Czwartkowa decyzja Sądu Najwyższego to próba zniszczenia jednej z najważniejszych instytucji, która ma uporządkować polski system praworządności - Izby Dyscyplinarnej - powiedział Antoni Macierewicz (PiS). Stwierdził też, że zaprzysiężenie przez prezydenta nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - w tym Stanisława Piotrowicza - było "absolutnie słuszne".
W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny.
"To próba zniszczenia jednej z najważniejszych instytucji"
Antoni Macierewicz (PiS) był pytany w piątek w Sejmie przez dziennikarzy TVN24 o zaprzysiężenie przez prezydenta nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ale zamiast odpowiedzieć na to pytanie, zaczął mówić o kwestii decyzji Sądu Najwyższego.
Izba Pracy SN - rozpatrując w czwartek sprawę, której dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada - uznała, że obecna Krajowa Rada Sądownictwa nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Z postanowienia wynika też, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego.
- To jest próba zniszczenia jednej z najważniejszych instytucji, która ma uporządkować polski system praworządności - Izby Dyscyplinarnej - stwierdził poseł PiS.
W jego ocenie izba ta jest niezbędna do wprowadzenia ładu i zdyscyplinowania całego wymiaru sprawiedliwości - tak, aby system ten "działał na rzecz społeczeństwa, a nie na rzecz wybranej kasty".
Macierewicz: zaprzysiężenie sędziów TK było absolutnie słuszne
Do kwestii przyjęcia w czwartek przez prezydenta ślubowania od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego Macierewicz odniósł się dopiero później. Ocenił, iż było to "absolutnie słuszne" i "zgodne z prawem".
- Trybunał Konstytucyjny musi działać na rzecz praworządności w Polsce - powiedział Macierewicz i dodał, że zgodnie z decyzją Sejmu prezydent jest zobowiązany przyjąć przysięgę i mianować wybranych ludzi.
Autor: ads / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24