"Skala instrumentów wykorzystanych przeciwko LGBT jest zatrważająca"

Sprawa stref wolnych od LGBT wyszła poza granice Polski
BBC mówi o strefach wolnych od LGBT
Źródło: TVN24

Sprawa stref wolnych od LGBT wyszła poza granice Polski. Zainteresował się nią między innymi dziennikarz BBC. Ekipa jest w Polsce, sprawdza, co się u nas dzieje, a spraw do pokazania niemało. Od tęczowego herbu Jordanowa i kłopotów 16-latka po samorządy, które sprzeciwiają się zapisom karty LGBT. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Ekipa brytyjskiej telewizji publicznej jeździ po Polsce i zbiera materiały o nietolerancji wobec środowisk LGBT. - Wasz kraj jest miksem opinii i światopoglądów. W różnych miejscach kraju widzieliśmy odmienne podejście do osób LGBT i do ich praw - mówi dziennikarz BBC Ben Hunte.

We wtorek brytyjscy dziennikarze byli w Warszawie na proteście, który ma związek z deklaracją instytutu Ordo Iuris. Instytut zapowiedział pozwy sądowe w sprawie Atlasu Nienawiści. Wskazuje on samorządy, które podjęły różnego rodzaju działania sprzeciwiające się zapisom Karty LGBT. Pierwszy był Łowicz. Przez rok w jego ślady poszło blisko sto gmin czy powiatów.

Atlas Nienawiści wskazuje samorządy, które podjęły działania sprzeciwiające się zapisom Karty LGBT
Atlas Nienawiści wskazuje samorządy, które podjęły działania sprzeciwiające się zapisom Karty LGBT
Źródło: tvn24

- Samorządowcy, którzy przyjęli samorządową Kartę Praw Rodzin, które bronią praw z konstytucji, jak rodzina i małżeństwo, czują się pokrzywdzeni umieszczeniem ich samorządów w Atlasie Nienawiści - wyjaśnia Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris.

"Doszło do porównania społeczności LGBT do nazistów"

W ostatnich dniach internet żył przeróbką herbu małopolskiego Jordanowa, do którego 16-latek dołożył tęczę - symbol ruchu LGBT. Po doniesieniu burmistrza sprawą zajęła się policja, co wielu odczytało jako nieuzasadnione szykany.

Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zwraca uwagę, że doszło do przerobienia herbu miasta, a ten symbol nie jest chroniony przez przepisy Kodeksu karnego, mówiące o znieważeniu godła państwowego. - Po drugie, mówimy tu o osobie 16-letniej, zbyt młodej, by odpowiadać z Kodeksu karnego - dodaje.

16-letni uczeń zrobił przeróbkę herbu Jordanowa
16-letni uczeń zrobił przeróbkę herbu Jordanowa
Źródło: TVN24

Tęczowy herb Jordanowa uruchomił kolejne przeróbki w sprzeciwie do tego, co władza robi wobec 16-latka. Swoją wersję znaku Wodzisławia Śląskiego zrobiła Gabriela Wilczyńska. - Dostawałam groźby na messengerze, wyzywano mnie. Komentarze pod postem również były niepochlebne. Doszło nawet do porównania społeczności LGBT do nazistów - opowiada Gabriela Wilczyńska.

"Skala instrumentów wykorzystanych przeciwko LGBT jest zatrważająca"

- To, co w przestrzeni publicznej się dzieje, jest niepokojące. Skala uchwał anty LGBT, których jest coraz więcej. Przekaz ze strony władz, który jest po prostu nieprzyjazny. To może budzić zaniepokojenie - mówi Jarosław Jagura.

Różnego rodzaju działania uderzające w środowisko LGBT w Polsce w ostatnich miesiącach były już kilkukrotnie krytykowane na forum unijnym. Aktywista Bartosz Staszewski uważa, że "skala instrumentów wykorzystanych przeciwko LGBT jest zatrważająca". - I przypomina metody z Rosji. Tam też używa się podobnego języka - uważa.

Kilka tygodni temu unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli narzekała, że wciąż sześć krajów Wspólnoty nie przyznało równych praw parom jednopłciowym. Jednym z nich jest Polska.

Czytaj także: