Antysemickie napisy na barakach byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Marian Turski: musicie chronić swoje pokolenia przed doświadczeniem Holokaustu
Marian Turski: musicie chronić swoje pokolenia przed doświadczeniem HolokaustuTVN24
wideo 2/2
TVN24Marian Turski: musicie chronić swoje pokolenia przed doświadczeniem Holokaustu (wideo z 4 października)

Na dziewięciu barakach byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau odkryto wykonane sprejem napisy w językach: angielskim i niemieckim, w części mające charakter antysemicki – zakomunikowało Muzeum Auschwitz. Dodało, że to "oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości".

W związku z incydentem muzeum wydało oświadczenie, które zostało opublikowane na Twitterze. "Uwagę zwracają dwa nawiązania do Starego Testamentu, często używane przez antysemitów, oraz hasła wskazujące na negacjonizm. Napisy zostaną poddane analizie grafologicznej" – podało muzeum.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Antysemickie napisy na barakach byłego obozu Auschwitz II-Birkenau

Muzeum oświadczyło, że "tego typu zdarzenie – będące znieważeniem Miejsca Pamięci – to przede wszystkim oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau".

Sprawę bada już oświęcimska policja. "W tej chwili trwa analiza całego dostępnego materiału monitoringu. Mamy nadzieję, że osoba lub osoby, które dokonały tego skandalicznego aktu, zostaną zidentyfikowane i ukarane" – napisały władze muzeum w oświadczeniu.

Apel do świadków

Placówka zaapelowała do wszystkich, którzy mogli być świadkami zdarzenia, o przekazywanie informacji mogących pomóc w ustaleniu sprawców. W szczególności chodzi o osoby, które 5 października w godzinach przedpołudniowych wykonywały zdjęcia w okolicach tzw. Bramy Śmierci w byłym obozie Birkenau oraz na tzw. odcinku kwarantanny męskiej BIIa, gdzie znajdują się baraki drewniane.

Placówka zapowiedziała, że tuż po zebraniu przez śledczych wszelkich dowodów, konserwatorzy przystąpią do oczyszczenia historycznych budynków ze śladów wandalizmu.

Muzeum zakomunikowało zarazem, że system zabezpieczenia miejsca pamięci, w tym ponad 170-hektarowego terenu byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, jest ciągle rozwijany. "Pieniądze na jego rozbudowę pochodzą z budżetu muzeum, który niestety w okresie pandemii COVID-19 ogromnie ucierpiał" – wskazano.

Placówka zaznaczyła zarazem, że "zabezpieczenie terenu byłego obozu Birkenau, poprzez jego pełne zamknięcie, będzie możliwe dopiero po przekazaniu muzeum terenu pomiędzy nowo wybudowaną drogą odbarczającą a historycznym ogrodzeniem byłego obozu, co miało być dokonane już w ramach ostatniego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego".

Budowa drogi odbarczającej zakończyła się rok temu. Wcześniej ruch kołowy przebiegał wzdłuż wschodniego ogrodzenia byłego obozu a szosą, którą wiódł i która była oddalona od niego zaledwie o kilkanaście metrów. Przy historycznej bramie głównej, uznawanej za jeden z symboli Miejsca Pamięci, znajdowało się skrzyżowanie. Nowa droga odsunęła ulicę od poobozowego ogrodzenia. Rozpoczyna się ona w pobliżu południowo-wschodniego krańca byłego obozu i kończy nieopodal północno-wschodniego rogu. Od bramy dzieli ją w prostej linii około 150 m. Długość drogi wynosi około 1 km.

Obóz w Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tysięcy deportowanych do obozu Polaków zginęła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 502 tysiące osób, co miało związek z epidemią COVID-19. Rok wcześniej Muzeum odwiedziło 2,32 miliona osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości