"Wolność mediów zapewnia przejrzystość i rzeczową informację – nawet jeśli jest niewygodna dla polityków"

TVN24 | Polska

Autor:
kb//rzw
Źródło:
TVN24
Bix Aliu: cenzura ma miejsce wtedy, gdy rząd nie zezwala na wolność wypowiedziMedia For Freedom Summit
wideo 2/35
Media For Freedom SummitBix Aliu: cenzura ma miejsce wtedy, gdy rząd nie zezwala na wolność wypowiedzi

"Pluralizm i wolność mediów sprawiają, że demokratyczne społeczeństwa są odporne na dezinformację" – napisał chargé d'affaires ad interim USA w Polsce Bix Aliu. Dodał, że Amerykanie są "zaniepokojeni, gdy mówi się o aktach prawnych zmuszających spółki medialne do sprzedaży udziałów w celu 'dekoncentracji' mediów".

"Jesteśmy zaniepokojeni, gdy mówi się o aktach prawnych zmuszających spółki medialne do sprzedaży udziałów w celu 'dekoncentracji' mediów" – napisał w piątek na Twitterze Bix Aliu, który jako charge d'affaires ad interim kieruje obecnie ambasadą USA w Polsce.

Jak dodał, "takie działania mogą zaszkodzić klimatowi inwestycyjnemu i międzynarodowej reputacji Polski". "Podważyłyby również polskie ideały demokratyczne" – podkreślił.

"Pluralizm i wolność mediów zapewniają przejrzystość i rzeczową informację"

Później dyplomata napisał, iż "pluralizm i wolność mediów sprawiają, że demokratyczne społeczeństwa są odporne na dezinformację" oraz że "zapewniają przejrzystość i rzeczową informację - nawet jeśli jest ona niewygodna dla polityków i urzędników".

Dodał, że Amerykanie cenią sobie wolność słowa zagwarantowaną w pierwszej poprawce do ich konstytucji. "Może nie zawsze podoba nam się to, co mówią inni, ale zawsze będziemy dbać o to, aby chronić ich prawo do wyrażania swoich poglądów" – podsumował Bix Aliu.

Po wyjeździe ambasador USA Georgette Mosbacher to Bix Aliu kieruje misją dyplomatyczną USA w Polsce, do czasu nominacji i przyjazdu nowego ambasadora.

"Pluralizm mediów oraz wolność czyni społeczeństwo demokratyczne odporniejszym"

Do spraw tych Bix Aliu odniósł się dzień wcześniej podczas konferencji Media for Freedom. Mówił, że "cenzura ma miejsce wtedy, gdy rząd nie zezwala na wolność wypowiedzi". - Macie z tym doświadczenie w Europie Środkowo-Wschodniej i wiecie, że nigdy nie prowadziło to do niczego dobrego – przyznał. - Gazeta, która na okładce zostawia wolne, puste miejsce nie ma żadnej wiarygodności. Nie jest rolą rządu, aby zakazywać mediom społecznościowym publikowanie komentarzy ich użytkowników – dodał.

- Większość Polaków nie tęskni za czasami komunistycznymi, kiedy państwo kontrolowało wszystkie media. Pluralizm mediów oraz wolność czyni społeczeństwo demokratyczne odporniejszym poprzez zapewnienie przejrzystości informacji, nawet gdy jest ona niewygodna dla polityków oraz biurokratów – powiedział Bix Aliu.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI MEDIA FOR FREEDOM >>>

Bix Aliu przejął obowiązki po Georgette Mosbacherpl.usembassy.gov

Autor:kb//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24