20 osób, w tym siedmioro nieletnich, zatrzymał Wydział do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego KGP. Akcję przeprowadzono w 20 miastach. Policja namierzyła "pirotechników" dzięki analizie portali internetowych i serwisu YouTube, gdzie chwalili się oni swoimi osiągnięciami i wymieniali informacjami nt. konstruowania ładunków wybuchowych domowej roboty.
W ramach wydziału do zwalczania Aktów Terroru CBŚ KGP śledzimy strony internetowe pod kontem filmików, wymienianiu informacji o konstrukcji materiałów wybuchowych oraz sklepy internetowe z chemikaliami. mł insp. Renata Skawińska, naczelnik Wydziału do zwalczania Aktów Terroru CBŚ KGP
- W ramach Wydziału do zwalczania Aktów Terroru CBŚ KGP śledzimy strony internetowe pod kątem filmików, wymienianiu informacji o konstrukcji materiałów wybuchowych oraz sklepy internetowe z chemikaliami - mówi naczelnik wydziału mł. insp. Renata Skawińska.
Szukali bomb w internecie
CBŚ skonfiskowało również 10 kg materiałów wybuchowych, 16 samodziałowych urządzeń wybuchowych i różne inne substancje chemiczne, a także kompletną linię do produkcji bomb domowej roboty.
Zdaniem funkcjonariuszy CBŚ, w Polsce były próby pozyskiwania gotowych bomb od osób aktywnych na portalach internetowych oraz na forach miłośników pirotechniki.
- Mieliśmy wcześniej takie przypadki, że grupy przestępcze wyszukiwały zdolne osoby poprzez fora pirotechniczne czy właśnie portal YouTube - tłumaczy jeden z oficerów antyterrorystycznego wydziału CBŚ. Jak zaznaczył, policja miała też informacje, że w ten sposób szukano już gotowych urządzeń pirotechnicznych.
Jak się okazuje, tego typu ładunki były wykorzystywane m.in. przez krakowskiego "bombera" w 2011 roku oraz przez Polaków, którzy w ubiegłym roku przez kilka miesięcy szantażowali w całej Europie sieć sklepów meblowych "Ikea", żądając okupu za odstąpienie od zamachów bombowych.
Wśród zatrzymanych jest siedmioro nieletnich "pirotechników". - Ich rodzice nawet byli dumni, że ich dzieci interesują się chemią i są tak zdolnymi uczniami. Nie wiedzieli, że konstruowali ładunki wybuchowe - powiedział oficer CBŚ.
Za konstruowanie materiałów wybuchowych grozi do 8 lat więzienia.
Cały materiał Krzysztofa Spiechowicza w magazynie "Polska i Świat" dziś o godzinie 21.30.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24