzorczych otwockich spółek i pracuje w miejskiej spółce ciepłowniczej.

Ojciec wicestarostą, syn w radach nadzorczych i z etatem w miejskiej spółce

Ojciec wicestarostą, syn w radach nadzorczych i z etatem w miejskiej spółce

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szwedzka para książęca - książę Karol Filip i księżna Zofia, powitali na świecie swoje czwarte dziecko. Po trzech synach doczekali się córeczki.

Książęca para powitała na świecie czwarte dziecko. Mała księżniczka jest ósma w kolejce do tronu

Książęca para powitała na świecie czwarte dziecko. Mała księżniczka jest ósma w kolejce do tronu

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska piosenkarka Taylor Swift drugi rok z rzędu pojawiła się na Super Bowl. Drużyna Kansas City Chiefs, w której gra chłopak gwiazdy, Travis Kelce, tym razem poniosła porażkę. Sama Swift została zaś wybuczana przez zebranych na stadionie.

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Taylor Swift wybuczana na Super Bowl

Źródło:
Reuters, Newsweek, Fox News, tvn24.pl

Ukraińscy żołnierze zestrzelili niedaleko Torecka w obwodzie donieckim rosyjski samolot Su-28 - podała ukraińska 28. Samodzielna Brygada Zmechanizowana. Na opublikowanym przez wojsko nagraniu widać moment uderzenia samolotu w ziemię, a następnie chmurę czarnego dymu i ognia.

Walki w Torecku, Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot. Nagranie

Walki w Torecku, Ukraińcy zestrzelili rosyjski samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP, ISW

Zastanawiam się, skąd jeszcze mam siłę na to, żeby po prostu wstawać i to wszystko robić - mówił w rozmowie w "Dzień Dobry TVN" Tomasz Jakubiak, znany kucharz, który choruje na rzadki nowotwór. W połowie stycznia wrócił do Polski z leczenia w Izraelu. - Nie ma opcji, że ja się poddam - dodał.

"Nie ma opcji, że się poddam"

"Nie ma opcji, że się poddam"

Źródło:
Dzień Dobry TVN, tvn24.pl

Przez podobieństwo do peruwiańskiego zabytku mieszkańcy nazywali je pieszczotliwie "Nowu Hutu, krakowskim Machu Picchu". Nawet oznaczyli omszałe, nadgryzione zębem czasu schody na osiedlu Szkolnym na mapach Google jako lokalną atrakcję. Żart maskował irytację nowohucian na fakt, że konieczny remont wciąż był odkładany. A kiedy już został przeprowadzony okazało się, że w przy schodach nie ma podjazdu dla wózków ani poręczy. Urzędnicy tłumaczą ten fakt "pierwotnym założeniem urbanistycznym".

Latami czekali na remont schodów. Podjazdu i poręczy nie przewidziano

Latami czekali na remont schodów. Podjazdu i poręczy nie przewidziano

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet