TVN24 | Polska

Zaledwie pięciu kleryków na wszystkich latach. Seminarium duchowne zostanie zlikwidowane

TVN24 | Polska

Autor:
mm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Ks. prof. Andrzej Szostek: jesteśmy u progru procesu, kiedy kościoły i seminaria będą coraz bardziej puste (23.11.2020)
Ks. prof. Andrzej Szostek: jesteśmy u progru procesu, kiedy kościoły i seminaria będą coraz bardziej puste (23.11.2020)tvn24.pl
wideo 2/5
tvn24.plKs. prof. Andrzej Szostek: jesteśmy u progru procesu, kiedy kościoły i seminaria będą coraz bardziej puste (23.11.2020)

Od 1 września klerycy z bydgoskiego seminarium duchownego będą się kształcić w Poznaniu. Budynki seminarium przy ul. Grodzkiej są już przygotowywane do pełnienia nowej funkcji. Powstanie tam Centrum Edukacyjno-Formacyjne im. bpa Michała Kozala, które zajmie się formacją rodzin, małżeństw i młodzieży.

Obecnie na wszystkich latach w bydgoskim seminarium duchownym kształci się zaledwie pięciu kleryków. W ostatnich dwóch latach do seminarium nie zgłosił się żaden kandydat. Decyzja ordynariusza diecezji bydgoskiej nie jest więc zaskoczeniem.

-  To była konieczna decyzja. Od 1 września wszyscy przenoszą się do Poznania. Tam nasi klerycy rozpoczną formację, ale będą mieli opiekuna z naszej diecezji. W Poznaniu przebiegać będzie formacja intelektualna, duchowa, ale pastoralna pozostanie w Bydgoszczy, co oznacza, że wrócą do parafii w naszej diecezji - mówi w rozmowie z "Gazetą Pomorską" kanclerz kurii ks. Grzegorz Nowak.

CBOS o religijności Polaków: spada liczba regularnie chodzących do kościoła.

Będą pomagać rodzinom

Wiadomo już, że budynki seminarium zostaną zaadaptowane na potrzeby Centrum Edukacyjno-Formacyjnego im. bpa Michała Kozala, które będzie pomagać młodzieży, rodzinom z problemami oraz osobom uzależnionym.

Jak informuje "Gazeta Pomorska", łącznie przez mury bydgoskiego seminarium przewinęło się od 2004 roku 180 kleryków. Święcenia kapłańskie przyjęło 79.

Nie tylko w Bydgoszczy podjęto decyzję o likwidacji seminarium. Z kryzysem powołań zmagają się również inne polskie miasta jak na przykład Legnica czy Świdnica. Klerycy z tych miast mają kontynuować naukę we Wrocławiu.

W Olsztynie nie będzie święceń kapłańskich. Po raz pierwszy od 72 lat. Jak jest w innych miastach?

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości