Prezydent wyznaczył Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu, a Barbarę Borys-Damięcką - na marszałka seniora Senatu - przekazał we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. - Będę realizował moje obowiązki zgodnie z moim poczuciem odpowiedzialności za cały wysiłek niepodległościowy Polaków i decyzję narodu polskiego wyrażoną w wyborach, które miały miejsce ostatnio - skomentował Macierewicz.
We wtorek na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się we wtorek 12 listopada o godzinie 12, a tego samego dnia o godzinie 16 zbierze się na pierwszym posiedzeniu Senat.
Decyzja w sprawie marszałków seniorów
Prezydent wyznaczył Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu, a Barbarę Borys-Damięcką - na marszałka seniora Senatu - przekazał rzecznik prezydenta.
- Panu prezydentowi ogromnie zależało na tym, aby dokładnie tak, jak to było w 2015 roku, marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto miał piękną kartą opozycyjną, ktoś, kto szczególnie w tym roku, 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego Sejmu, zasłużył się ogromnie dla państwa polskiego. Stąd decyzja, aby marszałkiem seniorem Sejmu był pan minister Antoni Macierewicz - powiedział Spychalski.
Poinformował, że prezydent będzie brał udział w pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu. - Są planowane wystąpienia pana prezydenta zarówno w Sejmie, jak i w Senacie - dodał.
Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu
W przypadku Sejmu pierwsze posiedzenie nowej kadencji otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego, a także wybór marszałka Sejmu, który następnie obejmuje przewodnictwo obrad.
Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji otwiera prezydent i powołuje na marszałka seniora najstarszego wiekiem senatora. Jeśli nie zachodzi taka możliwość, by prezydent otworzył posiedzenie, robi to marszałek senior. Marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie i przeprowadza wybór marszałka Senatu, który następnie przejmuje przewodnictwo obrad.
Macierewicz: przyjmuję decyzję prezydenta
Antoni Macierewicz poinformował, że przyjmuje decyzję prezydenta.
- Będę realizował moje obowiązki zgodnie z moim poczuciem odpowiedzialności za cały wysiłek niepodległościowy Polaków i decyzję narodu polskiego wyrażoną w wyborach, które miały miejsce ostatnio - zapowiedział.
"Postać niezwykle zasłużona dla walki o odzyskanie niepodległości"
O decyzję prezydenta był pytany również Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. - Nie jest moją rolą ocenianie wyborów prezydenta, bo wybór marszałka seniora jest wyłączną prerogatywą prezydenta RP - zaznaczył. Ocenił, że Macierewicz "jest postacią niezwykle zasłużoną dla walki o odzyskanie niepodległości". Dodał, że to także twórca i wieloletni aktywny działacz opozycji demokratycznej, współtwórca Komitetu Obrony Robotników oraz wieloletni parlamentarzysta.
- Myślę, że tej kandydaturze pod względem wymogów jakie można stawiać marszałkowi seniorowi, nic nie można zarzucić - ocenił zastępca rzecznika PiS.
Na uwagę, że Macierewicz nie jest postrzegany jako osoba koncyliacyjna, czyli skłonna do szukania porozumienia, Fogiel odparł, iż nie uważa, żeby Macierewicz nie był osobą koncyliacyjną.
- Wielokrotnie z nim rozmawiałem i nie odniosłem takiego wrażenia - dodał.
Autor: kb,js//now / Źródło: tvn24