Sejm przyjął uchwałę w sprawie skazania Poczobuta. "Kulminacja represji wymierzonych w mniejszość polską"

Autor:
ads/kg
Źródło:
TVN24, PAP
Sejm podjął uchwałę w sprawie skazania Poczobuta
Sejm podjął uchwałę w sprawie skazania Poczobuta
TVN24
TVN24Sejm podjął uchwałę w sprawie skazania Poczobuta

Sejm przez aklamację przyjął w środę uchwałę, w której potępił polityczny wyrok sądu w Grodnie skazujący Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia. "Wyrok ten stanowi kulminację trwających od początku 2021 roku represji władz białoruskich wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi" - napisali posłowie.

W środę sąd w Grodnie skazał w politycznym procesie na osiem lat więzienia o zaostrzonym rygorze Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza.

Po południu Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie. "Sejm RP zdecydowanie potępia skazanie Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie na 8 lat więzienia. Wyrok ten stanowi kulminację trwających od początku 2021 r. represji władz białoruskich wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi" - głosi uchwała odczytana w Sejmie przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską. Jak podkreślono, dotychczasowe formy represji, prześladowania członków Związku Polaków na Białorusi, likwidacja polskich szkół i organizacji kulturalnych, profanacja polskich miejsc pamięci to akty nieakceptowalne, stojące w sprzeczności z zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi. "Sejm RP domaga się, aby ci, którzy reprezentowali aparat represji władz białoruskich: sędziowie, prokuratorzy, urzędnicy oraz osoby biorące udział w prześladowaniach Andrzeja Poczobuta i naszych rodaków na Białorusi zostali niezwłocznie objęci przez Polskę i UE sankcjami personalnymi" - czytamy.

Autor:ads/kg

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości