PiS, LPR i Samoobrona podpisały aneks do deklaracji umowy koalicyjnej. Koalicjanci umówili się, że wprowadzą grupowanie list w wyborach parlamentarnych, przeznaczą pieniądze na politykę prorodzinną, ujawnią agentów SB i powołają nową komisję śledczą.
Umowę podpisano tuż po 10 w obecności dziennikarzy.
- Aneks do umowy koalicyjnej zawiera długi spis ustaw koniecznych, by dalej zmieniać Polskę - powiedział premier Kaczyński.
Wśród koalicyjnych ustaleń znalazły się m.in. zapisy o przeprowadzeniu zmian w ordynacji wyborczej do parlamentu, poparciu koalicjantów dla kandydata PiS na prezesa NIK, zgoda na powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie spółki Larchmont Capital.
W pracach nad ordynacją wyborczą do Sejmu i Senatu koalicjanci będą "popierać projekty, które zmierzają do wprowadzenia rozwiązań umożliwiających blokowanie list w wyborach do Sejmu przy przyjęciu progu 3 procent dla partii startujących w ramach bloku." - napisano w aneksie.
Sygnetariusze zobowiązali się do przeznaczenia w 2008 roku środków na realizację polityki prorodzinnej na poziomie 2-3 mld zł; do uchwalenie ustawy o finansach publicznych oraz o emeryturach pomostowych.
Koalicjanci zobowiązują się do prezentowania uzgodnionego stanowiska w zakresie polityki zagranicznej prowadzonej przez rząd, do popierania działań prezydenta, w szczególności w pracach nad projektem nowego traktatu UE i tzw. systemem tarczy antyrakietowej. W sprawie ratyfikacji traktatu europejskiego - jak czytamy - "strony zastrzegają prawo do prezentowania własnego stanowiska".
Koalicjanci poprą też projekt ustawy, autorstwa PiS, o podaniu do wiadomości publicznej informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.
Po podpisaniu dokumentu premier Kaczyński i wicepremierzy Giertych i Lepper rozmawiali z dziennikarzami.
- Jest to akt umocnienia i odnowienia umowy koalicyjnej - powiedział szef rządu - Wbrew nieustannie podtrzymywanej propagandzie, Polska się zmienia i to bardzo. Grupy społeczne, które poniosły największe koszty transformacji, są wspierane i środki publiczne są przesuwane ku tym grupom - podkreślił premier Kaczyński.
Liderzy partii koalicyjnych oceniają, że współpraca koalicji PiS, Samoobrony i LPR układa się na tyle dobrze, że współrządzący chcą kontynuować współpracę w następnej kadencji.
- Jestem przekonany, że mamy wszelkie przesłanki do tego, aby mimo niełatwych okoliczności kontynuować naszą współpracę, uzyskać sukces w 2009 roku, dążyć do tego, aby formuła polityczna, którą wypracowaliśmy, stała się formułą trwałego rządzenia Polską - powiedział premier Jarosław Kaczyński tuż po podpisaniu aneksu do umowy koalicyjnej.
Lider Samoobrony Andrzej Lepper ocenił, że współpraca w koalicji "przechodziła przez różne etapy". - Dziś układa się na tyle dobrze, że uzyskaliśmy przekonanie, iż to co robiono dotychczas, a co będzie kontynuowane w ramach koalicji, dobrze służy Polsce - mówił wicepremier Lepper.
W opinii lidera LPR Romana Giertycha, współpraca w koalicji przebiega bardzo dobrze co do "głównych celów politycznych" przy "pewnych różnicach poglądów", dotyczących m.in. nowego traktatu UE. Wicepremier Giertych wyraził nadzieję, że kolejny aneks do umowy zostanie podpisany za dwa lata, jeśli - zastrzegł - wyborcy "udzielą mandatu, by kontynuować ten układ polityczny".
mtom/WSI
Przedstawiamy aneks do Koalicyjnej Deklaracji Programowej "Solidarne Państwo" z 27 kwietnia 2006 roku.
Umawiające się strony porozumienia uznają aktualność postanowień Koalicyjnej Deklaracji Programowej "Solidarne Państwo" z 27 kwietnia 2006 roku i towarzyszących jej załączników, a także wyrażają wolę kontynuowania zawartej wówczas umowy koalicyjnej i postanawiają co następuje:
1. Umawiające się strony zobowiązują się do uchwalenia przez Sejm RP i Senat RP ustawy o finansach publicznych oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych, zgodnie z projektem przyjętym przez Radę Ministrów.
