We wtorek ryccy policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że nieznany sprawca w jednej z miejscowości na terenie gminy Kłoczew uszkodził tamę na rzece zbudowaną przez bobry.
Na miejsce interwencji skierowano policjantów z ryckiej prewencji, którzy na miejscu zastali uszkodzoną zaporę zrobioną przez bobry.
"W toku prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili sprawcę wykroczenia. Okazał się nim 37-letni mieszkaniec powiatu ryckiego. Mężczyzna przyznał się do zniszczenia budowli bobrów i dodał, że zrobił to, ponieważ spiętrzona tamą woda zalewała pobliskie łąki" - przekazał w komunikacie aspirant Łukasz Filipek z policji w Rykach. "Za wykroczenia określone w ustawie o ochronie przyrody sprawca został ukarany grzywną w postaci mandatu karnego" - dodał.
Bobry pod ochroną
W Polsce bóbr europejski podlega częściowej ochronie gatunkowej i zgodnie z przepisami o ochronie przyrody obowiązują wobec niego zakazy m.in.: umyślnego zabijania, okaleczania lub chwytania, umyślnego płoszenia lub niepokojenia, chowu, pozyskiwania, przetrzymywania lub posiadania okazów gatunku, niszczenia siedlisk lub ostoi będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, niszczenia lub uszkadzania nor, żeremi, tam i innych schronień, umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień i umyślnego przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca. Za zabicie bobra grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.
Autorka/Autor: ms/tok
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPP Ryki