Byli żołnierze WSI nadal w rezerwie

Polska

Aktualizacja:
TVN2430 września upływa 2-letni okres przebywania w rezerwie kadrowej żołnierzy z rozwiązanych WSI

123 żołnierzy, którzy poddali się dobrowolnie weryfikacji po rozwiązaniu Wojskowych Służb Informacyjnych, nadal pozostanie w rezerwie kadrowej. Szef MON Bogdan Klich zdecydował o przeniesieniu żołnierzy na tzw. etat zbiorczy, a następnie o przywróceniu ich do rezerwy.

Rozwiązanie to pozwala utrzymać w służbie żołnierzy obu służb do czasu wejścia w życie znowelizowanych przepisów regulujących proces ich kwalifikacji - poinformował rzecznik prasowy MON Robert Rochowicz.

W ocenie rzecznika, w ten sposób resort nie dopuści do paraliżu grożącego służbom "zwłaszcza w zakresie zadań realizowanych poza granicami kraju, ze szczególnym uwzględnieniem misji w Afganistanie".

Trybunał nie zdąży

Rzecznik MON przypomniał, że 30 września upływa 2-letni okres przebywania w rezerwie kadrowej żołnierzy z rozwiązanych WSI.

Minister Klich uzyskał od Prezesa Trybunału Konstytucyjnego informację, że przed końcem miesiąca nie zapadnie orzeczenie TK w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o służbach. W sierpniu prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału wniosek o zbadanie konstytucyjności nowelizacji przepisów o Służbach Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, uchwalonych przez Sejm latem. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Nowela dotyczy m.in. możliwości wyznaczania, zatrudniania oraz mianowania byłych żołnierzy WSI na stanowiskach w SKW i SWW. Prace nad nią zostały zainicjowane w związku z ustawowym zakończeniem prac Komisji Weryfikacyjnej, co nastąpiło 30 czerwca.

Wojskowe Służby Informacyjne zostały rozwiązane w poprzedniej kadencji parlamentu, 30 września 2006 r., w ich miejsce powołano SKW i SWW.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24