Policjanci zatrzymali osiem osób - byłych i obecnych przedstawicieli handlowych dystrybutora produktów medycznych, którzy mieli udzielać korzyści majątkowych członkom komisji przetargowych w szpitalach w całym kraju. W jaki sposób? Przez sponsorowanie ich uczestnictwa w konferencjach i zjazdach. W zamian oczekiwali preferencyjnego traktowania. Śledztwo obejmuje ponad 100 szpitali i ponad 200 przetargów.
Sprawa dotyczy zdarzeń z lat 2011-2014 i szpitali z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego i śląskiego.
Ponad 100 szpitali i 200 przetargów
Śledztwem prowadzonym przez białostocką prokuraturę objętych jest ponad 100 szpitali. Dotychczas zabezpieczono dokumentację dotycząca ponad 200 postępowań przetargowych, których przebieg zakwestionowano.
Na polecenie Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, w poniedziałek policjanci zatrzymali osiem osób - byłych i obecnych przedstawicieli handlowych dystrybutora produktów medycznych. Zdaniem śledczych, mieli oni udzielać korzyści majątkowych członkom komisji przetargowych w jednostkach służby zdrowia. Łapówkami miało być sponsorowanie uczestnictwa w konferencjach i zjazdach.
- Do zatrzymań doszło w województwach: podlaskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim i małopolskim. Wzięło w nich udział ponad 30 funkcjonariuszy - poinformował nadkomisarz Tomasz Krupa, rzecznik podlaskich policjantów.
Zarzuty korupcyjne
Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymani usłyszeli zarzuty.
- Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udzielenia korzyści majątkowych pracownikom szpitali z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz łódzkiego i śląskiego w zamian za naruszenie ustawy Prawo zamówień publicznych - poinformowało biuro prasowe Prokuratury Krajowej.
Według śledczych, podejrzani naruszyli prawo zamówień publicznych, które zobowiązuje do przygotowania i przeprowadzenia przetargu publicznego z zachowaniem uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców zgodnie z zasadą przejrzystości.
- Formą korzyści było sponsorowanie członkom komisji przetargowych uczestnictwa w konferencjach i zjazdach, których koszt wynosił do 850 złotych. W zamian pracownicy dystrybutora produktów medycznych oczekiwali preferencyjnego traktowania - wyjaśnia prokuratura.
Podejrzani usłyszeli również zarzuty wchodzenia w porozumienie z członkami komisji przetargowych, mające na celu wyłonienie wymienionej firmy jako dostawcy produktów. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości od pięciu do 50 tysięcy złotych, dozorów policji i zakazu kontaktowania się ze sobą.
Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy.
Autor: nina/ks / Źródło: TVN24 Białystok
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock