Od kilku tygodni Brzegi koło Wieliczki to jeden z najdokładniej sprawdzanych terenów w Polsce. W lipcu w tym właśnie miejscu ma się odbyć kończąca Światowe Dni Młodzieży msza z udziałem papieża Franciszka. Teraz Brzegami zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dlaczego? (Materiał "Faktów" TVN)
Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. Kolejnego dnia do wiernych dołączy papież Franciszek. Największym wydarzeniem będzie msza kończąca ŚDM, która odbędzie się 31 lipca. Szacuje się, że mogą wziąć w niej udział nawet dwa miliony wiernych.
Organizator, czyli krakowska archidiecezja, zapewnia, że Brzegi koło Wieliczki to idealna lokalizacja na tego typu wydarzenie. Nieco mniej optymistyczni są eksperci zajmujący się bezpieczeństwem.
Czym interesuje się CBA?
W Brzegach trwają prace melioracyjne; budowana są wiadukty, kładki i droga. Tymi inwestycjami zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Na pytanie "Faktów" TVN, co konkretnie zaciekawiło funkcjonariuszy, Biuro odpowiada lakonicznie: "w tej sprawie prowadzone są czynności analityczne. Na tym etapie nie przesądzamy, czy doszło do ewentualnego złamania bądź naruszenia prawa". Nieoficjalnie "Faktom" TVN udało się ustalić, że pod lupą CBA znalazły się m.in. prywatne grunty, na których prowadzone są inwestycje za publiczne pieniądze. Sprawdzane jest to, do kogo należą. To tereny przyległe do Wielickiej Strefy Gospodarczej. Po inwestycjach wartość ziemi znacznie wzrośnie. Część gruntów rolnych zostanie przekształcona w działki budowlane.
Niewykluczone, że CBA będzie również prześwietlać umowę między gminą Wieliczka a metropolitą krakowskim. Jak ujawniły w czwartek "Fakty" TVN, nie ma w niej wskazanej konkretnej lokalizacji, a jedynie bliżej nieokreślony teren, na którym mogą odbywać się Światowe Dni Młodzieży. Rząd nie ma wpływu na wybór miejsca.
- Uważam, że tu zostanie wszystko dopełnione w taki sposób, żeby ŚDM się odbyły i będą na pewno bezpiecznie - mówił Ludwik Gawor z Rady Miejskiej w Wieliczce.
W połowie marca dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w raporcie dla szefowej kancelarii premiera pisał, że miejscowość Brzegi "nie powinna być brana pod uwagę jako jedna z głównych lokalizacji uroczystości". - Dzisiaj trzeba zrobić wszystko, by uciąć dyskusję na temat lokalizacji i zrobić wszystko, żeby to miejsce stało się w stu procentach bezpieczne - podkreślał po ujawnieniu raportu bp Damian Muskus, z komitetu organizacyjnego ŚDM.
Autor: kg\mtom / Źródło: "Fakty" TVN