2. Umawiające się strony zobowiązują się do uchwalenia przez Sejm RP i Senat RP ustaw: o emeryturach pomostowych, o emeryturach kapitałowych z zakładu ubezpieczeń emerytalnych oraz o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, które zostaną przedstawione przez Radę Ministrów i stanowić będą reformę systemu emerytalno - rentowego.
3. Umawiające się strony zobowiązują się do przeznaczenia w 2008 roku środków budżetowych na realizację polityki prorodzinncj na poziomie 2-3 mld zł. Strony wyrażają wolę powołania parlamentarnego zespołu koalicyjnego, który określi formy wydatkowania tych środków, mając na uwadze projekty przedłożone przez Radę Ministrów oraz projekty poselskie wniesione przez parlamentarne kluby koalicyjne, w tym elementy prorodzinnego systemu podatkowego.
4. Umawiające się strony zobowiązują się do prezentowania uzgodnionego stanowiska w zakresie polityki zagranicznej prowadzonej przez Radę Ministrów oraz do popierania działań Prezydenta RP, w szczególności w pracach nad projektem Traktatu Reformacyjnego (Rewizyjnego) i Balistycznej Obrony Rakietowej (Ballistic Missile Defence - tzw. system tarczy antyrakietowej). W sprawie ratyfikacji Traktatu Reformacyjnego (Rewizyjnego) strony zastrzegają prawo do prezentowania własnego stanowiska.
5. Umawiające się strony deklarują, że w pracach legislacyjnych dotyczących ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej popierać będą projekty wynikające z pozytywnych doświadczeń z wyborów samorządowych 2006-2007, które zmierzają do wprowadzenia rozwiązań umożliwiających blokowanie list w wyborach do Sejmu RP, przy przyjęciu progu 3 proc. dla partii startujących w ramach bloku wyborczego lub innych analogicznych rozwiązań.
6. Umawiające się strony oświadczają, że solidarnie popierać będą w organach Sejmu RP i Senatu RP projekty przedłożone przez Rząd w wersji przyjętej przez Radę Ministrów.
7. Umawiające się strony zobowiązują się udzielić w Sejmie RP poparcia dla zgłoszonego przez Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości projektu ustawy o podaniu do wiadomości publicznej informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, czasowym ograniczeniu pełnienia przez nich funkcji publicznych oraz pozbawianie ich nieuzasadnionych przywilejów materialnych.
8. Umawiające się strony zobowiązują się włączyć w proces uzgodnień projektów rządowych szefów Klubów Parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony RP oraz Ligi Polskich Rodzin.
9. Umawiające się strony wyrażają zgodę na zwiększenie jednolitości prowadzonej przez Radę Ministrów polityki edukacyjnej i rolnej Państwa poprzez realizację przez wojewodów wytycznych odpowiednio Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym w zakresie możliwości powołania odpowiednio kuratorów, wojewódzkich lekarzy weterynarii i dyrektorów ośrodków doradztwa rolniczego oraz ich odwołania w sytuacji istotnego niewypełnienia przez nich tych wytycznych.
10. Umawiające się strony wyrażają zgodę na uzupełnienie załącznika nr 3 do Koalicyjnej Deklaracji Programowej "Solidarne Państwo" z 27 kwietnia 2006 roku o ustawy wymienione w załączniku do niniejszego aneksu.
11 Umawiające się strony ustalają, że udzielą poparcia kandydatowi na stanowisko Prezesa Najwyższej Izby Kontroli zgłoszonemu na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości zgodnie z dokonanymi wcześniej ustaleniami.
12. Umawiające się strony wyrażają zgodę na powołanie sejmowej komisji śledczej do zbadania działalności półki Larchmont Capital oraz prawidłowości i legalności działań funkcjonariuszy publicznych podejmowanych w procesach prywatyzacji spółek Skarbu Państwa.
13. Umawiające się strony potwierdzają wcześniejsze ustalenia dotyczące niewysuwania kandydatów na stanowiska w administracji publicznej, którym udowodniono naruszanie prawa lub co do których istnieją uzasadnione podejrzenia, że naruszali prawo.
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl