Białe drogi, unieruchomione pociągi, karetka w zaspie. Polska walczy z zimą

Kierowcy walczą z trudnymi warunkami na drogach
Kierowcy walczą z trudnymi warunkami na drogach
Źródło: tvn24

Fatalne warunki na drogach niemal w całym kraju. Na ulicach zalega błoto pośniegowe, które utrudnia jazdę. Jest ślisko, a w niektórych częściach kraju cały czas intensywnie pada śnieg. Na drogi wyjechało blisko tysiąc pługów i solarek. W nocy na lokalnej drodze w zaspie utknęła karetka.

Trudne warunki panują m.in. na Podlasiu. W Hajnówce, gdzie od kilku dni bardzo silnie wieje, na drogach lokalnych zalega śnieg, a odczuwalna temperatura wynosi ok. -20 stopni. Droga z Hajnówki do Białowieży prowadzi przez park narodowy, dlatego nie można posypywać jej solą. Kierowcy muszą uważać na śliską nawierzchnię.

Zasypane drogi na Podlasiu

Zasypane drogi na Podlasiu

Solarki na ulicach stolicy

W Warszawie śnieg zaczął padać około godz. 22. Godzinę później Zarząd Oczyszczania Miasta poinformował, że na ulice zostały wysłane solarki, które posypują ulice mieszanką chlorku sodu i wapnia. Akcja miała początkowo potrwać co najmniej trzy godziny, czyli do 2 w nocy. Zdecydowano się ją jednak przedłużyć.

Solarki zabezpieczają nawierzchnie przed śliskością, posypując je mieszanką chlorku sodu i wapnia.

Nocny atak zimy w stolicy

Nocny atak zimy w stolicy

Odwołane pociągi

Zima ostro daje się we znaki również pasażerom pociągów na Mazowszu. Silny wiatr tworzy zaspy śnieżne i zawiewa rozjazdy. Część pociągów jest odwołana, by zwiększyć płynność ruchu. W terenie pracują służby PKP Polskich Linii Kolejowych. Opóźnienia w kursowaniu składów mogą przekraczać 30 minut.

Czytaj więcej o sytuacji w Warszawie.

Opóźnienia pociągów na stacji Warszawa Wschodnia
Opóźnienia pociągów na stacji Warszawa Wschodnia
Źródło: Mariusz/Kontakt24

Zaśnieżone lokalne drogi

W Łodzi wieje silny wiatr, który zawiewa śnieg, zalegający przy jezdniach, na drogę. Jak poinformowała reporterka TVN24 Katarzyna Pasikowska-Poczopko, o ile po mieście jeździ się dobrze, to gorzej jest na drogach lokalnych. - Może być chwilami niebezpiecznie. Warto zdjąć nogę z gazu - mówiła.

"Warto zdjąć nogę z gazu"

"Warto zdjąć nogę z gazu"

Karetka w zaspie

Śnieg intensywnie pada na Warmii i Mazurach. Wieje bardzo silny wiatr, który nawiewa go na drogi. Dyżurni drogowych punktów informacyjnych poinformowali, że drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, pracuje na nich sprzęt do odśnieżania. - Jednak efekty tej pracy nie zawsze widać, bo śnieg jest sypki i każdy podmuch nawiewa go na drogi - powiedział dyżurny dróg wojewódzkich Andrzej Ołtuszewski.Z powodu zasp nieprzejezdne mogą być drogi gminne i lokalne. Ok. 3 w nocy we wsi Wiłunie pod Nidzicą w drodze do pacjenta w zaspie utknęła karetka. Jak poinformował w rozmowie z tvn24.pl st. kpt. Paweł Czubkowski ze straży pożarnej w Nidzicy, na miejsce zostali wezwani strażacy, którzy pomogli ją wyciągnąć. Następnie eskortowali karetkę do pacjenta inną drogą.

W całym regionie w nocy z czwartku na piątek spadło kilka cm śniegu (np. pod Nidzicą 8 cm), wieje wiatr, a temperatura wynosi od -12 do -13,5 stopni Celsjusza.

Zawieje i zamiecie

Jak poinformowała po godz. 6 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, błoto pośniegowe utrudniało jazdę na terenie niemal wszystkich województw. Na drogach jest ślisko. Kierowcy muszą się liczyć z osłabioną widzialnością oraz lokalnymi zawiejami i zamieciami powodowanymi przez silny wiatr.

Trudno jeździ się m.in. na drogach w województwach: podlaskim, pomorskim (m.in. na drodze krajowej nr 22, 91, 55, 20), małopolskim (na dk 28 i 87), łódzkim na (dk 72 i 14), podkarpackim, lubelskim i zachodniopomorskim. Na drodze nr 255 na wysokości Strzelna w woj. kujawsko-pomorskim utworzył się zator. Wiatr nawiewa śnieg z pola i kierowcy utknęli na drodze.

W całym kraju na drogach krajowych pracuje 936 pojazdów do zimowego utrzymania.

GDDKiA apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Aktualna prognoza pogody na tvnmeteo.pl

Autor: db,ktom/kka / Źródło: tvn24.pl, TVN Meteo

Czytaj także: