Polska

Cała opozycja za odwołaniem PiSowskich szefów komisji

Polska

Aktualizacja:
TVN24Aleksandra Natalii-Świat może starcić fotel szefa Komisji Finansów Publicznych

Opozycja zwiera szyki przeciwko PiS. Wiceszef klubu PO Zbigniew Chlebowski potwierdza wczorajsze informacje tvn24.pl, że są plany odwołania przewodniczących sejmowych komisji z PiS. - Jest porozumienie całej opozycji - zapewnia.

Chlebowski przyznaje, że ten plan to pomysł Platformy Obywatelskiej. - Dzisiaj uzgodniliśmy z pozostałymi klubami parlamentarnymi, że tak zrobimy - ujawnił wczoraj późnym wieczorem poseł PO. SLD, Samoobrona i PSL na pewno poprą tę inicjatywę. LPR -jak mówił poseł PO - wyraziła wstępną zgodę. Pomysł swojego klubu Chlebowski tłumaczy chęcią "uspokojenia sytuacji w końcówce kadencji parlamentu i pomocą w dokończeniu prac nad ustawami". - PiS mówi, że chce uchwalić ważne ustawy, a tak naprawdę, na przykład w środę, przewodnicząca komisji finansów publicznych, nie zwołała posiedzenia, żeby dokończyć prace na temat ustawy o niskim podatku VAT w budownictwie - argumentuje polityk PO. Podobna sytuacja powtórzyła się jeszcze w kilku komisjach i właśnie to - jak się wyraził Chlebowski - dało impuls do zorganizowania takiej akcji. Jak plany opozycji komentuje PiS? - Można robić różnego rodzaju obstrukcje, awantury, ale to nie służy obrazowi parlamentu - odpowiada wicepremier Przemysław Gosiewski. - Ja byłbym zwolennikiem męskiej decyzji i apeluję, abyśmy godnie zakończyli pracę tego parlamentu. Już informowaliśmy wczoraj fotel szefa miała stracić m.in. Aleksandra Natalii-Świat przewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Jednak kilka minut przed rozpoczęciem posiedzenia, przewodnicząca komisję odwołała. Posłowie otrzymali od niej informację, że to ze względu na toczącą się w Sejmie debatę na temat budżetu. Nieoficjalnie jednak parlamentarzyści opozycji mówili, że Natalii-Świat odwołała komisję, bo do PiS dotarły informacje o planach pozbawienia jej funkcji szefa. Wczoraj odwoływano także inne komisje sejmowe m.in. Komisję Gospodarki (szef Maks Kraczkowski) i Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych (Marek Kuchciński).

PiS ma szefów w dziewięciu komisjach sejmowych:

Administracji i Spraw Wewnętrznych – Marek Kuchciński Ds. Unii Europejskiej – Karol Karski Finansów Publicznych - Aleksandra Natalli – Świat Gospodarki – Maks Kraczkowski Kultury i Środków Przekazu – Jan Ołdakowski Regulaminowa i Spraw Poselskich – Marek Suski Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel Spraw Zagranicznych – Paweł Zalewski Ustawodawczej – Wojciech Piotr Szarama

Źródło: tvn24.pl; reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24