"Traktowanie generała haniebne"

Były szef SKW generał Piotr Pytel zatrzymany. Komentarze polityków
Siemoniak o gen. Pytlu "jest uczciwym oficerem"
Źródło: tvn24

- Żądamy wreszcie wyjaśnień, żądamy reakcji od najważniejszych osób w państwie - mówił Marcin Kierwiński (PO), odnosząc się do zatrzymania byłego szefa kontrwywiadu wojskowego, generała Piotra Pytla. Poseł Tomasz Siemoniak (PO) dodał, że traktowanie generała jest "haniebne" i podkreślił, że Platforma złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń sejmowych komisji w tej sprawie. Inaczej tę sprawę widzi Michał Jach z PiS, który stwierdził, że jego zdaniem "trudno wytłumaczyć" postępowanie generała.

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę rano byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, przeniesionego do rezerwy generała brygady Piotra Pytla.

"Zatrzymują męża" - napisała w internecie żona generała, Dorota Pytel. Przewieziony do prokuratury były szef SKW ma mieć zmieniony zarzut w trwającym w jego sprawie śledztwie - poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Zarzuty wobec generała dotyczą przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia kontaktów ze służbą obcego państwa, a dokładnie - rosyjską FSB, czyli Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń

- Generał Piotr Pytel jest uczciwym oficerem, który w warunkach zagrażających nieraz życiu i zdrowiu służył Rzeczpospolitej Polskiej. Takie jego traktowanie w tej chwili jest haniebne - komentował były szef MON, poseł PO Tomasz Siemoniak w środę w Sejmie. - Ci, którzy tak właśnie działają, poniosą odpowiedzialność - dodawał.

Poseł PO zwrócił uwagę, że "nie może tak być, że z jakichś politycznych powodów tego typu działania są podejmowane". - Będziemy wnioskowali o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń, sejmowej komisji obrony narodowej i sejmowej Komisji do spraw służb specjalnych - zaznaczył Siemoniak.

- Dziś jest to generał Pytel, jutro może być z każdy z państwa - mówił w Sejmie poseł. Dodał, że "trudno nie wiązać tych decyzji z ostatnimi doniesieniami mediów na temat degradowanej i prześladowanej przez ludzi Macierewicza major Magdaleny". Poseł odniósł się w ten sposób do sobotniego reportażu "Superwizjera", gdzie była funkcjonariusz kontrwywiadu wojskowego Magdalena E., która służyła w Afganistanie i rozpracowywała rosyjskich szpiegów, badała między innymi, czy tłumaczka z otoczenia Antoniego Macierewicza współpracowała z rosyjskim wywiadem.

"Domagamy się dymisji"

- Domagamy się jego [Macierewicza] dymisji, bardzo konsekwentnie - apelował Siemoniak. Dodał, że PO domaga się także "dymisji całego rządu". - Jutro Grzegorz Schetyna będzie przedstawiał nasz wniosek - zapowiedział były szef MON.

Zdaniem posła Marcina Kierwińskiego, "służby specjalne wykorzystywane są w prywatnej wojnie Macierewicza". - Antoni Macierewicz jest wielkim szkodnikiem dla polskiej armii - ocenił poseł PO. - Żądamy wreszcie wyjaśnień, żądamy reakcji od najważniejszych osób w państwie.

Cezary Tomczyk przekonywał z kolei, że "jest zagrożone bezpieczeństwo państwa". - Szef MON Antoni Macierewicz przez niszczenie polskiej armii, pozbawił się honoru, powinien trafić na śmietnik historii - komentował polityk Platformy Obywatelskiej.

"Sprawa ociera się już nawet o zdradę stanu"

Szef sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS) pytany w środę przez dziennikarzy, dlaczego doszło do zatrzymania generała Pytla, stwierdził: - O tym powie tylko prokurator, o ile będzie chciała. Ja nie mam pojęcia.

- W moim przekonaniu to są jakieś nowe dowody, które pozwoliły prokuraturze wystąpić z tym najbardziej drastycznym zabezpieczeniem - dodał poseł Jach.

Zaznaczył równocześnie, że od początku sprawa generała była dla niego "trudna do pojęcia w ogóle". - Oficer, generał, niezgodnie z prawem, niezgodnie z obowiązującą ustawą, podpisuje współpracę z FSB. Przecież złamał przepisy, nawet bez zgody ówczesnego premiera Donalda Tuska (...) dla mnie to jest albo skończona głupota albo sprawa ociera się już nawet o zdradę stanu - komentował polityk Prawa i Sprawiedliwości.

"Naprawdę trudno to wytłumaczyć"

- Jeżeli ABW w dorocznych raportach przekazuje, że Polska jest jednym z głównych kierunków aktywności rosyjskich służb specjalnych, a szef SKW podpisuje - z państwem niezbyt przyjaznym nam, powiedzmy, naszym przeciwnikiem - podpisuje umowę i jeszcze łamie obowiązujące prawo, (...) to naprawdę trudno to wytłumaczyć" - zaznaczył szef sejmowej komisji obrony narodowej.

Autor: MKK//now / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: