Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski został zgłoszony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości jako kandydat na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór jest konieczny, ponieważ 23 lipca 2020 upłynęła kadencja sędziego Leona Kieresa.
Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, grupa posłów PiS zgłosiła kandydaturę Bogdana Święczkowskiego, pierwszego zastępcy Prokuratora Generalnego, prokuratora krajowego, 26 stycznia tego roku. W poniedziałek kandydatura ta została skierowana do zaopiniowana przez komisję sprawiedliwości i praw człowieka. Zgodnie z regulaminem Sejmu, kandydata na to stanowisko może zgłosić grupa 50 posłów lub Prezydium Sejmu. Sędzia TK jest wybierany przez Sejm na 9-letnią kadencję.
We wniosku napisano, że "zarówno wyróżniająca się wiedza prawnicza oraz bogate doświadczenie naukowe i zawodowe w dziedzinie prawa wskazują, że pan Bogdan Roman Święczkowski jest bardzo dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego". Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Michał Wójcik.
OGLĄDAJ W TVN24 GO: Prawa ręka Zbigniewa Ziobry. Kim jest Bogdan Święczkowski?
O możliwej kandydaturze Święczkowskiego do Trybunału Konstytucyjnego w grudniu informowało RMF FM. Jak podawano, śledczego na to stanowisko rekomendowała Solidarna Polska.
Bogdan Święczkowski - kim jest?
Święczkowski jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, odbył także aplikację prokuratorską. Pracował kolejno w Prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu, Prokuraturze Okręgowej w Katowicach i, od 2001 roku, w Prokuraturze Krajowej. Od 2005 pełnił obowiązki zastępcy Dyrektora Biura do spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej (od 2009 dyrektora), a także prokuratora Prokuratury Apelacyjnej. W 2006 roku został powołany na prokuratora Prokuratury Krajowej. W latach 2006-2007 był szefem ABW.
W latach 2010-2015 pozostawał prokuratorem w stanie spoczynku. W tym czasie Święczkowski został wybrany na radnego śląskiego sejmiku wojewódzkiego, a w wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat poselski z listy PiS. W 2015 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a w 2016 na stanowisko prokuratora krajowego i zastępcy prokuratora generalnego. Jest również wykładowcą akademickim w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Święczkowski nie kryje swoich związków z władzą i polityką. W styczniu 2021 roku podpisał decyzje o delegacjach kilkunastu krytycznych wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prokuratorów. Część z nich trafiła do odległych miejsc od swojej dotychczasowej pracy. Wśród nich była prokurator Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, która została skierowana do Śremu w Wielkopolsce, ponad 300 kilometrów od stolicy.
Źródło: tvn24.pl, PAP