Cieszę się, że szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał porozumienie, które wynegocjowaliśmy, bo to dobre porozumienie - ocenił w środę były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, komentując podpisanie przez Polskę i USA umowy na dostawę systemu przeciwrakietowego Patriot.
W środę szef MON Mariusz Błaszczak, w obecności między innymi prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła".
Za system Patriot, razem z systemem zarządzania polem walki, zapłacimy w tej fazie 4 miliardy 750 milionów dolarów.
"Duży sukces Polski"
W rozmowie z Polskim Radiem 24 były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ocenił, że podpisanie umowy to "bardzo duży sukces" Polski.
Podziękował w tym kontekście zespołowi pod kierownictwem byłego wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, który koordynował negocjacje w tej sprawie za czasów, kiedy on był szefem resortu.
- Cieszę się, że pan minister Błaszczak podpisał to porozumienie, które wynegocjowaliśmy, bo to jest dobre porozumienie - ocenił Macierewicz.
"Dwukrotnie niższa cena"
Zwrócił również uwagę na "niebywałe obniżenie ceny", które - jak argumentował - było efektem prac negocjatorów. - Chcę państwu przypomnieć, że pierwotny pułap cenowy, który wyznaczył Kongres Stanów Zjednoczonych (...) to było 10,5 miliarda dolarów - zaznaczył były szef MON.
Ostatecznie - jak dodał - kwotę tę udało się obniżyć do 4,5 miliardów. - Czyli cena tego pierwszego etapu jest dwukrotnie niższa, niż miała być - wskazał Macierewicz.
"Możliwości budżetowe"
Jak dodał, "szkoda", że pierwsze rakiety Patriot zostaną dostarczone "dopiero w 2022 roku".
- Widać na to wskazują możliwości budżetowe - zaznaczył Macierewicz. Zastrzegł zarazem, że w prowadzonych przez niego rozmowach strona amerykańska była gotowa dostarczyć dwie pierwsze baterie Patriotów na przełomie lat 2019 i 2020.
Autor: ads//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mon.gov.pl