Trwa posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawia informacje ws. przyczyn złożenia dymisji przez komendanta głównego policji insp. Zbigniewa Maja.
Komisja sejmowa przerwała obrady.
Wójcik (PO): dziwi mnie strategia obarczania rządów PO i PSL za dymisję Zbigniewa Maja
Polaczek (PiS): minister Piotrowska w ogóle nie nadzorowała policji
Zieliński: 99,9 proc. policjantów nie może nawet pomarzyć o tym, co zobaczyło w gabinecie szefa policji.
Jaryska (PO): niech PiS przestanie audytować poprzedników, a zacznie rządzić.
Jarosław Zieliński tłumaczy, że konferencja Zbigniewa Maja o „Bizancjum” w Komendzie Głównej Policji miała być krokiem w celu zapewnienia transparentności w policji.
Błaszczak: zaproponujemy wyłączenie Biura Spraw Wewnętrznych z Komendy Głównej Policji.
Łapiński: gdyby minister Mariusz Błaszczak postępował jak PO to inspektor Zbigniew Maj pozostałby szefem policji i wyjaśniał własną sprawę
- Platforma Obywatelska obnażała swoje intencje, składając wniosek o wotum nieufności bez wysłuchania szefa MSWiA - zarzuca Krzysztof Łapiński z PiS.
Brejza (PO): Powiedzcie - tak lub nie - czy z audytu wynika, że dziennikarze byli nielegalnie podsłuchiwani?
Nemś (PO): Poszła informacja w dół, żeby uważać na zakupy w komendach po konferencji komendanta Maja. Mam nadzieję, że to będzie ostatnia z takich kompromitujących konferencji.
Szymański: Kiedy PiS ujawni audyt z rzekomej inwigilacji dziennikarzy? Czas przestać okłamywać społeczeństwo.
- Niezrozumiałe są próby rozmycia odpowiedzialności lub zrzucenia jej na poprzedni rząd - mówi Tomasz Szymański z PO.
Szymański (PO): plan Morawieckiego został użyty do przykrycia niekompetencji ws. szefa policji
Zieliński: już w lipcu 2015 r. do resortu zarządzanego przez PO wpłynął anonim ws. insp. Maja.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, zabierając głos na komisji sejmowej, podkreśla, że po ujawnieniu problemu Maj przestał być szefem policji.
- Kto nie odpowiada naszym standardom, nie współpracuje z nami - decyzję ws. Maja podjęliśmy szybko - komentuje Błaszczak.
Mariusz Błaszczak: Komisja Główna Policji wymaga zmian, jest przygotowany nowy regulamin.
Padają kolejne pytania posłów.
Seria pytań od posła PO Krzysztofa Brejzy.
Minister Kamiński zarzuca, że za czasów rządów PO-PSL inwigilowanych przez ABW było co najmniej 48 dziennikarzy. - To wynik audytu - mówi Kamiński. - Lista nazwisk zostanie przekazana komisji ds. służb specjalnych - zaznacza. Dodał, że o sprawie została poinformowana premier Beata Szydło. - Więc proszę nie zarzucać pani premier jakiejkolwiek dezinformacji w tym zakresie - powiedział Kamiński.
- Jak to możliwe, że Zbigniew Maj kilka miesięcy po rozpoczęciu śledztwa dostaje dostęp do informacji niejawnych? - pyta Kamiński.
- Zarzuty, które prokuratura może sformułować wobec Maja, są w mojej opinii zarzutami poważnymi - mówi.
- Nie będę was oskarżał, ja wskazuję w jakim chaosie funkcjonowały służby w czasie waszych rządów. Jak nielogiczne były działania. To pokazuje miarę tej spuścizny - stwierdza Kamiński zarzucając, że za rządów PO wydano Majowi certyfikat dostępu do akt niejawnych. Miało do tego dojść w sierpniu 2014 roku.
Kamiński: Maj pracował w policji podczas rządów PO, kiedy toczyło się wobec niego postępowanie.
- Ja o całej sprawie dowiedziałem się od szefa CBA już po nominacji Maja - mówi.
Głos zabiera Mariusz Kamiński.
- Policja wbrew pańskiej tezie funkcjonuje normalnie - argumentuje Błaszczak. Przywołuje zatrzymanie Kajetana P. na Malcie.
Min. @mblaszczak: Insp. Maj nie przyszedł do Policji za czasów rządu PiS,ale wcześniej; był zastępcą kom. CBŚP i Policji w Gdańsku
— MSWiA (@MSWiA_RP) February 24, 2016
- Opowiadam się za zmianami kadrowymi, policja jest służbą, którą powinny kierować osoby doświadczone - mówi Błaszczak. - Czas, żeby policja zerwała z dziedzictwem PRL - dodaje.
Min. @mblaszczak: opowiadam się za zmianami kadrowymi; chcemy, by dowódcami byli funkcjonariusze, którzy wstępowali do policji, a nie do MO
— MSWiA (@MSWiA_RP) February 24, 2016
Błaszczak: kiedy brakuje argumentów, pojawiają się ataki ze strony opozycji, która utraciła władzę
- Inspektor Maj sam złożył rezygnację - odpowiada Błaszczak.
Ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi towarzyszy minister-koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.
- Mam takie wrażenie, że pan nie docieka prawdy, że te pytania mają posłużyć udowodnieniu pańskiej tezy, a nie dojściu do prawdy - zaczyna swoje wystąpienie Błaszczak.
- Policja została politycznie wykorzystana do ataków na opozycję - zarzuca Wójcik.
Marek Wójcik (PO): dalsze sprawowanie funkcji szefa MSWiA przez Mariusza Błaszczaka grozi upolitycznieniem policji
Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych rozpoczęła dyskusję na temat odwołania Zbigniewa Maja.
Insp. Maj podał się do dymisji po dwóch miesiącach od objęcia funkcji. Oświadczył w czasie konferencji, że zrezygnował ze stanowiska m.in. dlatego, że przygotowywano wobec niego prowokację przez b. funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji (tzw. policja w policji) i wykorzystano materiały sprzed kilkunastu lat, kiedy prowadził pracę operacyjną. Jak mówił, złożył rezygnację, "żeby nie obciążać całej formacji". Według medialnych doniesień chodzi o wydarzenia sprzed kilkunastu lat, kiedy Maj pracował w Kaliszu. Były informator policji miał go szantażować; sugerował, że Maj przyjął od niego pięć butelek alkoholu, a także pożyczył dziesięć tys. zł, których nie oddał. Insp. Maj oświadczył, że badane są "okoliczności i donosy, które nie mają żadnego pokrycia w faktach". Jak powiedział, chodzi o sprawę z 2003 roku, która została wyjaśniona w roku 2010. - Teraz cały czas wraca, od kiedy zostałem komendantem głównym policji - powiedział Maj. Dodał, że o sprawie dowiedział się od dziennikarzy.
Wniosek o odwołanie Błaszczaka
Politycy PO chcieli, żeby na odbywającym się w tym tygodniu posiedzeniu Sejmu premier Beata Szydło przedstawiła informację nt. okoliczności powołania i dymisji b. szefa KGP, insp. Zbigniewa Maja, a także, na części niejawnej obrad, treść audytu, który Maj zlecił w BSW po tzw. aferze podsłuchowej.
PO domaga się również dymisji szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. W środę złożyła wniosek o wotum nieufności wobec ministra.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24